مرکز فرش تا ایجاد ساختار مناسب در میراث فرهنگی در وزارت صمت استقرار خواهد داشت

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، ایرنا/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، مرکز فرش تا ایجاد ساختار مناسب در میراث فرهنگی در وزارت صمت استقرار خواهد داشت.

مرکز فرش تا ایجاد ساختار مناسب در میراث فرهنگی در وزارت صمت استقرار خواهد داشت

سید مهدی نیازی، معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت در نشستی که با فعالان صنعت فرش دستباف داشت، گفت: فرش دستباف ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و بازتابی از تاریخ و میراث فرهنگی کشور و متأثر از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است و خاستگاه اصلی آن ایران است.

وی افزود: فرش دستباف اهمیت اساسی در اقتصاد بخش قابل توجهی از خانوارهای کشور داشته و سهم عمده ای در بازار جهانی، صادرات غیرنفتی، ارزآوری و اشتغال کشور دارد از این رو حکمرانی موثر و اثربخش در این رشته فعالیت دغدغه همه سیاست گذاران حوزه های اقتصادی است.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت تاکید کرد: زمانی ویژگی ها و مزیت های مورد اشاره فرش دستباف رشد و توسعه می یابد که این هنر صنعت با ذوق، استعداد، ارزش، اصالت های فرهنگی، هنری، تاریخی و نیز با خلاقیت های هنرمندان بومی و اصیل ایرانی ارتباط مستمر و پیوند تنگاتنگ داشته باشد.

وی گفت: درحال حاضر فرش دستباف در زمره اصلی ترین صنایع دستی مهم کشور بحساب می آید و با ذوق هنری و خلاقیت فکری و عناصر بومی از طریق بافنده تولید و تجلی می یابد، لذا نقش بسیار مهمی در توسعه زیست بوم صنایع دستی کشور دارد

نیازی بیان داشت: در کنار ضرورت توسعه زیرساخت های مناسب برای تولید، بازاریابی و صادرات فرش دستباف، به این نکته نیز باید توجه داشت که جهت برون رفت از شرایط فعلی، این هنر صنعت نیازمند یک متولی ویژه با سطح و اختیارات مناسب است تا علاوه بر پیگیری مطالبات ذینفعان این حوزه، حکمرانی مناسب برای ارتقای این رشته فعالیت را در دستور کار قرار دهد.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت افزود: درحال حاضر با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و توسعه ساختارهای موردنیاز برای رشد و توسعه صنایع دستی در کشور، طبق قانون تشکیل این وزارتخانه، خاستگاه اصلی این هنر صنعت، وزارت مذکور است که می بایست ساختار مناسب و در شان فرش دستباف برای آن ایجاد شود.

نیازی در این جلسه تاکید کرد: به فعالان این هنر صنعت اعلام کرده ایم که تا زمانی که از فرآیند استقرار کامل مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کامل نشده و از ساختار متناسب و مناسب این رشته فعالیت در وزارت مذکور اطمینان حاصل نشود، موضوعات مرتبط با فرش در وزارت صمت و سازمان های استانی این وزارت با جدیت پیگیری و دنبال می شود.

وی تاکید کرد: همه سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها موظف هستند امورات مرتبط با فرش را بدون هیچگونه اختلالی انجام دهند.

نیازی در خاتمه گفت: حتی در صورت انتقال امور فرش دستباف به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همیشه نقش پشتیبانی از توسعه صادرات، بازاریابی فرش دستباف و تامین مواد اولیه وارداتی از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تجارت خارجی کشور دنبال شده و همیشه از حمایت های ویژه برخوردار خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1901

به "مرکز فرش تا ایجاد ساختار مناسب در میراث فرهنگی در وزارت صمت استقرار خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز فرش تا ایجاد ساختار مناسب در میراث فرهنگی در وزارت صمت استقرار خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید