نمک مانع از رشد تومورها می شود؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، تهران (پانا) - محققان اخیرا با مطالعه بر روی موش ها دریافته اند که رژیم غذایی حاوی نمک زیاد می تواند با رشد تومورها مبارزه کند.

نمک مانع از رشد تومورها می شود؟

به گزارش ایسنا، گرچه رژیم های غذایی سرشار از نمک عمدتا پیامدهای منفی بر روی سلامتی افراد دارند و موجب افزایش فشار خون شده و بر سیستم قلبی عروقی تاثیر می گذارند، اما تحقیقات جدیدی که در مجله Science Advances منتشر شده نشان می دهد مصرف زیاد نمک ممکن است تاثیر مثبت غیر منتظره ای هم داشته باشد.

این مطالعه از طریق گروهی از محققان موسسه NCR-Biotech Science Clusterواقع در استان هاریانا در شمال هند انجام شد. مصرف زیاد نمک پیشتر با تشدید التهاب مرتبط شناخته شده بود و مطالعه ای که محققان در سال 2013 بر روی موش ها انجام داده بودند نشان داد که مقادیر زیاد نمک در موش ها می تواند علائم انسفالومیلیت آزمایشی خود ایمنی (EAE) را برانگیزد.

اما التهاب یک پاسخ محافظتی از طریق بدن است و محققان این مطالعه به رهبری پروفسور آمیت آواتسی (Amit Awasthi) قصد داشتند دریابند آیا رژیم غذایی دارای نمک می تواند التهاب را در برابر پاسخ ضد سرطانی بدن هم تحریک کند یا خیر.

محققان در این مطالعه موش های دارای تومور را با رژیم غذایی دارای نمک کم، میانه و زیاد تغذیه کردند. سپس میزان تومور و ترکیب سلولی و متابولیک با دقت کنترل شد. رژیم غذایی با نمک بالا رشد تومورهای موش ها را به میزان قابل توجهی محدود کرد. محققان شاهد افزایش بقا و کاهش رشد تومور در موش های مبتلا به ملانوما، کارسینوما و حتی سرطان متاستاتیک بودند.

آواستی گفت: تجزیه و تحلیل ما نشان داد که تعداد سلول های ایمنی موسوم به سلول های کشنده طبیعی (Natural killer cell) در موش هایی که رژیم غذایی پر نمک داشتند، 50 درصد افزایش یافته است. این سلول ها به عنوان نوعی ابزار داخلی سیستم ایمنی عمل می کنند و سلول های بدن را که ویروسی یا سرطانی شده اند شناسایی کرده و آنها را از بین می برند. ریزمحیط تومور سرکوب کننده قوی سیستم ایمنی است. ریزمحیط تومور محیط اطراف تومور می باشد که شامل رگ های خونی اطراف آن، سلول های ایمنی، فیبروبلاست ها، مولکول های سیگنالینگ و ماتریکس خارج سلول (ECM) است.

تومورها دارای دیوارهای دفاعی بیوشیمیایی مختلفی هستند که این موضوع به آنها اجازه می دهد در برابر حمله سلول های کشنده طبیعی و سایر فرآیندهای التهابی مقاومت کنند. درمان هایی مانند مهارکننده وارسی ایمنی که این دیوارهای دفاعی را نادیده می گیرند در زمینه تحقیقات سرطان، درمانی بسیار انقلابی بوده است.

مهارکننده وارسی ایمنی (Checkpoint inhibitor ) نوعی از ایمنی درمانی سرطان است که وارسی ایمنی را هدف قرار می دهد که کارش تنظیم و کنترل دستگاه ایمنی است. برخی سلول های سرطانی می توانند با تحریک این فرایند، خود را از حملهٔ دستگاه ایمنی مصون کنند. درمان های معطوف به وارسی ایمنی، قادرند با مسدودکردن وارسی ایمنی مهاری، عملکرد دستگاه ایمنی را به حالت عادی درآورند.

آواستی در ادامه اضافه کرد: اینروزها همه در مورد ایمونوتراپی سرطان صحبت می کنند. داروهای مورد استفاده در این موارد مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا بوده و بسیار موثر هستند اما کسی نمی داند چرا این درمان ها فقط بر روی برخی بیماران جواب می دهند برای مثال این داروها فقط در 30 تا 40 درصد بیماران جواب میدهند و برای باقی بیماران اینگونه نیست.

تفاوت در پاسخ بدن به داروها موضوع دیگری بود که محققان به بررسی آن پرداختند و دریافتند میکروبیوم یکی از موارد اثربخشی درمان است. میکروبیوم مجموعه ای از میکروب ها هستند که در بدن ما زندگی می کنند و متابولیسم داروها از طریق این باکتری ها (که در افراد مختلف فرق دارد) می تواند تأثیرات زیادی بر کارایی آنها داشته باشد.

برای بررسی میکروبیوم موش های مبتلا به سرطان، محققان به تجزیه و تحلیل دقیق متابولومیک و RNA نمونه خون و مدفوع گرفته شده از موش ها پرداختند. محققان دریافتند یکی از گونه های باکتری روده به نام بیفیدوباکتردر موش هایی که از رژیم غذایی حاوی نمک زیاد پیروی می کردند، بسیار بالا بود. آنها دریافتند مصرف نمک زیاد به طور قابل توجهی نفوذپذیری روده موش را افزایش می دهد و این به آن معناست که بیفیدوباکتر غنی شده می تواند از روده به منطقه ها دیگر بدن از جمله نواحی که تومورها قرار دارند، مهاجرت کند.

محققان مشاهده کردند هنگامی که این باکتری ها در ریزمحیط توموری قرار گرفتند، سلول های سرکوب شده یاخته کشنده طبیعی را فعال کرده و به آنها امکان می دهند حمله ضد توموری خود را بهبود بخشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1704

به "نمک مانع از رشد تومورها می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمک مانع از رشد تومورها می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید