اقلیم کردستان عراق واگذاری پرونده نفتی به بغداد را تکذیب کرد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، منابع نزدیک به حکومت اربیل اعلام کرده اند که خبر موافقت با واگذاری پرونده نفتی به دولت مرکزی عراق در مذاکرات روز گذشته در بغداد واقعیت ندارد.

اقلیم کردستان عراق واگذاری پرونده نفتی به بغداد را تکذیب کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع نزدیک به حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند که در مذاکرات دوشنبه با دولت مرکزی عراق به هیچ عنوان در خصوص واگذاری پرونده نفتی توافق نشده است.

این منابع همچنین اعلام کرده اند که اقلیم تنها به واگذاری روزانه 250 هزار بشکه نفت به شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) رضایت داده است.

این پیشنهاد اقلیم کردستان مورد پذیرش واقع نشده و بغداد بر تحویل کُل پرونده نفتی این منطقه در قبال تخصیص قدرالسهم آن از بودجه عمومی 2021 عراق تاکید می کند.

یکی دیگر از پیشنهادات این است که اقلیم کردستان درآمدهای حاصله از فروش این 250 هزار بشکه نفت را بر اساس قیمت تمام شده فروش نفت عراق به حساب دولت مرکزی این کشور واریز کند، این در حالیست که اربیل نفت خود را با قیمت به مراتب پائین تر و به صورت پیش فروش واگذار کرده است، چنین اختلافاتی تا به امروز موجب شده است که مذاکرات دو طرف در خصوص نفت و بودجه به نتیجه نرسد.

سهم اقلیم کردستان در بودجه سال 2021 عراق حدود 14 ترلیون دینار معین شده است. تخصیص این میزان از بودجه به رفع اختلافات نفتی با اربیل مشروط شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1322

به "اقلیم کردستان عراق واگذاری پرونده نفتی به بغداد را تکذیب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقلیم کردستان عراق واگذاری پرونده نفتی به بغداد را تکذیب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید