گردشگران اکوسیستم غارهارا به هم می ریزند، حمل باکتری توسط گردشگران

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، جواد نظام دوست به خبرنگاران گفت: غارها طبقه بندی شده و از درجه یک تا چهار قرار گرفته است؛ غارهای درجه یک، غارهای سخت هستند که باید غارنوردان حرفه ای وارد آنها شوند. بعضی از غارها قابلیت ورود گردشگران نیمه حرفه ای را دارند و تا نیمی از آنها را می توان دید. غار بورنیک یکی از غارهای گردشگری است که گردشگران می توانند تا نیمی از آن را ببینند. این غار در روستای هرانده واقع شده است که حدود 60 سال پیش کشف شد.

گردشگران اکوسیستم غارهارا به هم می ریزند، حمل باکتری توسط گردشگران

وی گفت: این غار آهکی دارای تشکیلات گل کلمی است و همزمان با طول غار، به عمق آن نیز اضافه می گردد چون ستون فقرات غار شیب دار است. این غار گردشگری خوشبختانه هنوز نورپردازی نشده است.

نظام دوست توضیح داد: مدتی پیش کمپینی را راه اندازی کردیم که به مردم بگوییم درست است که می گردد بعضی از غارها را دید، ولی باید این بازدید از غارها به درستی انجام گردد چون هر گردشگر با ورودش به غار، میکروب و باکتری و حتی پُرز لباس را با خود می برد که به اکوسیستم غار آسیب می زند. حتی اگر با لباس ویژه و دستکش به داخل غار برویم، باز بعضی باکتری ها را از این غارها خارج می کنیم که می تواند برای انسان مضر باشد. این رفت و آمدها به داخل غار بی تاثیر نیست.

وی اضافه کرد: ما فقط در داخل غار، خفاش ها را می بینیم در صورتی که موجودات ریز بسیار زیادی در غارها زندگی می نمایند که گردشگران بدون دلیل به آنها آسیب می زنند. باید گردشگران مراقب باشند که همه وسایل و لباس های غارنوردی خود را حتماً پس از بازدید از غار بشویند؛ حتی این لباس ها به همراه لباس های دیگر شسته نگردد. باکتری های موجود در غار روی لباس ها چسبیده و اگر به خوبی تمیز نشوند، انسان را دچار بیماری هایی می نماید که ناشناخته است.

مدیر سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت: نوعی باکتری در غار وجود دارد که زباله ها را به مواد آلی تبدیل می نماید، دانشمندان کوشش می نمایند این باکتری ها را از داخل غارها بیرون آورده و زباله های روی زمین را به مواد قابل استفاده تبدیل نمایند.

نظام دوست گفت: از لحاظ علمی، غارها زمانی کشف می شوند که نقشه های داخل غار تهیه شوند. ما برای حفاظت از غارها و ورود گردشگران، کارگاه هایی را برگزار می کنیم تا به گردشگران نحوه بازدید درست از غارها را آموزش دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 595

به "گردشگران اکوسیستم غارهارا به هم می ریزند، حمل باکتری توسط گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگران اکوسیستم غارهارا به هم می ریزند، حمل باکتری توسط گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید