تور ارزان عمان: مسائل بانکی و اقتصادی به توسعه روابط ایران و عمان ضربه می زند

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، رضا بن آدینه رئیس اتاق بازرگانی و صنایع عمان با غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ملاقات کرد.

تور ارزان عمان: مسائل بانکی و اقتصادی به توسعه روابط ایران و عمان ضربه می زند

با تور ارزان عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

در ابتدای این ملاقات شافعی، رئیس اتاق ایران از اهمیت و سابقه تاریخی روابط ایران و عمان گفت و گفته های خود را در چند محور مطرح کرد: اولین نمایشگاه مجازی ایران و عمان با استقبال خوبی برگزار گردید. این نمایشگاه فرصتی برای معرفی توانمندی ها و جدیدترین محصولات تکنولوژی ها و ابتکارات به کار رفته در زمینه های صنعتی و فراوریی دو کشور بود و استقبال خوبی از آن شد.

شافعی گفت: این نمایشگاه با حضور شرکت های برتر ایرانی و عمانی در مدت 6 روز برگزار گردید و بازدیدنماینده های زیادی از کشورهای مختلف حضور داشتند که در نوع خود درخور توجه است. از آنجایی که یکی از اهداف برگزاری اینگونه نمایشگاه ها، معرفی پتانسیل های فراوریی، زیرساخت ها و امکانات تجاری و سرمایه گذاری مشترک برای فعالان مالی دو کشور در حوزه صادرات مجدد و فراوری صادرات محور است. امیدواریم برگزاری چنین رویدادهایی، تداوم داشته باشد.

شافعی درباره مسائل تجار ایرانی در عمان گفت: از قرار اطلاع مسائل مربوط به مراودات بانکی برای سرمایه گذاران ایرانی در عمان همچنان وجود دارد، لذا درخواست داریم با کوشش مقامات ذیربط این مسائل رفع گردد.

شافعی ادامه داد: یکی از اهداف ما افزایش مبادلات تجاری میان دو کشور است، برای پویایی و پایداری روابط مالی میان دو کشور، سرمایه گذاری مشترک عامل مؤثری است ولی احتیاجمند هماهنگی و حمایت های لازم از طرف دولت های ایران و عمان است.

رئیس اتاق ایران توضیح داد: قرار است کمیسیون همکاری مالی مشترک میان دولت ایران و عمان در آینده نزدیک در مسقط برگزار گردد. در مذاکرات و تصمیم گیری های کمیسیون مشترک، حضور اتاق های بازرگانی ضروری است.

شافعی گفت: در حوزه حمل ونقل و ترانزیت در سال های گذشته اقدامات خوبی اجرا شده اما ظرفیت ترانزیت بین دو کشور بیش از این است و باید زیرساخت های لازم از طرف دو کشور فراهم گردد. فعالان مالی دو کشور می توانند از امکانات و مزایای منطقه ها آزاد تجاری از جمله دقم و صحار و منطقه آزاد چابهار بهره بگیرند.

او ادامه داد: فعالان مالی در ایران برای همکاری با عمان به ظرفیت موافقت نامه تجارت آزاد عمان با کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای مختلف آسیایی و آفریقایی توجه ویژه دارند؛ عمان می تواند بارانداز صدور کالا به کشورهای مختلف باشد و این برای تجار ایرانی اهمیت دارد.

شافعی اضافه نمود: امیدوارم با توجه به فضای مناسب سیاسی دو کشور، در آینده نزدیک هیات تجاری عمان را در ایران پذیرا باشیم.

بعد از آن رضا بن آدینه، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع عمان از روابط مستحکم و تاریخی ایران و عمان گفت و ادامه داد: برای رسیدن به اهداف معین شده در حوزه تجارت باید کارهای زیادی انجام گردد. ما دو سال زمان طلایی را به خاطر شیوع کرونا از دست دادیم. باید برای مبادله تجاری و افزایش حجم تجارت میان دو کشور کوشش کنیم و موانع را از بین برداریم.

او ادامه داد: باید اقدامات لجستیک انجام گردد تا بتوان از مزایای موافقت نامه تجارت آزاد بهره گرفت. بدون شک موانع زیادی برای سرمایه گذاران ایرانی در عمان وجود دارد اما ما با مسئولان مربوطه در این زمینه مذاکره می کنیم. تهاتر کالا میان شرکت ها یکی از راهکارهای مهم توسعه مبادلات تجاری است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع عمان گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک از این مرحله عبور کنیم. البته عمان از سرمایه گذاری خارجی در این کشور استقبال می نماید. اخیراً طرحی با 50 پروژه به قیمت 600 میلیون دلار در عمان افتتاح شده است. از تجار ایران دعوت می کنیم که در این پروژه ها همکاری نمایند.

او ادامه داد: در حوزه سرمایه گذاری قوانینی وضع شده است. سرمایه گذاران می توانند صد درصد در عمان سرمایه گذاری نمایند، بدون اینکه به شریک یا ضامن عمانی احتیاج داشته باشند. بعلاوه تسهیلات اقامت طولانی مدت در عمان فراهم شده است و هر چه سرمایه گذاری در این کشور بیشتر باشد، فرصت اقامت 5 ساله و 10 ساله به سرمایه گذار داده می گردد.

او توضیح داد: کشور عمان به سمت منظره توسعه 2040 حرکت می نماید؛ عمان از سرمایه گذاران در حوزه معدن، امنیت غذایی، لجستیک، گردشگری، بهداشت، آموزش، انرژی های تجدیدپذیر، حوزه فناورهای نوین و صنعت حمایت می نماید.

او پیشنهاد داد که هیات تجاری میان دو کشور تبادل گردد؛ امیدواریم این ملاقاتها در ابتدای سال آینده انجام گردد. اما اتاق های مشترک ایران و عمان جلسات مشترکی برگزار می نمایند و تعامل خوبی دارند. من هم کوشش می کنم این روابط نزدیک تر گردد. هر گونه مانعی در این حوزه وجود داشته باشد، کوشش می کنیم آن ها را رفع کنیم.

بعد از آن شافعی رئیس اتاق ایران گفت: تجار ایرانی نگاه ویژه ای به عمان دارند و در حوزه سند منظره 2040 عمان، ایران ظرفیت مناسبی برای همکاری در حوزه معدن، صنعت، کشاورزی دارد. آینده روابط مالی ایران و عمان آینده روشنی است و من امیدوارم در این جهت کوشش بیشتری صورت گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1712

به "تور ارزان عمان: مسائل بانکی و اقتصادی به توسعه روابط ایران و عمان ضربه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان عمان: مسائل بانکی و اقتصادی به توسعه روابط ایران و عمان ضربه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید