چک ثبت نشده در سامانه صیاد نقد نمی شود

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اعلام اینکه چک های جدید از ابتدای فروردین امسال توزیع شده اند، گفت: گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا آن چک قابلیت نقدشوندگی ندارد.

چک ثبت نشده در سامانه صیاد نقد نمی شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران از بانک مرکزی جمهوری اسلامی، آمنه نادعلیزاده با تشریح آخرین تغییرات فرآیند صدور، دریافت و انتقال چک بر اساس قانون جدید چک، اضافه نمود: قانون جدید چک مشمول چک های بنفش رنگ جدید می شود که دارای عبارت کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است است.

وی گفت: چک های جدید از ابتدای فروردین امسال توزیع شده اند و فرآیند تبادل آن ها با چک های قبلی متفاوت است، به گونه ای که صادرکننده باید معینات چک همچون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلیزاده تاکید کرد: گیرنده چک هرگز نباید چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت کند، زیرا قابلیت نقد شوندگی ندارد، همچنین گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.

به گفته وی، قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پول شویی کمک و از جعل چک جلوگیری می کند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک ادامه داد: چک های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می شوند، اما چک های جدید در وجه حامل صادر نمی شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می شوند.

نادعلیزاده گفت: چک های قدیمی اکنون کارسازی می شوند، اما این فرایند دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان معینی آن ها را از بازار جمع آوری می کند.

گفتنی است قانون جدید صدور چک با توجه به ضرورت ارتقای آگاهی آحاد جامعه و فرهنگ سازی در زمینه قانون چک و کاهش چالش های پیش روی کسب وکارها، به صورت مرحله ای و به تدریج اجرایی می شود.

در این زمینه مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرده است: معین صحت و سلامت چک از مزایای قانون جدید محسوب می شود و ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، این امکان را به مردم می دهد تا از تعداد و مبلغ چک های برگشتی صادرکننده اطلاع دقیق پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1445

به "چک ثبت نشده در سامانه صیاد نقد نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک ثبت نشده در سامانه صیاد نقد نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید