3 مزیت استراتژیک نیروگاه سیریک

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران - مجری طرح نیروگاه های بخار شرکت برق حرارتی با اشاره به معرفی شرکت هایی به پیمانکار روس برای همکاری در نیروگاه سیریک، گفت: در حال حاضر طرف روس در حال مذاکره با شرکت های ایرانی است.

3 مزیت استراتژیک نیروگاه سیریک

به گزارش خبرنگاران، بهنام خائفی نژاد در گفت وگو با خبرگزاری مهر در رابطه با اهمیت احداث نیروگاه بخار سیریک گفت: موضوع اولی که در رابطه با این نیروگاه اهمیت دارد تقویت شبکه برق در جنوب و جنوب شرق است. در واقع این سال ها از سمت بندر عباس تا چابهار در فصل گرم سال با مشکل کاهش پایداری شبکه و افت ولتاژ روبرو بودیم و مطالعات ما هم نشان می داد که باید یک نیروگاه با این ابعاد در آن منطقه احداث شود تا پایداری شبکه را تأمین کند.

وی با اشاره به بُعد دوم اهمیت این نیروگاه گفت: همانطور که می دانید از منطقه چابهار تا شهرستان کوهستک به منطقه مکران معروف است که طبق فرمایشات رهبری توسعه این سواحل باید جزو اولویت های کشور باشد. طبیعتاً یکی از زیرساخت های اصلی توسعه تأمین انرژی الکتریکی پایدار است، یعنی هر صنعتی بخواهد آنجا شروع به فعالیت کند از جانب آب و برق خیالش راحت باشد. نیروگاه سیریک 1400 مگاوات برق به شبکه تزریق می کند و زیرساخت مناسبی را برای توسعه سواحل مکران ایجاد می کند.

مجری طرح های نیروگاهی بخار شرکت برق حرارتی افزود: بحث سوم این است که این نیروگاه در منطقه ای احداث می شود که می توانیم فرصت صادرات برق به عمان، که نقطه مقابل ما در تنگه هرمز است و اگر این نیروگاه احداث شود پتانسیلی برای صادرات برق ایجاد می شود.

خائفی نژاد با بیان اینکه نیروگاه سیریک چهار واحد 350 مگاواتی به مجموع 1400 مگاوات دارد، افزود: مذاکرات اولیه و کارهای مقدماتی این نیروگاه سال 94-95 رخ داد و شروع عملیات اجرایی پروژه سال در خردادماه 1400، همزمان با گشایش LC سال 2021 رخ داد. درحال حاضر هم در این پروژه حدود هفت شرکت ایرانی به صورت مستقیم آنجا در حال فعالیت هستند و مستقیم و غیرمستقیم 250 نفر نیروی ایرانی مشغول به کار هستند.

وی شرح داد: آنچه اخیراً مورد توجه قرار گرفته این است که از خط اعتباری که ما در حال استفاده هستیم، اعتباری را که برای سال 2022 درخواست کرده بودیم مورد تأیید دولت روسیه قرار گرفته است و این مبلغ که 73 میلیون یورو هست که ان شاءالله در سال 2022 جذب پروژه می شود.

مجری طرح های نیروگاهی بخار شرکت برق حرارتی افزود: پیمانکار این شرکت از طرف وزارت انرژی روسیه معرفی شده و شرکت پاور ماشینز روسیه هست که به تأیید وزارت نیروی ایران هم رسیده و قراردادش منعقد شده است.

وی افزود: کل مبلغ این وام دولتی پنج میلیارد یورو هست که اولین پروژه آن سیریک است که مقدار 1.2 میلیارد یورو را جذب می کند، مطابق با توافق دو طرف این نیروگاه که وارد فاز اجرایی شد بلافاصله دو طرف باقی پروژه ها را هم تعریف می کنند. در حال حاضر دو پروژه دیگر که طرف ایرانی تعریف کرده و در انتظار تأیید طرف روسی است یکی بازتوانی نیروگاه رامین اهواز هست و دیگری احداث نیروگاه برق آبی بر روی سد گتوند.

خائفی نژاد با بیان اینکه این پروژه ها هم اگر به مرحله اجرایی برسند، دو تا سه پروژه دیگر هم موجود است که وزارت نیرو بتواند از آن استفاده کند، افزود: از کل مبلغ قرارداد نیروگاه سیریک حدود 420 میلیون یورو سهم شرکت های ایرانی است.

مجری طرح نیروگاه های بخار شرکت برق حرارتی در رابطه با خبر منتشر شده درباره همکاری یک شرکت ایرانی با طرف روسی برای ساخت نیروگاه سیریک، گفت: مطابق قرارداد و مصوبه شورای اقتصاد، 70 درصد سهم شرکت های غیر ایرانی و 30 درصد سهم سهم شرکت های ایرانی است. در آن 30 درصد هم از شرکت های مهندسی مشاور طراح معتبر استفاده می شود هم از پیمانکاران و هم از سازندگان و تأمین کنندگان تجهیزات.

وی گفت: با توجه به اینکه این پروژه دو بخش خشکی و دریایی دارد شرکت پیمانکار روسی از ما دعوت کرده که شرکت های مهندسی مشاور که تجربه این کار را دارند را برای پروژه به آنها معرفی کنیم.

این مقام مسئول شرکت برق حرارتی گفت: در واقع ما 10 شرکت مهندسی مشاور را گزینش کردیم که طرف روس مجاز است از آن ها انتخاب کند، با هزینه خودش با این ها قرارداد ببندد و از آن ها استفاده کند.

خائفی نژاد در پایان تأکید کرد: در حال حاضر نیز از طرف روسی نامه هایی به تمام شرکت ها زده شده تا قیمت های این شرکت ها را استعلام کند و در واقع هنوز همکاری با هیچ شرکتی قطعی نشده است و صرفاً در حال بررسی پیشنهادات است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1846

به "3 مزیت استراتژیک نیروگاه سیریک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 مزیت استراتژیک نیروگاه سیریک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید