16 روش کارآمد و سریع برای درمان خانگی نیش پشه

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، با آغاز فصل های گرم سال، پشه گزیدگی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیرند. نیش پشه اغلب بی ضرر است و تنها در مواردی نادر ممکن است منجر به واکنش آلرژیک گردد؛ با این وجود قرمزی، ورم، خارش و سوزش در محل نیش پشه ممکن است آزاردهنده باشد. اما برای درمان ورم نیش پشه چه باید کرد و چه روش هایی برای کاهش خارش و سوزش جای نیش پشه وجود دارد؟ در بازار می توانید کرم های متعددی را برای درمان پشه گزیدگی بیابید اما درمان خانگی نیش پشه هم با استفاده از مواد طبیعی به سادگی قابل انجام است. در این مطلب قصد داریم 16 روش درمان خانگی پشه گزیدگی را معرفی کنیم؛ همراه ما باشید.

16 روش کارآمد و سریع برای درمان خانگی نیش پشه

1. درمان خانگی نیش پشه با جوی دوسر

بلغور جوی دوسر به علت دارابودن خواص ضدالتهابی اش می تواند خارش و تورم ناشی از نیش پشه را کاهش دهد. برای استفاده از جوی دوسر روی محل گزیدگی، اندازهی آب و جوی دوسر را با نسبت برابر مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را روی محل گزیدگی بگذارید. اگر بخش های زیادی از بدنتان دچار پشه گزیدگی شده، می توانید با جوی دوسر حمام کنید؛ به این صورت که یک فنجان بلغور جوی دوسر را درون یک وان پر از آب گرم بریزید و به مدت 20 دقیقه درون وان حمام استراحت کنید.

2. درمان پشه گزیدگی با کمپرس سرد

یخ یکی از موادی است که می تواند با پایین آوردن حرارت در محل گزیدگی، التهاب و خارش را کاهش دهد. می توانید از پک یخ بهره ببرید یا یخ خورد شده را در یک دستمال بگذارید و روی محل گزیدگی قرار دهید. برای درمان پشه گزیدگی پک یخ را چند بار در روز، هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه روی محل گزیدگی بگذارید. از تماس مستقیم یخ با پوست خودداری کنید.

3. درمان خارش و التهاب نیش پشه با گرما

استفاده از حرارت هم می تواند در کاهش خارش و سوزش نیش پشه مؤثر باشد. یک پارچه تمیز را در آب گرم قرار داده و به مدت 10 دقیقه آن را روی محل گزش قرار دهید. البته اگر زخم باز دارید بهتر است از انجام این عمل خودداری کنید.

4. عسل

عسل دارای خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی بسیاری است و می تواند در درمان خانگی نیش پشه هم مؤثر باشد. علاوه بر جای نیش پشه های معمولی عسل به عنوان یکی از برترین مواد طبیعی برای درمان خانگی نیش پشه سالک هم توصیه می گردد. برای این که التهاب و خارش نیش پشه را کاهش دهید، یک قطره عسل روی محل گزیدگی بریزید.

به طور کلی خاراندن پوست منجر به خشکی و قرمزی پوست می گردد؛ بنابراین پس از این که از مواد طبیعی مانند عسل یا کرم برای برطرف التهاب ناشی از گزش استفاده کردید مصرف لوسیون ها و روغن های بدن را نباید فراموش کنید. برای خرید لوسیون و روغن بدن می توانید به فروشگاه خبرنگاران مراجعه کنید.

5. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یکی از برترین مواد طبیعی برای درمان التهاب و درد ناشی از انواع زخم و سوختگی است که در کاهش التهاب و تورم ناشی از گزیدگی پشه هم می تواند بسیار مفید باشد. برای درمان نیش پشه اندازهی ژل آلوئه ورا روی محل گزیدگی بمالید و بگذارید خشک گردد. این عمل را چند بار در روز تکرار کنید.

6. جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادی است که در بسیاری از منازل یافت می گردد و کاربردهای بسیار متنوعی دارد؛ از پخت نان گرفته تا تمیزکردن لوله های فاضلاب. این ماده با دارا بودن خواص آنتی باکتریال و ضدالتهابی می تواند در تسکین تورم، سوزش و خارش ناشی از نیش پشه هم مؤثر باشد.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با اندازهی آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند سپس خمیر را روی محل گزش بگذارید و اجازه دهید 10 دقیقه روی محل گزیدگی باقی بماند، سپس آن را بشویید. اگر در هنگام درمان با جوش شیرین احساس سوزش کردید خمیر را بشویید و از درمان دیگری برای کاهش التهاب و سوزش نیش پشه بهره ببرید.

استفاده از کمپرس سرد به همراه جوش شیرین یکی از متداول ترین روش ها برای درمان خانگی نیش پشه در بچه ها است.

7. ریحان

ریحان که یکی از سبزیجات محبوب برای آشپزی است با دارابودن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند برای درمان عفونت های پوستی و عوارضی همانند خارش و تورم ناشی از پشه گزیدگی هم مورد استفاده قرار بگیرد. برای درمان گزیدگی پشه با ریحان، اندازه دو فنجان آب را با 15 گرم برگ ریحان خشک شده بجوشانید و بعد از سرد شدن محلول آن را روی محل گزیدگی پشه بمالید یا اسپری کنید.

یک روش دیگر استفاده از ریحان برای درمان التهاب و ورم ناشی از پشه گزیدگی استفاده از برگ ریحان تازه روی محل گزیدگی است. این روش برای بخش های حساس پوست هم کارآمد است؛ بنابراین برای درمان خانگی ورم نیش پشه روی چشم و دیگر نقاط حساس بدن هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

8. محلول آب و سرکه

سال های سال است که از سرکه به عنوان یک درمان خانگی برای درمان بسیاری از بیماری ها، از عفونت های پوستی گرفته تا مسائل قند خون استفاده می گردد. این ماده می تواند ضمن کاهش سوزش و خارش نیش پشه به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی هم عمل کند. برای درمان محل گزش پشه یک پارچه تمیز را با در محلول آب سرد و سرکه خیس کنید و آن را روی محل گزیدگی بگذارید. استفاده از این محلول به صورت اسپری هم می تواند مفید باشد.

اگر بخش های مختلفی از بدنتان دچار گزیدگی شده می توانید وان حمام را با آب ولرم و دو فنجان سرکه پر کنید و به مدت بیست دقیقه در وان دراز بکشید. توجه داشته باشید که حمام با آب گرم و سرکه می تواند محل گزیدگی را ملتهب تر کند و بهتر است از آب ولرم بهره ببرید.

9. پیاز

آب پیاز تازه می تواند یکی از مؤثرترین مواد طبیعی برای کاهش التهاب و ورم ناشی از نیش پشه باشد. پیاز دارای خواص آنتی باکتریال و ضدقارچی هم است و می تواند از عفونت در محل گزیدگی پیشگیری کند. یک حلقه پیاز تازه را روی محل گزیدگی قرار دهید و بگذارید چند دقیقه بماند، سپس محل را به خوبی بشویید.

10. آویشن

آویشن هم یکی از گیاهان بسیار محبوب در آشپزی است که برای درمان خانگی نیش پشه می تواند بسیار مؤثر باشد. این گیاه مفید به علت دارابودن خواص آنتی باکتریال و ضدالتهاب از دیرباز برای درمان بسیاری از مسائل پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. برای درمان سوزش و التهاب نیش پشه، چند برگ تازه آویشن را روی محل گزیدگی قرار دهید و بگذارید به مدت 10 دقیقه روی محل گزیدگی باقی بماند.

بعلاوه می توانید ساقه های آویشن را در آب جوش دم کنید و آن را با استفاده از یک پارچه تمیز روی محل گزیدگی قرار دهید. برای تسکین بیشتر التهاب و سوزش می توانید پارچه آغشته به دم نموده آویشن را دور یک قطعه یخ بپیچانید و آن را روی محل گزیدگی قرار دهید.

11. روغن نعنا فلفلی

روغن نعنا فلفلی یکی از دیگر مواد طبیعی است که برای برطرف التهاب و خارش ناشی از نیش پشه می تواند بسیار مفید باشد. مطالعات انجام شده نشان داده نعنا فلفلی می تواند در درمان خارش پوست که در اثر عواملی همانند دیابت یا اختلالات کبدی به وجود می آید بسیار مؤثر باشد. بر همین اساس روغن نعنا فلفلی می تواند خارش ناشی از نیش پشه را هم به خوبی درمان کند.

برای درمان محل نیش پشه روغن نعنا فلفلی را با یک روغن حامل رقیق کنید و آن را روی محل گزیدگی بمالید. حمام آب گرم با آب و روغن نعنا فلفلی هم می تواند برای کاهش خارش نیش پشه مؤثر باشد. به خاطر داشته باشید که این درمان برای بچه ها توصیه نمی گردد.

12. بادرنجبویه

بادرنجبویه جزو سبزیجات برگی است که شباهت زیادی به نعنا دارد. این گیاه مفید حاوی ماده ای به نام تانن (Tannin) است که نوعی ماده قابض طبیعی محسوب می گردد. علاوه بر این بادرنجبویه حاوی ماده ای به نام پلی فنول است که همراه با تانن می تواند التهابات پوستی را به سرعت کاهش داده و سرعت بهبودی ضایعات پوستی را افزایش دهد. به همین علت از بادرنجبویه به عنوان درمانی طبیعی برای ناراحتی های پوستی مختلف مانند پسوریازیس و تبخال تناسلی یاد می گردد. خواص ضدالتهابی و آنتی باکتریال بادرنجبویه سبب می گردد این ماده برای درمان نیش پشه هم مؤثر باشد.

برای کاهش خارش ناشی از نیش پشه برگ های بادرنجبویه را مستقیماً روی محل گزیدگی قرار دهید. به جای برگ بادرنجبویه می توانید از کرم یا روغن رقیق شده بادرنجبویه هم بهره ببرید.

13. فندق افسونگر

فندق افسونگر نیز یکی از قابض های طبیعی محسوب می گردد که می توانید آن را از عطاری ها یا داروخانه ها تهیه کنید. این گیاه نیز همانند بادرنجبویه حاوی تانن است و می تواند التهابات پوستی همانند سوزش و خارش ناشی از نیش پشه را کاهش دهد. برای استفاده از این ماده، یک گلوله پنبه ای کوچک را به اندازه کمی از فندق افسونگر آغشته کنید و آن را روی محل گزیدگی بمالید. اجازه دهید تا این ماده روی پوست خشک گردد و این کار را چند بار در روز انجام دهید تا التهاب و خارش جای نیش پشه کاهش پیدا کند.

14. گیاه آرنیکا

گیاه آرنیکا دیگر ماده طبیعی است که می توان از آن برای درمان خانگی نیش پشه استفاده کرد. آرنیکا در درمان مسائل جزئی پوست مانند التهابات خفیف مؤثر است و می تواند تورم، سوزش و خارش ناشی از نیش پشه را تسکین دهد. این گیاه به خودی خود سمی است و برای درمان التهابات پوستی باید به سراغ محصولاتی مانند کرم و ژل بروید که از گیاه آرنیکا ساخته می شوند.

15. چای بابونه

بابونه یکی از گیاهانی است که از دیرباز برای درمان مسائل پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه می تواند به نحو مؤثری التهاب و خارش های پوستی را کاهش دهد. برای درمان خانگی نیش پشه با استفاده از گیاه بابونه می توانید از چای کیسه ای بابونه بهره ببرید. چای کیسه ای بابونه را در آب گرم قرار داده و سپس آن را به مدت 30 دقیقه در یخچال بگذارید. پس از آن چای کیسه ای را مستقیماً روی محل گزیدگی قرار دهید و پس از ده دقیقه محل گزیدگی را با دستمال مرطوب پاک کنید.

واکنش آلرژیک به بابونه بسیار نادر است، با این وجود بعضی از افراد ممکن است به بابونه حساسیت داشته باشند. اگر پس از استفاده از این گیاه دچار سوزش شدید از درمان دیگری برای کاهش التهاب ناشی از نیش پشه بهره ببرید.

16. سیر

سال های سال است که از سیر برای درمان بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی استفاده می گردد؛ از فشارخون بالا گرفته تا بیماری های قلبی. این ماده می تواند یکی از درمان های خانگی بسیار ساده و در دسترس برای کاهش التهاب و خارش ناشی از نیش پشه باشد. اگر می خواهید از سیر برای درمان گزیدگی پشه و دیگر حشرات بهره ببرید آن را مستقیماً روی پوست قرار ندهید چرا که ممکن است باعث سوختن پوست گردد.

برای این که با استفاده از سیر محل گزیدگی پشه را تسکین دهید کمی سیر را ریز کنید و آن را با یک لوسیون یا ژل بدون اسانس و بو مخلوط کنید. این ترکیب را روی محل گزیدگی قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند. سپس آن را با یک حوله خنک پاک کنید. در صورت احتیاج چند بار این عمل را در روز تکرار کنید.

در سرانجام

در این مطلب 16 درمان خانگی برای برطرف التهاب، سوزش و خارش ناشی از نیش پشه را معرفی کردیم. برای این که التهابات پوستی تان سریعتر کاهش پیدا کند می توانید همزمان از چند روش بهره ببرید. به عنوان مثال استفاده از کمپرس سرد و مالیدن خمیر جوش شیرین روی محل گزیدگی یکی از سریعترین روش ها برای درمان خانگی نیش پشه است. چنانچه در هنگام درمان با هر یک از مواد طبیعی دچار سوزش و خارش شدید درمان را بلافاصله قطع کنید و از ماده دیگری برای درمان بهره ببرید.

به طور کلی پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین سعی کنید تا حد ممکن احتمال گزش پشه ها را کاهش دهید. در منزل می توانید از پشه بند و ابزارهای دورکننده حشرات بهره ببرید. در طبیعت و مکان هایی که احتمال گزش پشه ها وجود دارد سعی کنید از کرم ها و ژل هایی بهره ببرید که دافع حشرات هستند. در این موارد استفاده از دستبندهای دافع حشرات هم می تواند مفید باشد.

در بسیاری از موارد پشه گزیدگی تنها واکنش های خفیفی روی پوست ایجاد می گردد با این حال در بعضی از موارد نیش پشه ممکن است منجر به واکنش های آلرژیک و شدید گردد. درصورتی که پس از گزیدگی پشه دچار التهابات بیش از حد شدید به پزشک مراجعه کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 2169

به "16 روش کارآمد و سریع برای درمان خانگی نیش پشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 روش کارآمد و سریع برای درمان خانگی نیش پشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید