چرا بچه ها باید واکسن کوید19 دریافت نمایند؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، اکنون بیشتر کشور های جهان در حال تزریق واکسن کوید19 به بچه ها بالای 5 سال هستند. والدین و دیگر سرپرست های بچه ها نگران واکسیناسیون بچه ها خود هستند و می خواهند فواید و عوارض جانبی احتمالی واکسن کوید19 را بدانند.

چرا بچه ها باید واکسن کوید19 دریافت نمایند؟

به گزارش خبرآنلاین، باور های غلطی درباره واکسیناسیون بچه ها وجود دارد و بیشتر مردم نمی دانند آیا باید بچه ها خود را در برابر کوید19 واکسینه نمایند یا خیر. در اینجا هر آنچه را که می خواهید درباره واکسیناسیون بچه ها بدانید آورده ایم:

1. چرا بچه ها باید واکسن کوید19 دریافت نمایند؟

واکسن کوید19 از ابتلای کودک به ویروس کرونا و انتشار آن پیشگیری می نماید. واکسن جلوی شدت بیماری کوید19 در بچه ها، در صورت ابتلا، را می گیرد. بچه های که به بیماری های تنفسی مانند آسم یا بیماری های دیگر مانند چاقی و دیابت مبتلا هستند، بیش از بچه ها دیگر در خطر ابتلا به کوید19 با شدت بالا قرار دارند و واکسن کوید19 از شدت این بیماری در آن ها می کاهد. بعلاوه واکسینه کردن بچه ها، آن ها را ابتلا به ویروس کرونا در مدرسه یا زمین های بازی ایمن می نماید و می توانند در فعالیت های گروهی با خیال راحت شرکت نمایند. در واقع واکسیناسیون به آن ها یاری می نماید که هر چه سریع تر به زندگی عادی بازگردند.

از طرفی تزریق واکسن به بچه ها بالاتر از 5 سال، نه تن ها آن ها را از ابتلا به این بیماری محفوظ نگه می دارد، بلکه از انتشار این ویروس در جامعه می کاهد. ویروس از بچه ها -مانند بزرگسالان- می تواند به افراد دیگر منتقل و افرادی بیشتری به این بیماری مهلک گرفتار شوند. انتشار بیشتر این ویروس، احتمال جهش های بیشتری در این ویروس را افزایش می دهد و ممکن است بعضی از این جهش های ویروسی، ویروس کرونا را عفونی نماینده تر و در برابر واکسیناسیون و درمان های رایج مقاوم تر کند؛ بنابراین ضروری است که بچه ها همانند بزرگسالان واکسینه شوند.

2. واکسیناسیون کوید19 چه عوارض جانبی برای بچه ها به همراه دارد؟

در آزمایش های بالینی، عوارض جانبی واکسن ها روی بچه ها بسیار خفیف و مانند عوارضی بود که در بزرگسالان مشاهده شده بود. رایج ترین عارضه جانبی درد در بازو و محل تزریق است. البته بعضی از بچه ها به عوارض جانبی شدیدتری مانند قرمزی و تورم در ناحیه تزریق واکسن در بازو، خستگی و بیحالی، سردرد، درد عضلانی، تب ولرز، اسهال و تهوع مبتلا می شوند تا جایی که ممکن است چند روز توانایی انجام فعالیت های روزمره شان را نداشته باشند. خوشبختانه این عوارض پایدار نیستند و پس از چند روز کاملا از بین می فرایند. بعلاوه افرادی که پس از تزریق واکسن، هیچ عارضه جانبی خاصی را تجربه ننموده باشند یا برعکس به واکنش های حساسیتی شدید یا التهاب در ماهیچه های قلبی مبتلا شده باشند، بسیار نادر هستند.

3. آیا ایجاد ایمنی در بچه ها در برابر ویروس کرونا با ابتلا به این بیماری امن تر است یا با تزریق واکسن کرونا؟

هیچ فردی نباید به عمد در معرض ویروس کوید19 قرار گیرد. خطر ابتلا به عفونت کوید19 در بچه ها مانند بزرگسالان است. بچه ها در صورت ابتلا به این بیماری ممکن است به عوارض شدید آن مبتلا شوند و حداقل چند روزی را با بیماری شدید بگذرانند. محتمل است درمان آن دسته از بچه های که واکسن کوید19 دریافت ننموده اند و به کرونا مبتلا می شوند طولانی گردد یا اینکه آن ها در بیمارستان بستری یا به سندرم التهاب چندسیستمی مبتلا شوند. حتی ممکن است بعضی از این بچه ها جانشان را از دست بدهند.

4. آیا بچه های که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده اند هم باید واکسن کوید19 دریافت نمایند؟

سازمان جهانی بهداشت توصیه می نماید که تمام بچه ها 5 سال به بالا، از جمله بچه های که قبلا به کرونا مبتلا شده اند، واکسن کوید19 دریافت نمایند. شواهد نشان داده است افرادی که واکسینه شده اند در برابر ویروس کرونا مقاوم تر از افرادی هستند که به این بیماری مبتلا شده اند.

5. بچه ها چه واکسن هایی را دریافت می نمایند؟

تقریبا بیشتر واکسن های کوید19 برای بچه ها هم موثرند. در آمریکا، محققان پس از آزمایش ها به این نتیجه رسیدند که واکسن فایزر برای بچه ها بالاتر از 5 سال هم مناسب است. اما از واکسن های مدرنا و جانسون اندجانسون برای بچه ها زیر 17 سال استفاده نمی گردد.

در آزمایش های بالینی در چین روی واکسن سینوفارم در بچه ها، تعیین شد که این واکسن برای بچه ها ایمن است. در واقع در آنالیز 288 کودک در مرحله اول آزمایش و 720 کودک در مرحله دوم آزمایش، فقط یک کودک پس از تزریق واکسن سینوفارم به واکنش های حساسیتی شدید مبتلا شد. در سابقه پزشکی این کودک تعیین شد او به بعضی از مواد خوراکی حساسیت داشته است. عوارض جانبی در بچه ها دیگر از خفیف تا میانه بود. بعضی از کشور ها مانند کامبوج، کلمبیا و امارات، بچه ها خود را با استفاده از واکسن های چینی واکسینه می نمایند.

بچه ها در ایران همانند بزرگسالان از واکسن های خارجی و وارداتی، از جمله سینوفارم استفاده می نمایند. محتمل است واکسن کوبایی سوبرانا2 هم به افراد زیر 18 سال تزریق گردد.

6. آیا بچه ها می توانند همزمان با واکسن کوید19، واکسن های دیگری هم تزریق نمایند؟

روز های اولیه تزریق واکسن کوید19، متخصصان بهداشت توصیه می کردند که افراد همزمان چند نوع واکسن را با هم دریافت ننمایند و بین تزریق هر واکسن، حداقل 2 هفته فاصله بگذارند. اما بعد از اینکه میلیون ها نفر واکسن کوید19 دریافت کردند، ایمنی و اثربخشی آن کاملا تعیین شد، اکنون متخصصان با اطمینان می گویند، واکسن کوید19 را می توان درست همان روز و زمانی که کودک واکسن های دیگر، از جمله واکسن آنفلوآنزا دریافت نموده است، تزریق کرد. واکسیناسیون ضروری بچه ها، بسیار مهم اند و هرگز نباید عقب بیفتند. اگر در یک روز قرار است به کودک چند واکسن تزریق گردد، توصیه می گردد که همه تزریق ها فقط در یک نقطه از بازوی کودک انجام نشوند و محل تزریق ها با هم چند سانتی متر فاصله داشته باشند.

7. آیا واکسن کوید19، موجب ناباروری در افراد می گردد و بچه ها هم در بزرگسالی با این مشکل روبرو خواهند شد؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد، هر نوع واکسنی، از جمله واکسن کوید19، موجب ناباروری یا هر مسئله ای در باروری زنان و مردان گردد. در واقع هیچ نوع ماده یا پادتنی در واکسن های کوید19 استفاده نشده است که فرد را به چنین مشکلاتی مبتلا کند.

8. به بچه ها چه میزان واکسن کوید19 تزریق می گردد؟

به طور کلی دوز تزریقی برای بچه ها کمتر از بزرگسالان است و بچه ها 5 سال به بالا فقط یک سوم دوز بزرگسالان را دریافت می نمایند. البته نوجوانانی که دو دوز واکسن دریافت نموده اند، می توانند دوز سوم خود را هم دریافت نمایند.

9. آیا در صورت مشاهده عارضه جانبی در کودک پس از تزریق واکسن باید با پزشک تماس گرفته گردد؟

همانطور که گفته شد، بیشتر بچه ها پس از تزریق واکسن به عوارض جانبی خفیف تا ملایم مبتلا می شوند، اما اگر کودک هر یک از عوارض شدید زیر را نشان داد باید با پزشک تماس گرفته گردد:

* قرمزی یا حساسیت شدید در محل تزریق که پس از 24 ساعت آغاز به وخیم تر شدن می نماید.

* وجود عوارضی غیرمعمول، مانند درد در قفسه سینه، تنگی نفس یا تپش قلب

* پایدار ماندن عوارض جانبی حتی پس از گذشت چند روز

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1871

به "چرا بچه ها باید واکسن کوید19 دریافت نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بچه ها باید واکسن کوید19 دریافت نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید