جانسون اتحادیه اروپا را به خروج بدون توافق تهدید کرد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، نخست وزیر جدید انگلیس به اتحادیه اروپا هشدار داد یا ترتیبات پشتیبان مرز با ایرلند را کنار بگذارد یا اینکه با برگزیت بدون توافق روبرو شود.

جانسون اتحادیه اروپا را به خروج بدون توافق تهدید کرد

به گزارش گروه بین الملل عاشقان علم الکترونیک، بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس روز شنبه به اتحادیه اوپا هشدار داد که ترتیبات پشتیبان مرز با ایرلند غیر دموکراتیک بوده و باید کنار گذاشته شود.

جانسون از روز چهاشنبه که به قدرت رسیده چندین بار گفته در صورتی که اتحادیه اروپا مذاکره مجدد درباره توافق برگزیت را که توسط ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس حاصل شده رد کند، انگلیس روز 31 اکتبر (9 آبان) بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج می شود.

بزرگترین خواسته جانسون که مهمترین عنصر مورد اختلاف در توافق برگزیت به شمار می آید ترتیبات پشتیبان مرز با ایرلند است که طبق خواسته جانسون باید از توافق بزگریت خارج شود، خواسته ای که خشم ایرلند را برانگیخته و موجب برآشفتگی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا شده است. (جزئیات بیشتر)

جانسون در پاسخ به سوالی که آیا ترتیبات پشتیبان مرز با ایرلند تنها چیزی است که وی می خواهد تغییر کند، گفت:اگر ما از ترتیبات پشتیبان خلاص شویم، پیشرفت بسیار زیادی حاصل شده است.

جانسون که در شهر منچستر در شمال انگلیس صحبت می کرد، بخش عمده ای از سخنرانی خود را به بهبود خدمات اجتماعی، حمل و نقل، اینترنت و پیشبرد اقتصاد اختصاص داد.

وی افزود: شهرهای پساصنعتی ما باعث افتخار بوده و میراث بزرگی است و سال های بهتری در انتظار آنها قرار گرفته است.

حزب محافظه کار انگلیس در حال حاضر اکثریت را در مجلس در اختیار ندارد و احزاب داخل مجلس درباره خروج از اتحادیه اروپا نیز اختلاف دارند و هنوز خطر عدم رای اعتماد به طرح برگزیت پس از بازگشت نمایندگان از تعطیلات تابستانی در ماه سپتامبر وجود دارد.

سران کشورهای اروپایی آمادگی خود برای گفت وگو با نخست وزیر جدید انگلیس درباره برگزیت ابراز داشته اند اما تاکید کرده اند که مذاکره درباره توافق را از سر نخواهند گرفت.

بسیاری از دیپلمات های اروپایی معتقدند که انگلیس انتخابات سراسری زودهنگام برگزار خواهد کرد.

جانسون که روز جمعه با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره برگزیت گفت وگو کرده بود، این نگرانی ها را رد کرده است.

وی در این باره گفت: دوستان من، نمی خواهم که بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شوم. این چیزی نیست که ما به دنبال آن هستیم اما ما باید با این واقعیت روبرو شویم که در حال حاضر به ما گفته می شود که توافق ثابت است و قابل تغییر نیست. من در این باره تردید دارم.

با این حال، سرمایه گذاران نگران هستند که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا باعث ایجاد شوک در بازارهای دنیای خواهد شد و به اقتصاد دنیا آسیب برساند و موضوع ایرلند برای هر راهکار برگزیت مهم است.

ترتیبات پشتیبان یک سیاست تضمینی با هدف جلوگیری از بازگشت کنترل مرزها به طول 500 کیلومتر مرز سرزمینی میان ایرلند و استان ایرلند شمالی انگلیس است که اختلافات در این باره در سال 1998 و طی توافق صلح گود فرایدی حاصل شد.

لئو وارادکار نخست وزیر ایرلند گفته است در صورتی که انگلیس بدون حصول توافق تا 31 اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود، موضوع اتحاد ایرلند و ایرلند شمالی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

جاسون با انتقاد از ترتیبات پشتیبان مرز با ایرلند، این ترتیبات را غیردموکراتیک توصیف کرده که باعث تجزیه انگلیس می شود.

بر اساس توافق خروجی که ترزا می در ماه نوامبر با اتحادیه اروپا بدست آورد، انگلیس همچنان در اتحادیه گمرکی باقی خواهد ماند مگر آنکه ترتیبات جایگزینی برای آن پیدا شود.

بسیاری از نمایندگان مجلس انگلیس با وابسته بودن این کشور به قوانین اتحادیه اروپا و وظایف گمرکی آن مخالفت کرده و اعلام کردند که این قوانین مانع از آن می شود که انگلیس توافق های تجاری خود را داشته باشد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 157

به "جانسون اتحادیه اروپا را به خروج بدون توافق تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانسون اتحادیه اروپا را به خروج بدون توافق تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید