دست و پنجه نرم کردن با کووید 19 و خانه نشینی بدون امکانات

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، شما هم در روز های سخت خانه نشینی مثل سعیده به نداشته های تان فکر می کنید؟ سعیده به خاطر بیماری زمینه ای اش 9 ماه کامل خانه نشین بوده و تنها گاهی برای خرید مایحتاج از خانه بیرون رفته است: من 99 درصد این 9 ماه را خانه بودم. شاید اوایلش خیلی چیز ها به چشمم نمی آمد و عادی بود، اما بعد از یک مدت احساس کردم چقدر یک چیز هایی لازم دارم. هرچه مدت قرنطینه بیشتر شد احساس نیازم هم بیشتر شد.

دست و پنجه نرم کردن با کووید 19 و خانه نشینی بدون امکانات

ایران در ادامه نوشت: سعیده در ادامه گفت: مثلاً اگر پیش بینی می کردم قرار است در دنیا چنین اتفاقی بیفتد و من به خاطر بیماری ام مجبور می شوم مدت طولانی در خانه بمانم قطعاً خانه ای می گرفتم که حداقل یک تراس یا حیاط داشته باشد. اما الان هیچ یک را ندارم. بعدازظهر هایی که خیلی خسته و کلافه می شوم، دلم می خواهد بیرون بروم، اما می ترسم و با خودم می گویم کاش خانه ام یک تراس کوچک با یک میز و صندلی داشت. دست کم این جوری می توانستم چایی بخورم و به آسمان نگاهی بیندازم. بویژه خانه هایی مثل خانه من که در مرکز شهرند و منظره ای پیش رویت نداری، بیشتر این را حس می کنی.

البته خیلی چیز های دیگر حالا به چشم او می آید: دو تا چیز دیگر هم اذیتم می کند؛ من ماشین ندارم، چون هیچ وقت رانندگی کردن را دوست نداشتم، اما الان مدام با خودم می گویم کاش ماشین داشتم و شب ها با ماشین خودم می توانستم دوری در شهر بزنم و شهر را از دور هم شده نگاه کنم و در این چاردیواری حبس نباشم یا لااقل یک بار تعطیلات تا فشم و لواسان بروم.

او معتقد است نداشتن چنین امکاناتی تحمل دوران قرنطینه را برایش سخت تر کرده هرچند روابط محبت آمیز ای دارد که دلش را همچنان به آن ها خوش کرده: من 9 ماه است هیچ تفریحی نداشته ام؛ نه گشت و گذاری نه جایی، فقط خانه ام را دیده ام؛ این واقعاً وحشتناک است. این روز ها به داشتن یک دوچرخه فکر می کنم. نمی دانم می توانم در این شهر شلوغ چند ساعتی با این وسیله وقت بگذرانم یا نه. اصلاً آیا ساعت خلوتی وجود دارد؟ هرچه هست این روز ها به نداشته هایم بیشتر فکر می کنم.

نازنین، همسر و دو فرزندش برعکس سعیده در یک خانه بزرگ و جادار زندگی می کنند. قبلاً زبان تدریس می کرد، اما این روز ها همان را هم کنار گذاشته است: دیدم تدریس خطر دارد و ما هم که نیاز مالی نداشتیم رهایش کردم. توی خانه ماندن برایم سخت نیست دو دختر دارم، اما ما خانه مان خیلی بزرگ است. سعی کردم این مدت وسایل بازی بچه ها را توی خانه بیاورم. خدا را شکر باغی هم نزدیک تهران داریم که آخر هفته بچه ها را می بریم هوایی تازه کنند. همیشه فکر می کنم آن هایی که این امکانات را ندارند چقدر این دوره برایشان سخت تر می گذرد، چون برای ما هم به هرحال سخت می گذرد.

استوریی را به یاد می آورم که چند هفته قبل در اینستاگرام دیدم؛ زنی که برای بچه هایش در خانه فضایی شبیه فروشگاه شهروند درست کرده بود. چرا؟ چون بچه هایش فروشگاه های بزرگ را دوست دارند و در این مدت به خاطر شیوع ویروس کرونا به این فروشگاه ها نرفته اند. توی خانه جوری برای بچه ها قفسه چیده بودند که بچه ها حس کنند واقعاً وسط یک فروشگاهند.

زنی که دو فرزند دارد، اما در خانه ای کوچک زندگی می کند به همین تفاوت ها اشاره می کند و به اینکه چطور برخی از خانه ماندن راضی و راضی اند: نمونه اش دخترعموی خودم با دو تا بچه اش. بچه ها توی خانه استخر و دوچرخه و همه امکانات ورزشی دارند، خب چرا باید بهشان سخت بگذرد؟ درحالی که بچه های من التماس می کنند تا پارک سر کوچه بروند، اما من اجازه نمی دهم. این ها بچه اند و افسردگی می گیرند. والا ما که آدم بزرگیم همین الان توی خانه افسردگی گرفته ایم.

دختر در یک پنت هاوس زندگی می کند. او چهار ماه کامل را به خاطر افزایش آمار مرگ و میر کرونا در خانه گذرانده. خانه اش تراسی بزرگ دارد و وسایل ورزشی و فضای سبز هم که طبیعی است داشته باشد. به قول خودش آپارتمانش چشم انداز 180 درجه ای به شهر دارد: قاعدتاً فشار کمتری را نسبت به دیگران تحمل می کنم، اما من هم سختی های خودم را دارم؛ همه چیز به امکانات نیست، آدم دوست دارد آزادانه در شهر رفت و آمد کند..

اما نظر آرش برخلاف این دختر است: این آدم ها هیچ سختی را تحمل نمی کنند سختی برای ما بدبخت بیچاره هاست. آن ها اگر میهمان هم دارند روی همان تراس یا حیاط های بزرگ می توانند از میهمان شان پذیرایی کنند. برای این آدم ها البته قبل از قرنطینه هم خانه فضای مناسبی بوده. کسی که خانه اش استخر دارد واقعاً برایش چه فرقی می کند استخر عمومی شهر باز است یا بسته؟ وقتی در خانه اش ویدیو پروژکتور دارد برایش چه فرقی می کند سینما برود یا نرود؟ این آدم ها آنقدر سبک زندگی شان متفاوت است که اصلاً مقایسه کردنشان با ما کار درستی نیست.

فریبا و مانی همسرش جایی نزدیکی های میدان انقلاب زندگی می کنند تا سؤالم را با مانی مطرح می کنم، می گوید: امان از این شرایط فاقد امکانات. یکی مثل ما که ماشین ندارد تمام مدت کرونا در خانه حبس بوده و خودش را به خانه و ماندن در تهران محدود کرده. نهایتاً کاری که در این 9 ماه کرده ایم این است که در زمان های خالی و خلوت اسنپ می گیریم و تا پارک چیتگر می رویم، پیاده روی می کنیم یا در فضای باز می نشینیم.

تازه ما توانایی دریافت اسنپ را داریم تا همان چیتگر 45 هزار تومان، رفت و 40 هزار تومان برای برگشت می دهیم. یعنی فقط صد هزار تومان کرایه ماشین مان می شود. الان ما این امکان را داریم که این مبلغ را بپردازیم و تا بام تهران و چیتگر برویم و هوایی بخوریم و برگردیم. اما خیلی ها همین امکان را هم ندارند که از تاکسی خصوصی استفاده کنند و مجبورند با مترو و اتوبوس اینور و آنور بروند که خطر دارد و ترجیح می دهند بنشینند در چاردیواری خانه شان.

دکنر مجید صفاری نیا، روانشناس اجتماعی می گوید: نمی توانم بگویم مردم این روز ها غمگین نیستند چرا که میزان غم و غصه اجتماعی افزایش یافته، اما الزاماً هم نمی توانیم بگوییم هر که امکانات دارد راضی تر است و راحت این فضا و دوره سخت را می گذراند. چون مثلاً ممکن است آن آدمی که ویلا یا خانه بزرگ ندارد روابط عاطفی قوی تری داشته باشد. روابطی که تمام متغیر های دیگر را تغییر می دهد. ممکن است آن آدمی که ویلا یا ماشین خوب دارد اولش شادی بیشتری را تجربه کند، اما این ها هیچکدام به آدم احساس معنادار بودن زندگی را نمی دهد. شادی و معناداری با هم همبستگی دارند.

مثلاً آدمی که امکانات زیاد دارد، اما رابطه های معنادار در زندگی اش ندارد الزماً احساس خوشبختی هم ندارد. عمر شادی هایی که با امکانات زیاد به دست می آیند کوتاه است، اما وقتی احساس با معنا بودن داری عمر شادی هم بلندتر است. پس نمی توان گفت کسی که امکانات کمی دارد افسرده است. انسان ها به لحاظ تکاملی موجوداتی سازشگرند انسان همیشه همین طور بوده و برای همین توانسته آبله و فلج اطفال و بسیاری امراض دیگر را پشت سر بگذارد؛ بنابراین انسان می تواند با شرایط سخت کنار بیاید. افرادی که امکانات زیادی ندارند متغیر های میانجی دارند مثل حمایت عاطفی خوب حمایت اجتماعی که حتی انسان هایی با امکانات بالا هم نمی توانند بگویند از آن ها بی نیازند.

گویا ناچاریم هم با ویروس کنار بیاییم هم با کمبود امکانات و چاره دیگری هم نداریم هر چند تحمل این شرایط برای خیلی ها سخت است و برای خیلی های دیگر آسان تر.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1169

به "دست و پنجه نرم کردن با کووید 19 و خانه نشینی بدون امکانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست و پنجه نرم کردن با کووید 19 و خانه نشینی بدون امکانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید