ویتنام در سیاست نگاه به شرق ایران صندلی ویژه ای دارد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، غلامحسین شافعی که در صدر هیاتی تجاری به ویتنام سفر نموده، در ملاقات با رئیس جمهور ویتنام ضمن اشاره به دستاوردهای دیدار روسای جمهور دو کشور، خواهان سرعت عمل طرف ویتنامی در نهایی کردن توافقنامه های بانکی، تجارت ترجیحی و کشاورزی با ایران شد.

ویتنام در سیاست نگاه به شرق ایران صندلی ویژه ای دارد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

در این نشست، تران دای کوانگ رئیس جمهور ویتنام با اشاره به روابط دیرینه میان کشورش با ایران، گفت: در سال گذشته میلادی شاهد دو اتفاق خوشایند در روابط دوجانبه بودیم که با سفر رئیس جمهور پیشین ویتنام آقای ترانگ تان سانگ به تهران و سفر رئیس جمهور ایران آقای حسن روحانی به هانوی رقم خورد؛ دیدارهایی که به نزدیکی بیشتر دو ملت منجر شده است.

تران دای کوانگ به سفر پاییز گذشته غلامحسین شافعی به همراه رئیس جمهوری به هانوی اشاره نمود و از رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران به خاطر فراهم کردن امکان سفر هیات تجاری ایران به ویتنام و ملاقات تجار دو کشور طی مدت کوتاهی پس از سفر روحانی به هانوی قدردانی کرد. رئیس جمهور ویتنام همچنین با اشاره به حضور 5 تن از نمایندگان مجلس ایران در ترکیب هیات ایرانی، از توجه ویژه دولت و مجلس ایران به ارتقای روابط با ویتنام تشکر کرد.

تران دای کوانگ ضمن استقبال از توسعه روابط تجاری میان بازرگانان ایران و ویتنام گفت: حوزه های نفت، کشاورزی، شیلات و مخابرات، حوزه هایی است که در دو کشور آمادگی لازم برای توسعه مناسبات مشترک دیده می گردد. او همچنین با اشاره به ظرفیت بالای ایران در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی از آمادگی کشورش برای افزایش همکاری با طرف ایرانی در این حوزه ها و همچنین صادرات محصولاتی همچون برنج، چای، قهوه، بادام هندی، فلفل و قطعات موتورسیکلت به ایران اطلاع داد.

تران دای کوانگ با اشاره به حجم فعلی مبادلات تجاری دو کشور گفت: حجم مبادلات میان ایران و ویتنام در شان روابط خوب سیاسی میان دو طرف نیست؛ از این رو در سفر رئیس جمهور محترم ایران به هانوی، توافق شد در سال های پیش رو به 2 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

رئیس جمهور ویتنام گفت: دولت ویتنام تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری فعالان مالی ویتنامی در ایران و همچنین همکاری و تعامل بهتر میان بخش های خصوصی دو کشور را فراهم خواهد نمود. کوانگ در مقابل، از شرکت های سرمایه گذاری ایرانی دعوت کرد برای مشارکت در پروژه های ویتنام اقدام نمایند.

رئیس جمهور ویتنام همچنین با هدف تسریع در توسعه همکاری های دوجانبه از تصمیم این کشور برای تسهیل در صدور ویزای توریستی و تجاری برای اتباع ایران اطلاع داد. او همچنین از بانک های ویتنامی خواست برای برقراری ارتباطات بانکی با بانک های ایرانی پیش قدم شوند.

تران دای کوانگ جمعیت 90 میلیون نفری ویتنام را بازاری با پتانسیل های بسیار، برای تجار ایرانی دانست و اعلام آمادگی کرد که کشورش به عنوان دروازه ورود کالاهای ایرانی به بازار آ سه آن، با جمعیتی بالغ بر 600 میلیون نفر عمل کند.

صندلی ویژه ویتنام برای ایران

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، ضمن اشاره به احساس نزدیک میان مردم ایران و ویتنام و احترام ملت ایران به تاریخ پرافتخار ویتنام که حاکی از آزادی خواهی، میهن پرستی و جهد در استقرار انسانیت است، افزود: نگاه به شرق و توسعه روابط مالی با منطقه شرق یک سیاست راهبردی دولت ایران است؛ در این میان، ویتنام از صندلی ویژه ای برخوردار است.

شافعی نگاه مثبت مردم دو کشور به تعامل با یکدیگر را در شرایطی که دولت ایران و ویتنام تصمیم به توسعه مناسبات مالی گرفته اند، مولفه ای موثر برای جهش در تعاملات دوجانبه دانست.

رئیس اتاق ایران به دیدارهای روسای جمهور دو کشور در هانوی و تهران اشاره نمود و گفت: ثمره این دیدارها در همین مدت کوتاه، افزایش 22 درصدی حجم مبادلات تجاری بوده است. هم اکنون، ویتنام در میان 20 کشور اول هدف تجاری ایران قرار گرفته است.

شافعی با اشاره به هدف گذاری 2 میلیارد دلاری برای مناسبات مالی میان ایران و ویتنام در دیدار سال گذشته حسن روحانی و تران دای کوانگ گفت: ظرفیت های مالی دو کشور نشان از آن دارد که هدف مشخص شده به راحتی قابل دسترس است و امیدوارم اتاق های بازرگانی دو کشور، در زمان مناسب اهداف دو رئیس جمهور را محقق نمایند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به سخنان رئیس جمهور ویتنام در خصوص ظرفیت این کشور به عنوان دروازه ورود به آ سه آن گفت: همان طور که جنابعالی اشاره نمودید، ویتنام می تواند راه ورود ما به پنجمین بلوک مالی جهان، آ سه آن، باشد؛ ایران هم در مقابل، می تواند یک راه مطمئن و کوتاه برای رسیدن به یک بازار 400 میلیون نفری در آسیای مرکزی، قفقاز، افغانستان و عراق برای ویتنام باشد.

شافعی تاکید نمود که نگاه طرف ایرانی تنها به روابط دوجانبه نیست بلکه به دنبال همکاری های اثربخش در اقتصاد منطقه ای هر دو طرف است و اتاق ایران این موضوع را در دستور کار قرار داده است. او همچنین با اشاره به ظرفیت های بالای تجاری میان ایران و ویتنام، اقتصاد دو کشور را مکمل یکدیگر دانست و گفت که این موضوع می تواند محور تقویت همکاری های دوجانبه قرار گیرد.

رئیس اتاق ایران در این دیدار از توافق شکل گرفته میان اتاق ایران و اتاق ویتنام برای تشکل اتاق مشترک بازرگانی اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد اتاق مشترک دو کشور طی 3 ماه آینده در هانوی و تهران راه اندازی گردد.

رئیس مجلس بخش خصوصی به حضور 5 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کمیسیون های انرژی، صنایع، حمایت از فراوری و بودجه در ترکیب هیات ایرانی حاضر در هانوی هم اشاره نمود و گفت: این حضور، نشان از صندلی ویژه ویتنام برای ایران و همچنین حمایت مجلس ایران از توسعه مناسبات مالی با ویتنام دارد.

شافعی به توافقات شکل گرفته در سفر سال گذشته رئیس جمهوری ایران به هانوی اشاره نمود و شرح داد: در سفر سال گذشته هیات سیاسی-مالی ایران به ویتنام، سه توافقنامه عمده به امضا رسید که شامل تشکیل کمیته مشترک بانکی، آنالیز توافقنامه تجارت ترجیحی و توافقنامه میان وزارتخانه های کشاورزی دو کشور برای تقویت همکاری ها بوده است. ایران قدم های مهمی در هر سه زمینه برداشته و منتظر پاسخ مناسب از سوی دولت ویتنام است.

شافعی افزایش سرعت عمل طرف ویتنامی برای عملی کردن این توافقات را خواهان شد و گفت: نمایندگان مجلس ایران هم حمایت خود را از هرگونه توافق میان ایران و ویتنام اعلام نموده اند.

رئیس اتاق ایران گفت: ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی، مصمم هستیم پاسخ مناسب را در زمان مناسب به اراده سران دو کشور برای رسیدن به مناسبات مالی 2 میلیارد دلاری بدهیم و بسیار امیدوار هستیم که در این راه توفق پیدا خواهیم کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 390

به "ویتنام در سیاست نگاه به شرق ایران صندلی ویژه ای دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتنام در سیاست نگاه به شرق ایران صندلی ویژه ای دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید