سفره های مردم سال قبل خیلی پر رنگ تر بود؟، دولت چه کاری می توانست انجام دهد که انجام نداد؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سخنگوی دولت در واکنش به تخریب دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای به بهانه خروج آمریکا از برجام گفت: درحال حاضر در ضربه زدن به دولت به معنای ضربه به قوه مجریه محسوب نمی گردد.

سفره های مردم سال قبل خیلی پر رنگ تر بود؟، دولت چه کاری می توانست انجام دهد که انجام نداد؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا با هواپیما هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اظهارات رهبری درباره تیم مذاکره نماینده هسته ای ایران اعلام کرد: همواره بیانات رهبری منصفانه بوده است و در این مورد هم به همین سیاق در خصوص تیم مذاکره نماینده هسته ای بیان نمودند؛ تیم مذاکره هسته ای ما توانست در مذاکرات خواسته های کشور را مطرح نموده و اتهام واهی علیه کشور را برطرف کند که این هنر بزرگی بود.

وی در ادامه اضافه کرد: ترامپ با همه نادانی خود درک کرد که دیپلمات های ما قوی هستند ، جهان دیپلمات های ما را تحسین می نماید ما حق نداریم که تیم مذاکره نماینده خود را تحقیر کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر تحریم ها مجدد وضع گردد ما راه مقابله با آن را بلدیم، گفت: اما این کار هزینه دارد و دنبال این نیستیم که هزینه بیشتری به مردم تحمیل کنیم. به هر حال طرف مقابل ما یک آدم عهد شکن است و ما باید با برنامه مناسب، مقابل توطئه های او عمل کنیم . ما اکنون با دشمنان نظام روبرو هستیم و بعضی از تخریب ها در داخل کشور و ضربه زدن به دولت فقط ضربه زدن به قوه مجریه نیست، اکنون روزنامه ای که مدعی انقلابی گری است امروز حرف های ترامپ درباره اقتصاد ایران را برجسته می نماید و به آنها گرا می دهد.

وی در ادامه در باره مطرح شدن موضوع عدم شکایت رییس جمهور توسط بعضی مخالفان دولت گفت: مخالفان دولت دو سال پیش همین کارها را کردند ولی مردم در انتخابات باز هم به روحانی رای دادند این افراد کل مردم ایران را نمایندگی نمی نمایند مردم ممکن است توقع و نقدهای از ما داشته باشند ، ما هم خود را موظف می دانیم به انتظارات آنها پاسخ دهیم.

وی همچنین درپاسخ به سوالی درباره نقدها بعضی از هنرمندان از دولت و اعلام آنها مبنی بر شرکت نکردن در مراسم افطاری رییس جمهور به دلیل مسائل اقتصادی کشور اعلام کرد: نفی نمی کنیم این روزها کسانی که حامی ما بودند چنین اظهار نظر هایی می نمایند ما در دولت همه کوشش خود را کردیم که اقتصاد رشد داشته باشد، ولی دولت چه کاری می توانسته انجام دهد و آن را انجام نداده است؟ سفره های مردم در اردیبهشت سال قبل خیلی پر رنگ تر بود که الان کمرنگ تر شده باشد ؟ اینها واقعیت است چه کسی دوست دارد سفره مردم پر بارتر نباشد؟ ما متوسط حقوق ها را ده درصد افزایش دادیم و بیش از 97 هزار میلیارد تومان برای امور رفاه اجتماعی هزینه کردیم این در حالی استک ه برای آموزش وتحقیقات 57 هزار میلیارد تومان، برای حوزه دفاعی 51 هزار میلیارد تومان و برای حوزه سلامت 26 هزار میلیارد تومان هزینه کردیم این یعنی این پول ها را در زمینه رفاهی هزینه کردیم.

وی با اشاره به اینکه مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد سه برابر شده است و هر فردی در کمیته امداد ماهانه 193 هزار تومان حقوق می گیرد اضافه کرد: آقای فتاح بیان نموده اند که کمک این دولت به محرومان تا کنون توسط هیچ دولتی انجام نشده بود.

سخنگوی دولت تاکید نمود: ما در سال گذشته 790 هزار فرصت شغلی ایجاد کردیم آیا این اقدامات در جهت پر کردن سفره های مردم نیست دولت برای جذب سرمایه خارجی مذاکرات را شروع کرد که به خاطر آن مذاکرات تحت فشار نهاده شد. دولت هر چه بتواند برای مردم انجام می دهد ما از افراد تحصیل نموده انتظار انتقاد منصفانه داریم. دولت با اشتیاق فراوان منتظر است از همه مردم هدایت بگیرد، ولی بعضی از صحبت ها ممکن است جنبه اجرایی نداشته باشد.

نوبخت در تشریح شرایط دولت با اشاره به یکی از اشعار حافظ گفت: شب تاریک و بیم موج وگردابی چنین هایل / کجا دانند حال ما سبک باران ساحل ها

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص موضع دولت درباره سوال نمایندگان مجلس از رییس جمهور اظهار کرد: سوال استیضاح و تذکر حق نمایندگان مجلس است ولی باید درجای خود از این حق استفاده گردد. اگر سوال از رییس جمهور با هدف برطرف ابهام انجام می گردد که نمایندگان رییس جمهور پاسخ می دهند نباید ذهن دولت با این سوالات گرفته گردد. سابقه استیضاح را دیده ایم. اکثریت مجلس استیضاح را تایید نکردند اما من به وجدان عمومی مجلس ایمان دارم.

نوبخت با اشاره به اینکه بعضی وزار هر روز در مجلس هستند و به سوالات نمایندگان پاسخ می دهند توضیح داد: دولت توضیحات لازم را راجع به سوال جمعی از نمایندگان مطرح می نماید مجلس محل وضع قانون و برطرف مسائل است اما آیا با طرح این سوال کمکی به حل مشکل مردم می گردد؟

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه غیر از مذاکره با اروپا دولت چه اقدامی برای برطرف تحریم های آمریکا و همکاری با سایر کشورهای جهان دارد اظهار کرد: ما غیر از اتحادیه اروپا در حال بهبود روابط با سایر کشورها هستیم، وزیر امور خارجه هم اکنون در هند است وخود من هم سفر 24 ساعته به تایلند داشتم روابط ما با کشورهای جهان به ویژه همسایگان باید افزایش یابد.

وی درباره شرایط فروش نفت ایران در شرایط احتاقتصادی تحریم های آمریکا گفت: بخش عمده ای از نفت به هندو چین فروخته می گردد که پس از بازگشت وزیر امور خارجه از هند وی گزارشی از آخرین توافقات ارائه می نماید. با اروپا نیز در حال مذاکره هستیم که فروش نفت ایران به آنها ادامه یابد و حتی افزایش فروش نفت ایران به این کشورها مطرح است و اگر بعضی از کشورها واردات نفت را کاهش دادند این مسئله جبران گردد.

نوبخت درباره آخرین آمار و اطلاعات ثبت سفارش واردات و صادرات اظهار کرد: از تاریخ یکم فروردین تا شش خرداد بالغ بر 19 میلیارد 774 میلیون دلار برای 182 هزار 216 قلم کالا ثبت سفارش انجام شد که برای کالاهای اساسی 1 میلیارد 480 میلیون دلار برای کالاهای مصرفی 2 میلیارد 190 میلیون دلار ، کالاهای واسطه 11 میلیارد 663 میلیون دلار، کالاهای سرمایه ای 3 میلیارد 593 میلیون دلار و سایر کالاها 848 میلیون دلار ثبت سفارش شد.

سخنگوی دولت ادامه داد:تا تاریخ شش خرداد یک میلیون 635 هزار تن گندم به ارزش 2هزار 170 میلیارد تومان خریداری شده و هزار و 100 میلیارد تومان نیز به گندم کاران پرداخت شده و قمیت هر کیلو گندم 1300 تومان در نظر گرفته شده است سعی ما این است که تا اواسط امسال تمام پول گندم کاران راتسویه کنیم. حدود 5 هزار میلیارد تومان نیز پاداش بازنشستگی فرهنگیان طی زمان بندی صورت گرفته طی چند ماه آینده پرداخت می گردد. همچنین امسال 3هزار و 400 میلیون تومان بین بازنشستگان توزیع می گردد و از سرانجام این ماه نیز افزایش حقوق بازنشستگان پرداخت می گردد، البته دولت مدعی نیست که مردم مشکل ندارند اما تمام کوشش خود را می نماید که از مسائل کم کند. سال گذشته 797 هزار نفر وارد بازار کار شدند که دولت برای 790 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کرد. در حال حاضر رشد اقتصادی کشور 4 درصد و تورم تک رقمی است ولی اذعان می کنیم مردم لیاقت بیشتر از این را دارندو ما باید کوشش بیشتر از این انجام دهیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص موضع اروپا نسبت به برجام با اشاره به اینکه نگاه اروپا به برجام با نگاه آمریکا متفاوت است، گفت: اروپا به دلیل اینکه به ما نزدیکتر است، احساس می نماید اگر فعالیت هسته ای ایران نظامی گردد تهدید بیشتری نسبت به آمریکا متوجه خود اروپا است، بنابر این آنها دنبال این بوده و هستند که فعالیت هسته ای ما نظامی نگردد تا امنیت آنها تضمین گردد ولی ما که دنبال فعالیت هسته ای نظامی نبوده و نیستیم و آنها هم به فعالیت هسته ایی ما راضی هستند.

خبرنگاری در ادامه درباره انتقاد رییس جمهور از مدیران دولتی و اینکه آیا تغیری دراین مدیران انجام می گردد پرسید که نوبخت در پاسخ گفت: دولت این اعتقاد را ندارد که تا پایین ترین سطح مدیران عوض شوند. دولت بدون نگاه حزبی وجناحی از مدیران استفاده می نماید. اینکه رییس جمهور نسبت به مدیران اظهار نظر می نماید برای این است که مدیران باید سیاست های دولت را اجرا نمایند. مدیری که سیاست دولت را اجرا نکند، باید حتما تغیر نمایند. مدیران دولت باید بر رده های پایین خود نظارت داشته باشند تا سیاست های دولت اجرا گردد. مدیری می تواند نگاه سیاسی متفاوت با دولت داشته باشد ولی چنین مدیری باید سیاست های دولت را اجرا کند.

نوبخت درمورد حل مشکل کامیون داران نیز توضیح داد: با جلسه ای که وزارت راه با کامیون داران داشت توافقاتی به دست آمده که این توافقات در حال انجام است و دیروز بیش از 55 هزار بارنامه صادر شده است و این یعنی کار در حال اجر است.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت چه اقدامی برای مقابله با استفاده از فیلتر شکن برای دور زدن فیلتر تلگرام انجام داده است خاطر نشان کرد: دولت موضع خود را در خصوص فیلتر کردن تلگرام اعلام نموده است. در حال حاضر با وجود فیلتر شکن هایی که وجود دارد هر کسی اراده کند بدون فیلتر می تواند به هم محتویات تلگرام دست پیدا کند حالا قاضی و مرجع محترم قضاییه این مسئله را بیان نموده است که پاسخ آن را قبلا داده ایم فعالیت ما در زمینه زیر ساخت تعیین است ما کوشش می کنیم به حق از ارزش های صیانت کنیم و به خاطر این ارزش ها حاضر شده ایم محدودیتی برای دسترسی ملت برای تلگرام ایجاد کنیم و کوشش می کنیم واقع بینانه با فضای مجازی روبرو شویم تا هم بگردد از آن استفاده کرد و هم از خطرات محتمل فضای مجازی مصمون باشیم.

وی در خصوص بودجه عمرانی تخصیص داده شده توسط دولت گفت: بیش از 28 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز کردیم که حدود 1100 میلیارد تومان توسط خزانه پرداخت شده است.

سخنگوی دولت در خصوص آخرین اقدامات دولت درباره پرداخت بدهی خود به پیمانکاران توضیح داد: به پیمانکاران طبق قانون اسناد اقتصادی می دهیم که در سررسید اسناد خزانه و اوراق اقتصادی آنها را پرداخت می کنیم و ما مسئله ای با آن نداریم البته اگر پول نقد داشتیم اوراق نمی دادیم، ولی وقتی پول نقد نداریم اوراق اقتصادی می دهیم که بدهی پیمانکاران در سررسید خود پرداخت می گردد.

نوبخت در باره جلسه مسولان سه قوه برای حل مسائل اقتصادی اعلام کرد: ما درمذاکرات هیچ چشم امیدی به آمریکا نداشیم ولی تحریم ها برای ما مضر بود و باید دیوار تحریم ها فرو می ریخت البته برجام نه صد در صد خواسته ما بود و نه خواسته طرف مقابل اما آیا بدیلی جز مذاکره برای برطرف تحریم ها داشتیم قبول داریم که تحریم ها به صورت کامل شکسته نشد، اما باید با اتحاد میان قوا به دنبال حل مسائل باشیم روز شنبه جلسه ای با قوه مققنه و قضاییه داشتیم که آنها برای حل مسائل دولت به ما کمک نمایند این جلسه در جهت تشکیک مسایل برای مقابله با شرارت های آمریکا بود.

وی در خصوص مواضع اخیر روسیه در مسائل منطقه ای خاطر نشان کرد: ما نباید به هیچ کشوری چشم امید داشته باشیم که کمک گر ما باشد ممکن است کشوری در موضوعی هدف مشترکی داشته باشد و در موضوع و دیگری منافع متفاوتی وجود داشته باشد بنابر این نباید اگر با کشوری منافع متفاوتی داشته ایم تا ابد با آن کشور قهر کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حوادث کازرون و تکلیف تقسیم این شهرستان، گفت: شکل گیری تقسیمات کشوری تابع یک فرآیند قانونی است. ممکن است در ایجاد تقسیمات جدید یک عده موافق و یک عده هم مخالف باشند که ما باید در جهت اتحاد مردم حرکت کنیم. هر تصمیمی که منجر به انشقاق مردم گردد مورد قبول نیست. تجربه شخصی من این است که تقسیمات جدید صرفا موجب پیشرفت نمی گردد، فکر نکنیم که اگر تقسیمات جدیدی انجام گردد، گلستان می گردد. این مساله را همکاران من در وزارت کشور مدیریت می نمایند.

نوبخت در سرانجام گفت: اگر امسال تحقق منابع بودجه نداشته باشیم، مصارف را به گونه ای مدیریت می کنیم که کسری نخواهیم داشت، تمام برنامه ما این است که با مدیریت تخصیص، کشور را به پیش ببریم البته هزینه های اجتناب ناپذیر حتما پرداخت می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 555

به "سفره های مردم سال قبل خیلی پر رنگ تر بود؟، دولت چه کاری می توانست انجام دهد که انجام نداد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفره های مردم سال قبل خیلی پر رنگ تر بود؟، دولت چه کاری می توانست انجام دهد که انجام نداد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید