همه چیز درباره آب و نوشیدن آن

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، شاید تا به حال شنیده باشید که آب در بدن معجزه می نماید و مصرفِ زیاد آب، موجب دفع سموم از بدن می گردد و مزایای بی شماری دارد. البته نمی توان این حقیقت را انکار کرد که نوشیدن آب برای سلامتی ما لازم است، ولی مقدار دقیق آبی که باید به طور روزانه مصرف کنیم چقدر است و چطور متوجه شویم که آیا بدن ما به میزان کافی آب دریافت می نماید یا خیر؟ در مقاله پیش رو، این مسئله مورد آنالیز قرار می گیرد تا مقدار مصرف آب مناسب برای سلامت جسمی و ذهنی، معین گردد و اساسا ببینیم که فواید نوشیدن آب برای بدن چیست.

همه چیز درباره آب و نوشیدن آن

برترین و مناسب ترین زمان نوشیدن آب

همه ما می دانیم چقدر مشکل است خودمان را به سالن ورزش برسانیم و روی سلامت جسمی خود کار کنیم؛ چقدر سخت است برنامه رژیم غذایی را دنبال کنیم و عادات غذایی را تغییر دهیم . اما می توانیم با چیزی کوچک و ساده آغاز کنیم آب بنوشید تنها کاری که باید انجام دهید نوشیدن آب است ؛ این کار را در زمان و اندازه مناسب ، و همیشگی براساس آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند انجام دهید.

نوشیدن آب از روی عادتنوشیدن آب فواید زیادی دارد پس پیشنهاد می کنیم، آن را به یک عادت تبدیل کنید با این حال، باید تاکید گردد نکته مهم، ثبات انجام این کار است. اگر یک یا دو بار در هفته این کار را انجام دهید، هیچ سودی نخواهد داشت باید هر روز این کارو انجام دهید و به نوشیدن آب عادت کنید و از یک زندگی طولانی و سالم لذت ببرید .

برترین زمان نوشیدن آب چه زمانی است و چرا ؟دو لیوان آب در صبح بعد از بیدار شدن (به فعال کردن اعضای داخلی یاری می نماید)

یک لیوان آب 30 دقیقه قبل از غذا (به هضم غذا یاری می نماید)

یک لیوان آب حمام (به این معنی که از فشار خون بالا اجتناب می کنید)

یک لیوان آب قبل از رفتن به خواب (به جلوگیری از سکته و حملات قلبی یاری می نماید)

می توانید آب را با لیمو ترش مخلوط کنید نوشیدن آب گرم با لیمو ترش می تواند بدن را به آرامی از رختخواب بیرون آورد . متخصصان توصیه می نمایند اگر زیر 150 پوند وزن دارید از نصف لیمو بهره ببرید. اگر بیش از 150 پوند وزن داشته باشید ، یک لیمو کامل پیشنهاد می گردد. متخصصان به علاقمندان سلامتی توصیه می نمایند آن را در دو یا سه جرعه آب به شیوه ای نسبتا سریع بنوشند. بعد از چکاندن آب لیمو، سریع بنوشید تا فواید بیشتری را بدست آورید.1

اهمیت نوشیدن آبرطوبت مورد نیاز بدن را تامین نموده به پوت لطافت می بخشد و سبب شفافیت چشم ها می گردد.

به سلول های بدن حبات می بخشد.

درجه حرارت بدن را تنظیم می نماید.

از خشکی مفصل ها جلوگیری نموده آنها را نرم می نماید.

کلیه ها را فعال میکند.

عوارض زیاد نوشیدن آب

عواقب خطرناک زیاده روی در نوشیدن آببدن بخشی بزرگی از آب مورد نیازش را به وسیله نوشیدنی ها و غذاهای مختلف به دست می آورد، از جمله میوه و سبزیجات و همینطور غداهای رقیق مانند سوپ. باقی آب مورد نیاز بدن به وسیله واکنش های درون بدن تأمین می گردد، به این صورت که مواد غذایی در بدن هنگام ترکیب با اکسیژن اندازهی آب فراوری می نمایند. این آب فراوری شده آب متابولیک نام دارد.

اکسایش مواد غذایی فرایند بسیار حساسی در بدن است و در صورت زیاده روی در نوشیدن آب می تواند حتی منجر به مرگ گردد. این خطر بیشتر از همه برای دوندگان و ورزشکاران رشته های استقامتی وجود دارد. نوشیدن بیش از حد آب برای آنها به اندازه کم نوشیدن خطرناک است. زیرا آب زیاد از حد می تواند تعادل نمک در بدن را برهم زند.

دانشمندان آمریکایی در جریان پژوهشی متوجه شده اند که رسیدن حجم زیاد آب به بدن می تواند باعث هیپوناترمی گردد. هیپوناترمی کاهش سطح یون سدیم در خون است. تهوع، سردرد، گرفتگی عضلات و در نهایت تشنج و کما از پی آمدهای هیپوناترمی هستند.

این دانشمندان سه سال پیش پانصد دونده ماراتن را مورد آنالیز قرار دادند.

دانشمندان اندازه سدیم موجود در بدن ورزشکاران داوطلب در جریان این پژوهش را پس از دویدن اندازه گرفتند. آنها بعلاوه به مقایسه وزن دوندگان قبل و بعد از فعالیت بدنی پرداختند.

هر قدر که این داوطلبان در حین دویدن آب بیشتر می نوشیدند، اندازه سدیم خونشان بیشتر کاهش می یافت. برای جلوگیری از اختلال در تعادل نمک موجود در خون توصیه می گردد که ورزشکاران قبل و بعد از فعالیت بدنی خود را وزن نمایند. اگر وزنشان بعد از ورزش بیشتر از قبل باشد، نشان می دهد که آنها هنگام فعالیت بدنی بیش از اندازه آب نوشیده اند.

اندازه آب مورد نیاز بدن در روزاما نمی توان برای تمام افراد حجم آب یکسانی را برای آشامیدن تجویز کرد. زیرا اندازه نوشیدن آب می تواند با توجه به فیزیک بدنی و میل افراد متفاوت باشد. به طور مثال مردان روزانه نسبت به زنان به اندازه بیشتری آب نیاز دارند. همینطور فرد مضطرب سریع تر از فرد آرام تشنه می گردد.

در عین حال عادات غذایی نیز نقش مهمی ایفا می نمایند. افرادی که به خوردن میوه و سبزیجات گرایش دارند کمتر نیاز به مایعات دارند تا افرادی که بیشتر نان و گوشت مصرف می نمایند.

عوارض کم نوشیدن آبخستگی و کم تخرکی، یبوست، سنگ کلیه، خشکی چشم، دهان و پوست، از دست دادن تعادل، از دست رفتن توانایی تنظیم درجه حرارت بدن.2

آیا می توانیم مایعات دیگر را نیز در مصرف کلیِ آب خود در نظر بگیریم؟آبِ ساده تنها چیزی نیست که موجبِ حفظِ تعادلِ مایعات در بدن می گردد. نوشیدنی های دیگر و مواد غذایی نیز می توانند تاثیر قابل توجهی بر حفظ این تعادل داشته باشند. یکی از باورهای موجود این است که نوشیدنی های کافئین دار (مانند چای و قهوه) را نباید به حساب بیاوریم زیرا کافئین، ادرارآور است. ولی مطالعات نشان می دهند که این باور درست نیست، زیرا اثر ادرارآورِ این نوشیدنی ها بسیار ضعیف است (22). علاوه بر آن، بیشتر مواد غذایی نیز دارای آب هستند. گوشت، ماهی، تخم مرغ و به ویژه میوه ها و سبزیجاتِ سرشار از آب، همگی دارای مقادیر قابل توجهی آب هستند. اگر شما چای یا قهوه بنوشید و مواد غذایی سرشار از آب بخورید، این احتمال وجود دارد که همین نوشیدنی ها و مواد غذایی، برای حفظ تعادل مایعات در بدن شما کافی باشند، البته در صورتی که زیاد عرق نکنید.

نتیجه گیری: سایر نوشیدنی ها (از جمله نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه) نیز به حفظ تعادل مایعات در بدن یاری می نمایند و بیشتر مواد غذایی نیز دارای آب هستند.

آیا نوشیدنِ آبِ زیاد، موجب کاهش وزن می گردد؟ادعاهای زیادی مطرح شده است که بر اساس آن ها، نوشیدنِ آب بر وزن بدن تاثیر می گذارد و با نوشیدن آب بیشتر، سوخت و ساز بدن افزایش یافته و اشتها کاهش می یابد. بر اساس 2 مطالعه، نوشیدن 500 میلی لیتر آب می تواند به طور موقت، سوخت و ساز بدن را به اندازه 24 تا 30 درصد افزایش دهد. خطِ بالایی در شکل زیر نشان می دهد که چگونه نوشیدنِ 500 میلی لیتر آب، موجب افزایش سوخت و ساز بدن (مصرف انرژی یا EE) می گردد. در این شکل مشاهده می کنید که این اثر پیش از رسیدن به 90 دقیقه، کاهش می یابد.

محققان برآورد می نمایند که نوشیدن 2 لیتر آب در روز، می تواند مصرف انرژی در بدن را تا حدود 96 کالری در روز افزایش دهد. برای این منظور بهتر است آب سرد بنوشید، زیرا بدن مجبور می گردد انرژی (کالری) مصرف کند تا دمای آب نوشیده شده را برایِ رسیدن به دمای بدن، گرم کند. نوشیدن آب، حدود نیم ساعت پیش از غذا نیز اندازه کالریِ مصرفی در افراد، به ویژه افراد مسن را کاهش می دهد. در مطالعه ای نشان داده شده، افرادی که در حالِ رژیم لاغری بودند و پیش از غذا، 500 میلی لیتر آب می نوشیدند، 44 درصد بیش از افراد دیگر، در طول دوره ای 12 هفته ای وزن کم کردند. به طور کلی، به نظر می رسد که نوشیدن اندازه کافیِ آب (به ویژه پیش از غذا) نقش قابل توجهی در کاهش وزن دارد، به ویژه در صورتی که با رژیم غذایی سالمی نیز همراه شده باشد.3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.beytoote.com

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1729

به "همه چیز درباره آب و نوشیدن آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره آب و نوشیدن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید