موضع تازه دبیرکل ناتو درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، ایرنا نوشت: ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با بیان این که این سازمان از راهکار صلح آمیز تحت حمایت سازمان ملل درباره سوریه حمایت می نماید، گفت از همه اعضای این سازمان انتظار می رود به قوانین بین المللی احترام بگذارند.

موضع تازه دبیرکل ناتو درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه

به گزارش روز یکشنبه روزنامه یونانی کاتیمرینی، استولتنبرگ در مصاحبه با این روزنامه درباره عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه و تاثیر آن در افزایش نگرانی های امنیتی و احتمال افزایش دوباره پناهجویان گفت: باید بر اهمیت خویشتنداری تاکید کنم تا بتوانیم از درد و رنج بیشتر انسانی جلوگیری کنیم زیرا هیچ کس نمی خواهد شاهد افزایش دوباره هجوم پناهجویان باشد. به همین دلیل ناتو حمایت خود را از راهکار سیاسی برای ترکیه تحت حمایت سازمان ملل ابراز می نماید.

این مقام ناتو اضافه نمود، از پیشرفتی که حاصل آمده استقبال می کنیم اما همچنان راهی طولانی تا رسیدن به راهکار سیاسی پایدار در مقابل چالش ها و درگیری ها در سوریه و به ویژه مسائل مربوط به شمال سوریه در پیش است. ناتو به مدیریت مهاجرت و بحران پناهجویان یاری می نماید. البته ناتو تنها سازمانی نیست که در قبال چنین چالش هایی جوابگو است اما بخشی از آن به حساب می آید. آنچه که ما انجام می دهیم رفع ریشه های چنین چالش هایی و یاری به کشورهایی برای مثال مانند افغانستان است.

ما با حضور خود در افغانستان و عراق به ثبات در این کشورها یاری می کنیم و البته مهاجرت را نیز مهار می کنیم. باید به خاطر داشت که ترکیه میزبان بیش از 3 میلیون آواره سوری است که رقمی بیش از هر یک از متحدان دیگر ناتو است. بنابراین این چالشی است که ما همگی باید آن را رفع کنیم و بیشترین کوشش را برای رفع آن بکار بندیم.

استولتنبرگ درباره آمادگی ناتو در مقابل حمله ترکیه گفت: مقاصد ترکیه علنی بود. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در تریبون سازمان ملل تمایلات خود را به طور آشکار مطرح نمود و حتی نقشه منطقه امنی را که درصدد ایجاد آن است، نشان داد. آنها ابتدا اعلام کردند این طرح را با آمریکا به پیش ببرند. ما از این حقیقت استقبال می کنیم که آمریکا و ترکیه در عملیات و گشت زنی ها همکاری داشتند اما نتوانستند این همکاری را حفظ نمایند و ما شاهد هستیم که ترکیه عملیاتی را بدون حمایت آمریکا در شمال سوریه پیش می برد. ترکیه همچنین اندکی قبل از شروع عملیات خود به همه کشورهای عضو ائتلاف خبر داد و در چارچوب ناتو هم درباره این موضوع صحبت نموده بود.

در این مصاحبه از استولتنبرگ سوال شد: آیا اختلاف دیدگاه ها بین آمریکا و ترکیه به عنوان دو نیروی نظامی قدرتمند ناتو و در عین حال روابط نزدیک آنکارا با مسکو که شاهد آن خرید سامانه دفاع موشکی اس 400 است، بر کارامدی ائتلاف تاثیر دارد؟

دبیر کل ناتو پاسخ داد: واضح است که هم پیمانان درباره اوضاع شمال سوریه اختلاف نظر دارند. من به عنوان دبیرکل ناتو همیشه ترجیح می دهم که کشورهای هم پیمان رویکرد مشترکی در زمینه چالش هایی همچون شمال سوریه داشته باشند اما ما نتوانستیم این بار به توافق برسیم. ناتو در شمال سوریه حضور ندارد اما بعضی کشورهای همپیمان و به ویژه ترکیه و آمریکا حضور دارند. ناتو بخشی از ائتلاف بین المللی علیه داعش است و فراموش نکنیم که کوشش های ما برای مقابله با این دشمن مشترک باید ادامه یابد. داعش اراضی تحت تصرف خود را از دست داده اما همچنان در سوریه وعراق حضور دارد و کوشش می نماید نفوذ خود را به دیگر کشورهای از جمله افغانستان گسترش دهد.

وی درباره ادامه گشت زنی های دریایی ناتو در منطقه دریای اژه برای نظارت بر هجوم پناهجویان گفت: یونان در خط مقدم بحران پناهجویان واقع شده است. ما شاهد ورود غیرقانونی پناهجویان غیرقانونی از اژه به ویژه در سال 2015 میلادی بوده ایم. بنابراین از توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا در این زمینه استقبال می کنیم. حضور ناتو در دریای اژه با شش کشتی در حال حاضر، در رابطه با اجرای توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا است. مسائل رفع شده است و ما پیشرفت قابل ملاحظه ای در مقایسه با سال 2015 داشتیم.

این مقام ناتو گفت حضور ناتو در دریای اژه مهم است اما مهمتر این است که ترکیه و اتحادیه اروپا هم همکاری نزدیکی برای رفع این چالش مشترک داشته باشند.

استولتنبرگ درباره مذاکراتش در سفر به ترکیه درباره تحولات مربوط به منطقه ویژه مالی در قبرس(قرار بود این سفر روز آدینه 19 مهر انجام گردد)، گفت: مساله قبرس حساس است و اختلافاتی درباره آن وجود دارد. البته ناتو همیشه از همه کشورها انتظار دارد به قوانین بین المللی احترام بگذارند. درعین حال ناتو نمی توانند قضاوت حقوقی داشته باشد و این وظیفه سایر نهادها است.

وی درباره راهکار های جدید درباره سلاح های هسته ای با توجه به انتها معاهده موشک های هسته ای میانبرد و مسائل ناشی از آن در روابط بین ناتو و روسیه گفت: این معاهده بسیار برای امنیت اروپا مهم بود و طبقه بندی گسترده ای از سلاح ها را منع می کرد. اکنون روسیه بار دیگر به استفاده از چنین سامانه های نظامی بازگشته است. آنها سیار هستند و به سختی می توان آنها را رهیابی کرد و قابلیت حمل کلاهک هسته ای دراند. ما متاسفیم که روسیه این معاهده را نقض کرد. ما از روسیه تقلید نمی کنیم و موشک های هسته ای را در اروپا مستقر نمی کنیم. ما به کوشش های خود برای کنترل تسلیحاتی ادامه می دهیم که امنیت بیشتری را برای همگان ایجاد خواهد نمود. به همین دلیل خواهان دستیابی به ترتیبات جدید در زمینه سلاح های هسته ای هستیم.

دبیر کل ناتو در انتها این مصاحبه به سوالی درباره عضویت مقدونیه شمالی در ناتو و این که آیا این رویه ای را برای عضویت دیگر کشورهای غرب بالکان ایجاد خواهد نمود گفت: ناتو از کشورهایی که علاقه مند به عضویت هستند و ملاک های ما را لحاظ می نمایند، استقبال می نمایند. مونته نگرو به تازگی به ناتو پیوست و مقدونیه شمالی فاصله چندانی به عضویت در ناتو ندارد و ما با بوسنی و هرزگوین همکاری می کنیم. ناتو همچنین به تصمیم دیگر کشورها در خودداری از عضویت در ناتو احترام می گذارد. آنها به دنبال سیاست بی طرفی نظامی هستند ما همکاری های استثنایی با کشورهایی همچون سوئد، فنلاند و اتریش داریم که عضو ناتو نیستند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 382

به "موضع تازه دبیرکل ناتو درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع تازه دبیرکل ناتو درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید