واریانت هندی، ایران را فتح می نماید؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، چرخه انتشار کرونا هنوز در کشور گسترده است، هنوز به شکل میانگین روزانه بیش از 11هزار مبتلای جدید شناسایی می گردد و این زنگ خطری است که باید جدی گرفته گردد.

واریانت هندی، ایران را فتح می نماید؟

درواقع می توان گفت پیک چهارم کرونا هنوز به انتها نرسیده است و در این شرایط زمزمه های انتشار واریانت هندی در کشور و شناسایی آن در پایتخت نیز به گوش می رسد.

لازم به یاد آوری است چند روز پیش فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره شناسایی واریانت هندی در تهران گفت وقتی در استان های متعدد تعداد قابل توجهی از ابتلا به این واریانت گزارش شده است، بدون تردید در تهران هم انواع جهش یافته وجود دارد، زیرا تهران حجم بالایی از ارتباطات بین استانی را تجربه می نماید و مقصد بسیاری از سفرهاست.

بنابراین لازم است برای مقابله با شیوع این واریانت، تصمیم های درست و به موقعی گرفته گردد، چراکه سهل انگاری در این خصوص می تواند به ماجرای فراگیر شدن واریانت انگلیسی منجر گردد، با این تفاوت که قدرت انتقال واریانت هندی از واریانت انگلیسی بیشتر است.

افزون براین نتایج، بعضی آنالیز ها از این حکایت دارد که واریانت هندی به دلیل موتاسیون مقاومت بیشتری در برابر ایمن سازی نشان می دهد.

به عبارت دیگر، افرادی که به دلیل عفونت طبیعی یا به دلیل تزریق واکسن باید بدنشان در برابر این ویروس مقاومت بیشتری نشان دهد نیز گرفتار واریانت هندی می شوند.

هرچند مقاومت واریانت هندی در برابر ایمن سازی زیاد نیست، اما با توجه به این که این واریانت می تواند از ایمنی سازی فرار کند، فراگیری آن هزینه بیشتری به جامعه تحمیل می نماید.

تجربه نشان داده نبود برنامه ای منسجم و مناسب دربرابر واریانت انگلیسی سبب شد، کل کشور در شرایط قرمز قرار بگیرد.

به همین دلیل با تصمیمات مناسب می توان مانع تکرار فراگیری های گسترده شد. این درحالی است که شرایط این روزها نیز مناسب نیست، هرچند ما قله پیک چهارم را پشت سر گذاشته ایم اما پیک چهارم هنوز تمام نشده است، چراکه تعداد مبتلایان هنوز پنج رقمی است؛ برای نمونه دیروز حدود 11هزار و 200 مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و وزارت بهداشت آمار قربانیان کرونا را نیز 200نفر بیان کرد.

این اعداد از این واقعیت حکایت دارد که چرخه ویروس هنوز در کشور وسیع است و این خطر وجود دارد که واریانت های هندی نیز در این چرخه باشد.

نکته دیگر این که فاکتورهایی که برای مشخص شرایط شهرها در نظر گرفته می گردد احتیاج به بازنگری دارد. این روزها به ظاهر اعلام می گردد که رنگ بندی و شرایط شهرها تغییر نموده است؛ مثلا بعضی شهرها از شرایط قرمز و نارنجی به سمت شرایط زرد در حال تغییر هستند. مساله این است معیاری مانند شیوع بیماری و شناسایی بیماران جدید در این بین نادیده گرفته می گردد.

فراموش نکنیم به تازگی ماه رمضان را پشت سر گذاشته ایم، ماهی که آمار سفر و جابه جایی ها کاهش پیدا کرد، اما بر خلاف کاهش سفرها این روزها شاهد کاهش آمار شناسایی مبتلایان نیستیم و این مساله ای است که باید بیشتر به آن توجه کرد.

بنابراین می توان گفت خطر فراگیری واریانت هندی در کشور جدی است. برای کاستن از احتمال این خطر نیز باید اقدامات مناسبی انجام داد؛ اقداماتی مانند در نظر دریافت محدودیت های اجتماعی بیشتر، افزایش غربالگری بیماران و سرعت بخشیدن به فرایند واکسیناسیون.

دکتر علیرضا ناجی - ویروس شناس / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1554

به "واریانت هندی، ایران را فتح می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واریانت هندی، ایران را فتح می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید