وزارت فرهنگ در چه رسته هایی مجوز مشاغل خانگی صادر می نماید؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، افسر موم وندی، نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، درباره صدور مجوز مشاغل خانگی حوزه فرهنگ و هنر، اعلام کرد: همه عناوین مشاغل خانگی حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، به جز خبرنگاری و موزع کتاب به عنوان مشاغل ثبت محور تعریف شده اند. در مجموع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای 131 رسته شغلی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه به متقاضیان مجوز فعالیت مشاغل خانگی صادر می نماید.

وزارت فرهنگ در چه رسته هایی مجوز مشاغل خانگی صادر می نماید؟

وی در تعریف مفهوم مشاغل ثبت محور گفت: مشاغل ثبت محور، یعنی مشاغل و شاغلان حوزه کسب و کار های فرهنگی، هنری و رسانه ای همکار با بنگاه های مالی این بخش، نیازی به اخذ مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارند؛ بنابراین کافی است اطلاعات خود را در سامانه مشاغل خانگی به عنوان شاغل در یکی از مشاغل ـبه جز روزنامه نگاری و موزع کتاب ـ ثبت نمایند.

موم وندی با اشاره به رویکرد ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ادامه داد: برای کاهش مقدار بیکاری در کشور، موظف هستیم به مشاغل خانگی توجه کنیم. یکی از اقدمات موثر، کاهش دیوان سالاری و یا بروکراسی اداری است. کسب وکار ها و بنگاه های اصلی حوزه فرهنگ، هنر و رسانه باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت نمایند. دستگاه های دولتی براساس اصول قانون اساسی نظیر اصل 44 و قانون بهبود محیط کسب و کار موظف است از موانع اداری رونق کسب و کار ها پیشگیری و محیط کسب و کار را تسهیل نمایند.

وی با اشاره به نتیجه آنالیز دفتر توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مشاغل حوزه فرهنگ، هنر و رسانه بیان نمود: با آنالیز این لیست به این نتیجه رسیدم که بسیاری از مشاغل این حوزه نیازی به اخذ مجوز رسمی ندارند؛ چراکه فعالان این عرصه با بنگاه دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتبط هستند.

نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به بعضی مصادیق نیازمند دریافت مجوز مشاغل خانگی بیان نمود: به عنوان مثال، طراح جلد کتاب، قاعده های بازار است که ایجاب می نماید، طراح جلد کتاب چطور وارد چرخه مالی و بازار گردد؛ علاوه براین ناشر افزون بر اینکه دارنده مجوز کسب و کار است، برای محصولی هم که فراوری می نماید، مجوز اخذ خواهد نمود. بنابراین طراح جلد یا مشاغل دیگر حوزه چاپ و نشر از جمله ویرایشگر، حروف چین، صفحه آرا و نمونه خوان به صورت فردی، نیازی به اخذ مجوز ندارند، بلکه ناشر به عنوان متقاضی و دریافت نماینده خدمات طراح، ویرایشگر، حروف چین، صفحه آرا و نمونه خوان، پیش تر به دریافت مجوز اقدام نموده است. این فعالان می توانند فعالیت خود را ثبت نمایند اما اگر متقاضی دریافت تسهیلات هستند، باید از معاونت های تخصصی تاییده دریافت نمایند.

موم وندی اضافه کرد: براساس قوانین موجود دو شغل خبرنگاری و توزیع نماینده کتاب در لیست مشاغل خانگی، ستاره دار معین شده که به معنای لزوم دریافت مجوز است؛ بنا براین مشاغل حوزه کتاب از جمله ویراستاری، ناظر امور پیش از چاپ، حروفچین و نمونه خوان، حتی روزنامه نگاری، سردبیری و یا دبیری گروه های مختلف در رسانه ها نیازی به اخذ مجوز ندارند.

وی با اشاره به نگاه مثبت جوامع به مشاغل خانگی گفت: با توجه به همه گیری کرونا، به طورکلی نگاه جوامع به مشاغل خانگی مثبت و البته نشان دهنده اهمیت مشاغل خانگی در جهانی امروز است. با پیگیری خبر های کرونا بسیاری از شرکت های بین المللی به دورکاری و اشتغال در خانه، رو آورده اند؛ بنابراین در حوزه اقتصاد کلان به ویژه اقتصاد فرهنگ و هنر می توان سهم عمده ای از مشاغل را در حوزه مشاغل خانگی تصور کنیم.

نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت اصلاح دیدگاه نسبت به مشاغل خانگی گفت: نباید تصور کرد، مشاغل خانگی ویژه زنان است همه افراد جامعه می توانند براساس تعاریف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعلاوه تعاریف سازمان بین المللی کار به مشاغل خانگی اشتغال داشته باشند. بسیاری از کشور های جهان به این گروه از مشاغل توجه ویژه نشان داده اند.

موم وندی درباره اهمیت اتخاذ پیش بینی های لازم برای پیشگیری از شکل گیری جریان قابل توجه تقاضای دریافت تسهیلات از سوی دارندگان مجوز مشاغل خانگی، بیان نمود: سهم هر استان در میانه سال از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه مقدار اعطا تسهیلات مشاغل خانگی اعلام می گردد. در حال جمع آوری اطلاعات هستیم که تا گزارش جامعی از مقدار اعطا تسهیلات به متقاضیان در هر استان احصاء گردد.

نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: با توجه به اینکه مزایای مناسبی دارد و دریافت آن ساده تر از سایر تسهیلات است، به نظر می رسد، مقدار تقاضای اخذ مجوز مشاغل خانگی، قابل توجه خواهد بود؛ بنابراین باید اعتبارات قابل توجهی در این زمینه در بودجه 1401 پیش بینی شده باشد تا بانک ها بتوانند به وسیله اعتبارات بودجه سالانه و ستاد ساماندهی مشاغل در نظر گرفته می گردد، به متقاضیان پاسخ دهند و به منابع داخلی، فشار وارد ننمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1894

به "وزارت فرهنگ در چه رسته هایی مجوز مشاغل خانگی صادر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت فرهنگ در چه رسته هایی مجوز مشاغل خانگی صادر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید