دلیل و درمان شلی عضلات در نوزادان چیست؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، Hypotonia واژه پزشکی برای وضعیتی است که بدن دچار شلی عضلات است. اگر نوزاد مبتلا به این بیماری باشد، احتمالا در آغوش شما، احساس آرامش و راحتی می نماید. به این بیماری شلی عضلات در نوزادان یا سندروم فلاپی نوزاد می گویند. هر آنچه باید در خصوص شلی عضلات نوزدان بدانید در ادامه آمده است.

دلیل و درمان شلی عضلات در نوزادان چیست؟

شلی عضلات در نوزادان

شرایط سندروم فلاپی نوزاد در چند دقیقه اول تولد نوزاد به وسیله پزشکان قابل تشخیص است. آن ها چکاپ معینی را در دقیقه های 1 و 5 پس از تولد نوزاد، انجام می دهند و قدرت عضلات نوزاد را آنالیز می نمایند. گاهی اوقات شلی عضلات در نوزادن کمی بعد از تولد ظاهر می گردد، اما معمولا در 6 ماهگی نوزاد قابل توجه است.

شلی عضلات در نوزادان نشانه ای از مسائل مغزی، نخاعی، اعصاب و یا عضلات است. فیزیوتراپی و درمان های دیگر می تواند به نوزاد یاری کند که عضلاتی قوی تر و هماهنگی بیشتری داشته باشد.

نشانه های شلی عضلات در نوزادانبیشتر نوزادان با عضله های قوی به جهان می آیند که به آن ها اجازه می دهد، اندام کوچک خود را تکان دهند. نوزادان مبتلا به سندروم فلاپی، حرکات دست و پای ضعیفی خواهند داشت.

شلی عضلات در نوزادان موجب می گردد که آن ها نقاط عطف رشد خود را طی ننمایند. برای نمونه، هنگامی که روی شکم خوابیده اند، توانایی بلند کردن سر خود را ندارند. دیگر نشانه های شلی عضلات در نوزادان عبارتند از:

کنترل ضعیف سر. هنگامی که نوزاد نمی تواند عضلات گردن خود را کنترل کند، سر او به جلو، عقب و یا به طرفین سقوط می نماید.

احساس سستی، به خصوص هنگامی که او را بلند می کنید. اگر دست های خود را در زیر بغل نوزاد قرار دهید، دستانش بدون مقاومت بلند می گردد، به گونه ای که ممکن است از میان دستان شما لیز بخورد و به زمین بیفتد.

دست ها و پا ها به طور مستقیم آویزان هستند. نوزادان معمولا بازو ها و پا های خود را خم می نمایند. در آرنج ها، مفصل ها و زانو های نوزادان خمیدگی کمی وجود دارد. اما نوزادان مبتلا به شلی عضلات این خمیدگی را ندارند.

گاهی اوقات، این حالت می تواند موجب بروز مسائلی در هنگام مکیدن و بلعیدن گردد. بعلاوه، مفاصل نوزاد ممکن است بسیار انعطاف پذیر باشد، به طوری که به هر دو طرف بچرخد.

علل ابتلا به شلی عضلات در نوزادانابتلا به سندرم فلاپی نوزاد دلیل روشنی ندارد. پزشکان آن را یک بیماری مادرزادی خوش خیم می دانند که اغلب به یک مشکل جسمی دیگر مرتبط است. دلایل زیادی برای ابتلا به این بیماری ذکر می گردد. بعضی از آن ها به توضیح زیر است:

آسیب مغزی به دلیل کمبود اکسیژن پیش یا پس از تولد

مسائل مغزی شکل گرفته در رحم مادر

اختلالات موثر بر روی اعصاب

آکندروپلازی (نوعی اختلال ژنتیکی)

آسیب نخاعی

فلج مغزی

عفونت شدید

شلی عضلات در نوزادان همواره نشانه ای از یک مشکل عمده نیست. هنگامی که نوزادان زودتر از موعد به جهان می آیند، ممکن است عضلات ضعیفی داشته باشند، زیرا بدن آن ها زمان کافی برای تقویت عضلات نداشته است.

در این موارد با گذشت چند هفته عضلات تقویت می شوند. البته بایستی در نظر داشته باشید که نوزاد نقاط عطف رشدی خود را به موقع طی می نماید و درمان های لازم را دریافت می نماید.

تشخیص شلی عضلات در نوزاداناز آنجا که عوامل بسیاری می تواند باعث ایجاد سندروم فلاپی نوزاد گردد، ممکن است کمی زمان بگذرد تا پزشک شرایط نوزاد را به طور کامل آنالیز کند. برای تشخیص دقیق تر، پزشک در خصوص سوابق پزشکی و ژنتیکی خانواده پرسش هایی را مطرح نموده و نوزاد را معاینه جسمی می نماید. هم چنین موارد زیر را مورد آنالیز قرار می دهد:

مهارت های حرکتی

مهارت های ذهنی

تعادل

هماهنگی

شرایط روانی

واکنش های جسمی

بعلاوه ممکن است پزشک درخواست انجام چندین آزمایش را داشته باشد، مانند:

سی تی اسکن یا MRI مغز

آزمایش خون

الکترومیوگرافی (EMG) برای مقدار گیری عملکرد اعصاب و عضلات

Electroencephalogram (EEG) برای مقدار گیری فعالیت الکتریکی در مغز

آزمایش ستون فقرات (spinal tap)، برای مقدار گیری فشار داخل ستون فقرات. در این آزمایش پزشک نمونه ای از مایع اطراف نخاع را برای آزمایش بیرون می کشد.

بیوپسی عضلانی. پزشک از بافت عضلانی نوزاد نمونه برداری می نماید تا آن را زیر میکروسکوپ مطالعه کند.

تست های ژنتیکی

پزشک بعلاوه پیرامون اینکه آیا پیش از تولد کودک و هنگام زایمان مسئله ای وجود داشته یا خیر، سوالاتی می پرسد.

درمان شلی عضلات در نوزادانهنگامی که پزشک دلایل ابتلای نوزاد به این بیماری را تشخیص داد، سعی می نماید این شرایط را درمان کند. به عنوان مثال، او می تواند برای درمان عفونتی که باعث مسائل عضلانی نوزاد شده است، دارو تجویز کند. اما گاهی اوقات، هیچ مشکل مشخصی در بین نیست. اگر اختلالات ژنتیکی موجب بروز این شرایط شده باشد، نوزاد برای همواره این شرایط را خواهد داشت.

فارغ از اینکه دلیل بروز سندروم فلاپی نوزاد چه باشد، برای تقویت عضلات نوزاد و بهبود هماهنگی میان آن ها گزینه های درمانی بسیاری وجود دارد. بعضی از آن ها به توضیح زیر است.

برنامه های تحریک حسی: این برنامه ها به نوزادان و بچه ها یاری می نماید تا به محرک های دیداری، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی پاسخ دهند.

درمان های حرکتی: این درمان ها به نوزاد یاری خواهد نمود که مهارت های حرکتی خود را بهبود بخشد و بتواند کار های روزانه ضروری خود را انجام دهد.

فیزیوتراپی: مانند درمان های حرکتی، به نوزاد یاری می نماید تا کنترل بیشتری بر روی حرکاتش داشته باشد. بعلاوه قدرت عضلانی و بافت ماهیچه نوزاد را در طول زمان بهبود می بخشد.

گفتار درمانی: به حل مسائل تنفسی، صحبت کردن و بلعیدن نوزاد یاری می نماید.

نوزادان مبتلا به شلی عضلات مادرزادی خوش خیم ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اما اگر شلی عضلات با مسائل دیگری مانند جابجایی مفاصل همراه گردد، نیازمند مداخله پزشکی است.

جمع بندینشانه های شلی عضلات در نوزادان: عدم کنترل سر، سستی عضلات و آویزان بودن دست ها و پا ها

دلایل ابتلا: آسیب های مغزی، نخاعی و ژنتیکی

روش های درمان: درمان های حرکتی، فیزیوتراپی و گفتار درمانی

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1707

به "دلیل و درمان شلی عضلات در نوزادان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل و درمان شلی عضلات در نوزادان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید