12 دلیل منطقی برای نخوردن گوشت قرمز

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران: در همان شروع مطلب به این نکته اشاره کنیم که در یک سال اخیر و به دلیل افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز در کشور، هر جا سخن از کاهش مصرف گوشت قرمز بوده، مخاطبان این توصیه را به افزایش قیمت این ماده خوراکی و تلاشی سیستماتیک برای دور کردن مردم از گوشت قرمز و کم اهمیت نشان دادن گرانی و فواید آن تلقی نموده اند.

12 دلیل منطقی برای نخوردن گوشت قرمز

در حالی که افزایش قیمت گوشت قرمز و ناتوانی بسیاری از خانواده های ایرانی در خرید آن بر کسی پوشیده و قابل انکار نیست، اما تمایل به کاهش مصرف گوشت قرمز در سال های اخیر به یک ترند دنیای تبدیل شده و از بد حادثه این ترند با افزایش بی رویه این ماده غذایی در ایران همراه شده است.

بدین ترتیب قصد نویسنده به هیچ عنوان کم اهمیت جلوه دادن ارزش غذایی و خوراکی گوشت برای سرپوش گذاشتن بر قیمت بالای آن در کشور نیست.

گوشت قرمز در بسیاری از نقاط دنیا بخش اعظم رژیم غذایی افراد را تشکیل می دهد به نحوی که بخش اعظم ترکیبات غذا های خوشمزه فست فودی را گوشت قرمز تشکیل می دهد. علیرغم خوشمزه بودن و فواید این ماده غذایی در افزایش بافت ماهیچه ای، اما در سال های اخیر مطالعات نشان داده که گوشت قرمز نقاط تاریکی نیز دارد، زیرا همچنان که مسائلی را برای سلامت انسان ایجاد می کند، فراوری آن صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند. بدین ترتیب بسیاری در سراسر دنیا برای کاهش مصرف گوشت قرمز کوشش می نمایند که در ادامه به بعضی از دلایل آن اشاره می کنیم.

1. مصرف گوشت قرمز با سرطان کولون مرتبط است

کمتر بیماری را می توان ترسناک تر از سرطان دانست و این بیماری است که بسیاری امیدوارند هیچگاه احتیاجمند مبارزه با آن نباشند. شاید هیچ چیزی بدتر از انتظار برای دریافت نتیجه ماموگرافی یا شناسایی شدن غده ای در جایی نامناسب از بدن نیست. علیرغم پیشرفت های قابل توجه علم پزشکی در درمان انواع سرطان، اما این بیماری هنوز هم برای کسانی که به آن مبتلا می شوند ترسناک است.

دوستداران گوشت قرمز نیز باید بدانند که پزشکان توصیه نموده اند از مصرف گوشت قرمز فرآوری شده، مانند آن دسته گوشت هایی که در غذا های فست فودی مورد استقاده قرار می گیرد خودداری نموده و به طور کلی مصرف گوشت قرمز خود را کاهش دهند. علت این توصیه نیز ارتباط مصرف گوشت قرمز با انواع سرطان و به خصوص سرطان کولون است. مطالعات نشان می دهد که مصرف گوشت قرمز و نوع فرآوری شده آن، خطر ابتلا به این نوع سرطان خطرناک را 20 تا 30 درصد افزایش می دهد.

2. مصرف گوشت قرمز می تواند به بیماری های قلبی منتهی گردد

سرطان تنها بیماری نیست که با مصرف گوشت قرمز ارتباط دارد، زیرا به گفته پزشکان، بین مصرف گوشت قرمز و بیماری های قلبی نیز رابطه مستقیمی وجود دارد. در این مورد نیز گوشت های قرمز فرآوری شده مانند انواع سوسیس، بیش از دیگر انواع گوشت و نوع فرآوری نشده آن خطرناک بوده و به سیستم قلبی و عروقی صدمه می زنند. برای مثال، تحقیقی که در سوئد انجام شده نشان می دهد که مردانی در این کشور که گوشت قرمز فرآوری شده مصرف می کردند با ریسک بالاتری در زمینه سکته قلبی روبرو بودند.

مطالعه ای دیگر در ایالات متحده نشان داد که در بدن افرادی که به طور متناوب گوشت قرمز مصرف می کردند، سطح یک محصول جانبی خطرناک در بدن به نام TMAO که ارتباط مستقیمی با بیماری های قلبی دارد بسیار بالاتر است.

با این وجود، مطالعات نشان می دهد که مصرف گوشت قرمز تا 90 گرم در هر بار و به مدت سه روز در هفته خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد. از این رو توصیه اصلی کاهش دادن مصرف گوشت قرمز است و نه متوقف کردن آن به طور کامل.

3. پروتئین مورد احتیاجتان را از راه های دیگر می توانید تامین کنید

شاید سوال بسیاری این باشد که اگر خوردن گوشت قرمز را متوقف کنیم پس پروتئین مورد احتیاج بدنمان را از کجا تامین نماییم؟ پاسخ به این سوال شاید شما را غافلگیر کند. باور عمومی این است که در صورت مصرف نکردن گوشت، پروتئین مورد احتیاج بدن تامین نخواهد شد که اینطور نیست. انواع آجیل، حبوبات، بقولات و سویا منابع گیاهی و فوق العاده ای برای پروتئین هستند.

از این رو شاید برای تامین پروتئین مورد احتیاج بدن خود اصلاً احتیاجی به مصرف گوشت نداشته باشید. علاوه بر این گوشت حیوانات زیادی آن بیرون وجود دارد که خطر گوشت قرمز برای سلامتی را نداشته و می توانید از آن ها برای تامین پروتئین بهره ببرید. برای مثال، ماهی منبع فوق العاده ای از چربی های اشباع نشده است که برای سلامت قلب بسیار مفید است.

ماهی های غیرپرورشی (آزاد) دارای مقادیر قابل توجهی امگا 3 یا همان اسید لینولنیک آلفا هستند که علاوه بر خاصیت ضد التهابی، در بدن به EPA و DHA تبدیل می گردد که برای تقویت مغز بسیار مفیدند. گوشت ماکیان و تخم مرغ نیز دیگر گزینه های پروتئینی موجود برای داشتن یک رژیم غذایی سالم هستند.

4. گوشت قرمز مقادیر زیادی چربی اشباع شده دارد

کره. پنیر. بستنی و استیک. همه این غذا ها چه نقطه اشتراکی دارند؟ علاوه بر خوشمزه بودن، همه آن ها مقادیر زیادی چربی اشباع شده در خود دارند. از آنجایی که بدن انسان طوری سیم پیچی شده که از مزه و بوی غذا های پرچرب لذت ببرد، کاملاً منطقی است که مزه این غذا ها برای انسان خوشایند باشد. چیزی خوشمزه تر از یک چیزبرگر چرب در انتهای یک روز پرکار و در حالی که به شدت گرسنه هستید می شناسید؟ اما افسوس که اگر بخواهید قلبی سالم داشته باشید باید از مصرف چربی های اشباع شده خودداری کنید.

بدین ترتیب از آنجا که گوشت قرمز غنی از چربی های اشباع شده است باید مصرف آن را کاهش دهید. به همین دلیل اگر چه شاید هر روز هوس کنید یک چیزبرگر خوشمزه بخورید، اما بهتر است گوشت قرمز را با جوجه یا همبرگر های گیاهی جایگزین نمایید.

5. از ای. کولی جلوگیری کنید

سیاست های امنیت غذایی باعث شده که خطر ابتلا به بیماری ها در اثر عوامل بیماری زایی که در غذا ها وجود دارند کاهش یابد. بدین ترتیب باکتری های کشنده ای مانند ای. کولی به ندرت در غذا های سالم یافت می گردد. ورود این باکتری با بدن با اسهال، دل پیچه، تهوع و استفراغ همراه است و حتی می تواند زندگی شما را نیز تهدید کند. به همین دلیل به هر قیمتی باید از آن دوری کرد. شوربختانه، گوشت قرمز می تواند این باکتری را در خود داشته باشد، به ویژه گوشت قرمز احشامی که از مزارع تغذیه می نمایند.

6. به کلسترول بالا نه بگویید

اگر شما نیز از آن دسته کسانی باشید که سالانه آزمایش های جسمی متعدد و کاملی برای اطمینان از سلامت خود انجام می دهید (یا به طور مرتب خون اهدا می کنید) بدون شک از سطح کلسترول خون خود مطلع و به آن حساس هستید. داشتن این اطلاعات بسیار مفید است، زیرا سطح بالای کلسترول بد یا همان LDL در خون می توان خطرات زیادی برای سلامت شما داشته باشد.

بدین ترتیب اگر از قبل سطح کلسترول خون شما بالاست باید از مصرف غذا هایی که کلسترول بالایی دارند اجتناب کنید. گوشت قرمز مقادیر زیادی چربی اشباع نشده و کلسترول دارد و بدین ترتیب در زمره غذا هایی است که مصرف آن سطح کلسترول خون شما را افزایش می دهد.

7. فراوری گوشت قرمز تاثیر بسیار بدی بر محیط زیست دارد

تنها مسائل مربوط به سلامت نیست که باید در کاهش مصرف گوشت قرمز به آن استناد کنید. اگر به مسائل زیست محیطی حساس باشید نیز باید بدانید که مصرف گوشت قرمز آسیب قابل توجهی به محیط زیست وارد می کند. قبل از همه باید بدانید که صنعت فراوری گوشت قرمز بسیار بزرگ بوده و حدود 1.3 میلیارد نفر در سراسر دنیا در آن فعالیت دارند و بر اساس گزارش بخش غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، 40 درصد از فراوری ناخاصل داخلی دنیا را به خود اختصاص می دهد.

همچنین این صنعت 70 درصد از زمین های کشاورزی دنیا را برای مصارف خود در اختیار دارد که 30 درصد از سطح کل زمین را شامل می گردد. بدین ترتیب صنعت فراوری گوشت قرمز نقشی بزرگ و مشخص نماینده در زمینه جنگل زدایی، فرسایش زمین، فراوری گاز های گلخانه ای (18 درصد)، نابودی زیستگاه های جانوری و آلودگی هوا و آب دارد.

اینکه یک نفر از مصرف گوشت قرمز دست بکشد تغییر بزرگی ایجاد نخواهد کرد، اما بدون شک یاری نماینده است. برای مثال اگر هر آمریکایی تنها استیک مصرفی خود را با حبوبات جایگزین می کرد برنامه دولت اوباما برای کاهش گاز های گلخانه ای محقق می شد.

8. گوشت قرمز منابع آبی دنیا را محدود ساخته است

بالاتر از به خود اختصاص دادن حجم بالایی از زمین و نقش مخرب بر محیط زیست، صنعت پرورش احشام برای فراوری گوشت، منابع آب شیرین دنیا را نیز با مشکل روبرو نموده است. فراوری گوشت قرمز در مقایسه با حبوبات و به ازای هر کالری فراوریی، 20 برابر آب بیشتری مصرف می کند. همچنین ردپا و اثر ضد آبی فراوری گوشت قرمز به وسیله گوساله، 6 برابر بزرگتر از این عدد در خصوص حبوبات غنی از پروتئین است.

بدین ترتیب با مصرف پروتئین های گیاهی به جای پروتئین موجود در گوشت قرمز، به شکل قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. حتی جوجه و تخم مرغ نیز در مقایسه با گوشت قرمز گزینه های بهترین از لحاظ مصرف آب هستند. حبوبات اگر چه معمولاً هنگام مصرف آب بیشتری در خود دارند، اما به آب بسیاری کمتری نسبت به گوساله و گوسفند احتیاج دارند.

9. گزینه های ارزان تری نیز وجود دارد

افراد کمی هستند که هنگام خرید از فروشگاه به دنبال پس انداز و کاهش هزینه ها نبوده و از این کار لذت نبرند. این همان چیزی است که در سال های اخیر بیشتر نمود پیدا نموده و در شرایطی که قیمت مواد خوراکی روز به روز افزایش می یابد بیش از پیش اهمیت پیدا نموده است. همه می دانیم که هزینه پرداختی برای گوشت قرمز بسیار بیشتر از هزینه پرداختی برای دیگر منابع گیاهی دارای پروتئین است.

گوشت همواره گرانقیمت ترین گزینه بوده و بدین ترتیب با رفتن به سراغ گزینه های پروتئین دار دیگری مانند حبوبات، عدس، تخم مرغ و سویا می توانید صرفه جویی قابل توجهی در خرید های خود داشته باشید. بدین ترتیب کاهش مصرف گوشت قرمز و استفاده از حبوبات و گیاهان پروتئینی به جای آن، نه تنها برای سلامت شما بهتر است بلکه هزینه های شما را نیز کاهش خواهد داد.

10. بدون گوشت قرمز مدت بیشتری عمر می کنید

شاید هیچ چیز به اندازه کباب کردن در یک مهمانی خوشایند نباشد، اما خبر بد برای دوستداران باربکیو این است که گوشت قرمز اگر چه خوشمزه است، اما می تواند عمر شما را کاهش دهد.

بر اساس مطالعات محققان دانشگاه هاروارد، مصرف گوشت قرمز فرآوری نشده می تواند خطر مرگ زودرس را تا 13 درصد افزایش دهد در حالی که این عدد برای گوشت قرمز فرآوری شده بیش از 20 درصد است. همچنین مطالعات نشان داده که با جایگزین کردن یک وعده غذایی گوشت قرمز با غذا های سالم پروتئین داری مانند ماهی، سویا و حبوبات، احتمال مرگ زودتر از موقع از 7 تا 19 درصد کاهش خواهد یافت.

11. مصرف گوشت قرمز با از کار افتادن کلیه مرتبط است

متاسفانه هنوز خبر های بد بیشتری در خصوص مصرف گوشت قرمز داریم، حتی بیشتر از آن چیز هایی که تاکنون گفته ایم. بر اساس مطالعات انجام شده، یک ارتباط مستقیم مبتنی بر دُز (مقدار مصرف) بین از کار افتادن کلیه و مصرف گوشت قرمز وجود دارد.

بر اساس مطالعه ای که بین سال های 1993 تا 1998 بر روی بیش از 63.000 مرد و زن بالغ چینی با سنین 45 تا 74 سال انجام شده، بعد از 15 سال نزدیک به 1000 نفر از این افراد با از کار افتادن کلیه روبرو شدند و این دسته کسانی بودند که در 15 سال گذشته بیشترین مصرف گوشت قرمز را داشتند.

12. خودداری از تایید روش های غیراخلاقی دامپروری

در عصر مدرن اکثر افراد به جای فراوری گوشت قرمز در خانه آن را از مراکز فروشگاهی خریداری نموده و بدین ترتیب مشارکتی مستقیم در سلاخی کردن حیوانات ندارند. اما هنوز هم در بسیاری از جوامع خود گوشت قرمز مصرفی شان را فراوری نموده و حیوانات را سلاخی می نمایند.

در مزارع و قصاب خانه های بزرگ، حیوانات در شرایط خوبی قرار نداشته و تمام طول عمر کوتاهشان را در یک فضای بسته نگهداری می شوند. در خصوص گاوها، در مراکز پرورش بزرگ، اغلب آن ها را در ماه های پایانی قبل از سلاخی در فضا های بسته نگه داشته و از چریدن در فضای باز و خوردن علف محروم می نمایند. بدین ترتیب اگر مدافع حقوق حیوانات باشید شاید از مصرف گوشتی که بدین شکل فراوری می گردد حس خوبی نداشته باشید.

منبع: thelist

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 227

به "12 دلیل منطقی برای نخوردن گوشت قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 دلیل منطقی برای نخوردن گوشت قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید