تحریک الکتریکی مغز باعث تقویت حافظه در بزرگسالان مسن می شود ، ، امیدی برای کند کردن کاهش حافظه در سنین سالخوردگی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، عملکرد حافظه ما با افزایش سن کاهش پیدا می کند و با توجه به فرایند سالمند شدن کلی جمعیت جهان این امر باید بیشتر بررسی شود و باید در پی راه هایی برای ارتقای حافظه باشیم و ببینیم آیا می توان برای مبارزه با زوال عقل و بیماری هایی مانند آلزایمر کارهایی بکنیم؟

تحریک الکتریکی مغز باعث تقویت حافظه در بزرگسالان مسن می شود ، ، امیدی برای کند کردن کاهش حافظه در سنین سالخوردگی

یک مطالعه تازه نشان می دهد که تحریک الکتریکی خفیف و غیرتهاجمی که از طریق کلاهخودی با الکترودهای متصل به آن اعمال می شود، می تواند برای مبارزه با اثرات پیری موثر باشد و مدارهای عصبی حافظه ما را تقویت و حفظ کند.

از نظر فنی، به این کار، جریان متناوب ترانس کرانیال یا tACS می گویند و تصور می شود که مکانیسم اثر آن همگام سازی امواج مغزی ما است.

در آزمایش هایی که از طریق محققان دانشگاه بوستون انجام شد، تنها 20 دقیقه تحریک در روز، برای بهبود قابل توجه در 2 نوع عملکرد حافظه، کارایی دارد و تاثیر آن یک ماه دوام دارد.

در صورت انجام تحقیقات بیشتر، این روش شاید بتواند برای حفظ عملکرد ذهنی و حافظه در سالخوردگی عملا استفاده شود.

محققان در مقاله خود نوشته اند: یافته های ما نشان می دهد که انعطاف پذیری (پلاستیسیتی plasticity) مغز افراد پیر می تواند به طور انتخابی و پایدار با استفاده از تعدیل عصبی تکراری و بسیار متمرکز مورد استفاده قرار گیرد.

اما آزمایش چطور انجام شد؟

به 150 فرد بین 65 تا 88 سال، روزانه 20 دقیقه تحریک الکتریکی مغز به مدت 4 روز متوالی داده شد. در همان زمان، از آنها خواسته شد که به 5 فهرست 20 کلمه ای گوش داده و به یاد بیاورند.

بر اساس تحقیقات قبلی ، دو ناحیه خاص از مغز با فرکانس های مشخص مورد هدف قرار گرفتند.

تحریک لوبول جداری تحتانی مغز در فرکانس 4 هرتز برای بهبود حافظه کوتاه مدت پاسخ داد

تحریک قشر پیشانی پشتی جانبی مغز با فرکانس 60 هرتز به شرکت کنندگان کمک کرد تا کلمات ابتدای فهرست ها را به خاطر بسپارند که نشانه ای از بهبود حافظه بلند مدت دارد.

کسانی که بدترین سطوح عملکرد شناختی را قبل از درمان تحریکی نشان دادند، بیشترین بهره را از این آزمایش بردند.

پس این کار امیدوارکننده ای است و نشان می دهد که مغز چقدر انعطاف پذیر و سازگار است.

با این حال آزمایش ممکن است مشکلاتی داشته باشد، مثلا مشخص نیست که بهتر شدن حافظه در مورد به یاد آوردن فهرست کلمات، واقعا قابل تعمیم به کلیه فعالیت های حافظه زندگی روزمره اشخاص باشد.

چیزی که ما هنوز نمی دانیم و در این مطالعه به آن پرداخته نشده، این است که آیا می توان از طریق این نوع تحریک و آموزش مغز به افرادی که به دلیل اختلال مغزی توانایی های حافظه دارند کمک کرد یا خیر.

زوال عقل یا دمانس در حال حاضر حدود 55 میلیون نفر را در سراسر جهان گرفتار کرده که در آن مغز بیشتر از فرایند سالخوردگی طبیعی پیر می شود.

در حالی که هنوز روزهای اولیه بررسی این روش است، شروع امیدوارکننده ای داشته است: این فناوری غیر تهاجمی است، می تواند به سرعت اعمال شود و حداقل یک ماه دوام می آورد و همچنین بر روی انواع کوتاه مدت و بلند مدت یادآوری حافظه تاثر مثبت دارد.

این تحقیق در Nature Neuroscience منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1985

به "تحریک الکتریکی مغز باعث تقویت حافظه در بزرگسالان مسن می شود ، ، امیدی برای کند کردن کاهش حافظه در سنین سالخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریک الکتریکی مغز باعث تقویت حافظه در بزرگسالان مسن می شود ، ، امیدی برای کند کردن کاهش حافظه در سنین سالخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید