روند عضویت ایران در گروه بریکس در چه مرحله ای است؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، معاون دیپلماسی مالی وزیر خارجه با بیان اینکه در حال حاضر 19 کشور تقاضای عضویت در گروه بریکس را مطرح نموده اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشور هایی است که تقاضای عضویت در این گروه را مطرح نموده است.

روند عضویت ایران در گروه بریکس در چه مرحله ای است؟

به گزارش ایسنا، مهدی صفری در پاسخ به این سوال که روند عضویت ایران در گروه بریکس در چه مرحله ای قرار گرفته است، گفت: هنوز کشور های عضو بریکس معیار های خودشان را برای اعضای نو تعیین ننموده اند و در حال نوشتن این معیار ها هستند.

وی ادامه داد: با توجه به معیار ها و توانایی هایی که ما از آن برخوردار هستیم به راحتی می توانیم خودمان را با معیار های احتمالی اعضای بریکس تطبیق دهیم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در حال حاضر حدود 19 کشور تقاضای عضویت در گروه بریکس را مطرح نموده اند و جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشور هایی است که در این زمینه تقاضای خود را مطرح نموده است در پاسخ به این سوال که عضویت ایران در این گروه چه تاثیری بر دیپلماسی مالی ایران خواهد داشت یکی از اثرات این موضوع این است که با کشور های روسیه، چین، برزیل و آفریقای جنوبی که عضو این گروه هستند می توانیم معاملات خود را بدون استفاده از دلار و با پول ملی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه با عضویت در این گروه می توانیم به وسیله آفریقای جنوبی و بعلاوه برزیل تجارت خود را در قاره آفریقا و آمریکای جنوبی توسعه دهیم، اضافه نمود: در این منطقه ها فضا برای صدور خدمات فنی مهندسی ایران باز است. جمهوری اسلامی ایران بعلاوه در بخش انرژی، نیروگاه، ساختمان سازی، جاده سازی و فعالیت های دانش بنیان و صدور خدمات فنی مهندسی از توانایی بالایی برخوردار است و عضویت در این سه گروه این زمینه را فراهم می نماید که ما بتوانیم این خدمات مان را ارائه دهیم.

صفری با بیان اینکه این سازمان موسسات مالی برای وام دادن و تسهیلات به اعضای خود ایجاد نموده است، گفت: ما با استفاده از این تسهیلات در صورت عضویت در این گروه می توانیم در جهت اجرایی کردن پروژه هایمان در داخل کشور و سایر کشور ها اقدام کنیم و در واقع از این تسهیلات برای اجرایی کردن این پروژه ها استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه آفریقای جنوبی از وزیر خارجه برای شرکت در اجلاس بریکس دعوت به عمل آورده است، ادامه داد: شرکت در این اجلاس بسیار مهم است و در کنار آن ملاقات های جانبی که با کشورهایی، چون روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی و سایر کشور هایی که به عنوان ناظر برای شرکت در این اجلاس دعوت شده اند فرصت خوبی برای توسعه همکاری های مالی، سیاسی و امنیتی است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 2110

به "روند عضویت ایران در گروه بریکس در چه مرحله ای است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند عضویت ایران در گروه بریکس در چه مرحله ای است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید