هند همچنان فرصت سوزی می نماید، توسعه چابهار همچنان معطل اقدام دهلی نو

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، درحالی که به اذعان آمریکایی ها، هند از تحریم بر سر توسعه بندر چابهار معاف است، اما به نظر می رسد دهلی نو همچنان قصدی برای تسریع در فرایند پروژه ندارد و پایگاه خبری دِ هیندو در این رابطه نوشت، هند باید سریع وارد عمل گردد یا خطر از دست دادن ابتکاراتی که تا به امروز انجام داده است را بپذیرد.

هند همچنان فرصت سوزی می نماید، توسعه چابهار همچنان معطل اقدام دهلی نو

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرنگاران، پایگاه خبری دِ هیندو در خصوص توسعه بندر چابهار به دست هندی ها نوشت، دهلی نو باید سریع وارد عمل گردد یا خطر از دست دادن ابتکاراتی که تا به امروز انجام داده است را بپذیرد.

از سپتامبر گذشته، دولت هند امیدوار است که چهار جرثقیل کشتی انتقال بار از کشتی به ساحل برای بندر چابهار بخرد و همچنین یک مدیر عامل تمام وقت برای شرکت دولتی (فعال در بندر چابهار) با وظیفه توسعه و اداره این بندر ایرانی به کار گیرد.

مناقصه ای توسط شرکت ایندیا پورتز گلوبال برای خرید 4 جرثقیل اسکله ای ریلی به ظرفیت هر کدام 65 تن برای بارگیری و تخلیه کانتینرها در بندر چابهار، بارها تمدید شده است. تأمین نمایندگان بالقوه به دلیل عدم وجود شفافیت در خصوص معافیت پروژه بندر چابهار از تحریم های آمریکا علیه ایران، برای شرکت در این مناقصه اطمینان ندارند.

همچنان چشم امید هند به برطرف تحریم ها و احیای توافق هسته ای

به نوشته این گزارش، با شروع مذاکرات در وین، زمان این مناقصه تمدید شده است. یک مقام دولتی گفت هند امیدوار است تحریم ها زودتر برداشته گردد تا پروژه پیش رود.

بر اساس گزارش دِ هیند، به نظر می رسد دهلی نو همچنان قصدی برای اقدام سریع در این رابطه ندارد.

هند به جای پیشبرد پروژه چابهار، به برداشته شدن تحریم ها چشم دوخته است.

به همین دلیل یک منبع مطلع گفت: اقدام ایران در باز کردن راه سرمایه گذاری از سوی چین در توسعه و بهره برداری در بندر چابهار، تاثیر نامطلوبی بر منافع هند در این بندر خواهد داشت.

وی اضافه نمود: هند باید سریع وارد عمل گردد یا خطر از دست دادن ابتکاراتی که تا به امروز انجام داده است را بپذیرد...هرکسی که پدال را فشار دهد، جلوتر می رود. متاسفانه، به نظر می رسد دولت هند این قصد را ندارد.

شرکت ایندیا پورتز گلوبال و شرکت خدمات دریایی و بنادر آریا بندر ایرانیان (ABI) در ماه می 2016، قراردادی برای تجهیز و بهره برداری از پایانه های کانتینری و چندمنظوره در فاز یک بندر شهید بهشتی- بندر چابهار با سرمایه گذاری 85.21 میلیون دلار و هزینه درآمد سالانه 22.95 میلیون دلار و اجاره ده ساله امضا کردند. درآمدهای حاصل از انتقال بار توسط هند و ایران طبق فرمول توافق شده تقسیم می گردد.

دهلی نو از ابتدای این پروژه، از تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داشت؛ ضمن اینکه علی رغم اینکه واشنگتن، هند را از تحریم هایش علیه ایران در این پروژه معاف نموده است، اما باز هم دهلی نو در انجام و تکمیل این پروژه تعلل به خرج می دهد.

بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان، در سواحل جنوب شرقی ایران واقع شده است و به هند دسترسی دریایی به افغانستان و آسیای مرکزی به وسیله مرزهای شرقی ایران را می دهد. این پروژه، یک سرمایه گذاری راهبردی برای توسعه ترافیک حمل و نقل دریایی منطقه ای به افغانستان و آسیای میانه محسوب می گردد.

به گزارش فارس، زمانی که دهلی نو این پروژه را به دست گرفت، از تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داشت؛ ضمن اینکه علی رغم اینکه واشنگتن، هند را از تحریم هایش علیه ایران در این پروژه معاف نموده است، اما باز هم دهلی نو در انجام و تکمیل این پروژه تعلل به خرج می دهد.

آمریکا: دهلی نو از تحریم معاف بود، پروژه چابهار را متوقف کرد

دفتر خدمات پژوهشی کنگره آمریکا طی گزارشی گفت، در حالی که هند برای فعالیت های بازسازی در افغانستان از تحریم های ترامپ علیه ایران معاف بود، در 4 سال گذشته تمامی کارها در بندر چابهار را متوقف کرد و تنها در اواخر سال 2020 فعالیت را از سر گرفت.(جزئیات بیشتر)

بر اساس گزارش کنگره، با وجود اینکه دولت ترامپ بر اساس بند (f) 1244قانون IFCA، به هند معافیت بازسازی افغانستان را داده بوده، اما دهلی نو تا اواخر سال 2020 این پروژه را متوقف نگه داشت. این کشور در اوایل سال 2021 فعالیت در این بندر را سرعت بخشید و انتظار نمی رود که این بندر زودتر از اواخر ماه می 2021 عملیاتی گردد.

اما با این حال، به نظر می رسد که دولت هند همچنان به برطرف تحریم ها امید بسته و از انجام اقدامی جدی و عملی خودداری می نماید. دهلی نو در سال های اخیر، پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شد و نهادهایی که با ایران همکاری می نمایند را به تحریم های مالی تهدید کرد، روابط مالیش با ایران را کاهش داد.

کنار گذاشتن هند از پروژه ریلی از سوی ایران

ناتوانی هند در انجام تعهداتش سبب شد تا تهران سال گذشته دهلی نو را از یک پروژه مهم اتصال ریلی کنار بگذارد.

چهار سال پس از اینکه هند و ایران توافقی برای احداث خط آهن بندر چابهار تا زاهدان هم راستا با مرز افغانستان امضا کردند، دولت ایران به علت تاخیر طرف هندی در تامین بودجه و شروع پروژه، تصمیم گرفت، احداث این خط آهن را خودش انجام دهد.(جزئیات بیشتر)

به گفته مقامات ایران، کل پروژه تا مارس 2022 تکمیل خواهد شد و خط آهن ایران بدون یاری هند و با استفاده از 400 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی ایران ساخته خواهد شد.

پس از اینکه طرف هندی به تعهد خود پای بند نبود و ایران خود پروژه را به دست گرفت، دهلی نو برای از دست ندادن پروژه بندر چابهار به تقلا افتاد.(جزئیات بیشتر)

این درحالی بود که آمریکا قبلا به هند ضمانت کتبی داده بود که تامین سرمایه بانک های بین المللی برای خرید تجهیزات بندر چابهار به ارزش 85 میلیون دلار را تسهیل می نماید.(جزئیات بیشتر)

ادامه تعلل هند در پیشبرد پروژه

با این حال، باز هم شاهد این هستیم که طرف هندی، پروژه را پیش نمی برد و به اصلاح در انتظار نتایج مذاکرات وین است.

بعضی معتقدند، منفعت هند در متوقف نگه داشتن این راه گذر است و اساسا هند از ابتدا برای متوقف نگه داشتن این پروژه وارد آن شده است تا دیگر کشورهایی که از اجرای این راه گذر ترکیبی بندری و ریلی سود می برند را از سرمایه گذاری و اجرای آن دور نگه دارد.

از طرفی بعضی معتقدند، منفعت هند در متوقف نگه داشتن این راه گذر است و اساسا هند از ابتدا برای متوقف نگه داشتن این پروژه وارد آن شده است تا دیگر کشورهایی که از اجرای این راه گذر ترکیبی بندری و ریلی سود می برند را از سرمایه گذاری و اجرای آن دور نگه دارد.

البته اکنون با امضای توافق نامه ایران و چین و احتمال سرمایه گذاری پکن در این بندر، دهلی نو احساس خطر می نماید.

انتهای پیغام/ب

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1484

به "هند همچنان فرصت سوزی می نماید، توسعه چابهار همچنان معطل اقدام دهلی نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند همچنان فرصت سوزی می نماید، توسعه چابهار همچنان معطل اقدام دهلی نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید