مسمویت های دارویی شایع ترین نوع خودکشی میان پزشکان

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه مسمومیت های دارویی، شایع ترین روش خودکشی در میان پزشکان است، گفت: باتوجه به اینکه پزشکان از دوز داروها اطلاع کافی دارند، همین مسئله باعث می شود که اگر پزشکی اقدام به خودکشی می کند، احتمال زیاد این خودکشی منجر به مرگ حتمی فرد شود.

مسمویت های دارویی شایع ترین نوع خودکشی میان پزشکان

به گزارش ایسنا، سارا هاشم پور متخصص اعصاب و روان امروز در دومین همایش پیشگیری از خودکشی با اشاره به آمارهای افسردگی پزشکان در دنیا، با بیان اینکه 12 درصد از مردان پزشک و 19.5 درصد از زنان پزشک دچار اختلالات افسردگی هستند، گفت: در دانشجویان پزشکی این آمار حدود 15 تا 30 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به وضعیت خودکشی در پزشکان گفت: استرس در دوران دانشجویی، انتظارات بیش از حد اطرافیان و انتظارات بالای خودشان، رقابت در جامعه پزشکی، فعالیت در مدت زیاد، کاهش خواب، استرس های ادامه دار، درگیری با بیمه ها، مسئولیت پذیری مستقیم بیمار ، تعارضات در محیط کار و خانه و مدت زمان کاری بالا از عوامل گرایش به خودکشی در این قشر است.

وی با بیان اینکه ممکن است پزشکان هم مانند همه افراد دیگر نیاز به کمک داشته باشند، گفت: انگ اجتماعی ، ترس از رعایت نکردن رازداری اطرافیان ، نداشتن وقت کافی برای رسیدن به سایر امورات، باعث می شود تا پزشک به روانپزشک مراجعه نکند.

این متخصص اعصاب با اشاره به اینکه شایع ترین روش خودکشی در میان پزشکان مسمومیت های دارویی است، گفت: با توجه به این که پزشکان و متخصصان از دوزهای داروها اطلاع کافی دارند همین مسئله باعث می شود که متاسفانه اگر اقدام به خودکشی کنند این اقدام به مرگ منجر شود.

وی با بیان اینکه مرگ بیماران برای پزشکان بسیار آسیب رسان است، گفت: برای جلوگیری از بحران خودکشی در میان پزشکان نیاز است در مسیری حرکت کنند تا احساس رضایت درونی و علاقه آنها تکمیل شود.

این متخصص مغز و اعصاب در سرانجام با اشاره به سوگندنامه بقراط گفت: در این سوگندنامه اضافه شد که پزشکان در طول دوره کاری خود نباید به خود آسیب برسانند و باید به دنبال توانمندسازی خود باشند.

فاطمه هادی - روانپزشک و استادیار دانشگاه علوم پزشکی نیز در این همایش با اشاره به خودکشی در دوره بارداری و شیردهی زنان گفت: اختلالات روانپزشکی در میان زنان باردار بسیار شایع است. یک پنجم تا یک سوم از زنان باردار در کشورهای در حال توسعه و یک دهم زن ها در کشورهای توسعه یافته، دچار اختلالات روانپزشکی هستند که عوامل اجتماعی و اقتصادی، کم ارزش دیده شدن نقش اجتماعی زنان، تحت خشونت قرار دریافت و بارداری های ناخواسته، می تواند باعث گرایش به خودکشی در زنان شود.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان مرگ مادران به دلیل خودکشی وجود ندارد، به مطالعاتی که در این زمینه در کشور کانادا اجرا شده اشاره کرد و گفت: در طی 15 سال مرگ مادران بررسی شد که از هر 100 هزار تولد، 2.5 نفر خودکشی گزارش شد و از بین کلیه مرگ های مادران حدود 5.3 درصد به واسطه خودکشی جان خود را از دست دادند.

وی همچنین افزود: آمارهایی که از سال 1995 تا 2005 ارائه شده، نشان داده از بین زنانی که اقدام به خودکشی می کنند، این افراد در گذشته اختلالات روانپزشکی داشتند که با گذشت زمان این علائم به شکل ناگهانی بروز پیدا کرده و معمولا در سه ماهه اول بعد از زایمان، خودکشی اتفاق می افتد.

به گزارش ایسنا، بهروز قنبری - عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات گوارش نیز در دومین همایش پیشگیری از خودکشی با اشاره به آمارهای سازمان بهداشت دنیای در سال 2014 گفت: مجموع کل خودکشی در دنیا 12.3 در هر 100 هزار نفر جمعیت عمومی ثبت شده است.

وی با بیان اینکه آمار خودکشی در دنیا با تلاش های اجرا شده با نرخ کاهشی همراه بوده، گفت: رتبه ایران براساس آمار منتشر شده در سایت سازمان بهداشت دنیای در سال 2018 رتبه 154 است.

قنبری در ادامه طرح این پرسش که برای پیشگیری خودکشی باید چه مداخلاتی انجام شود؟ گفت: سازمان بهداشت دنیای استراتژی هایی را برای کشورهای در حال توسعه ارائه داده است که این استراتژی ها شامل افزایش آگاهی جامعه، توسعه حمایت های همه جانبه، انسجام برنامه های پیشگیری از خودکشی، ارتقای تلاش برای کاهش دستیابی به خودکشی، بهبودی دسترسی و ایجاد ارتباط بین خدمات بهداشت و روان و بیماری های روانی، ارتقا و حمایت از تحقیقات اجرا شده در این حوزه و دیگر استراتژی ها در این حوزه است.

وی همچنین با اشاره به استراتژی های ارائه شده توسط سازمان بهداشت دنیای برای کشورهای درحال توسعه گفت: این استراتژی ها شامل کاهش دسترسی به سموم و آفت کش ها، ارتقای نحوه گزارش دهی در خودکشی، کاهش مصرف الکل، ایجاد برنامه های پیشگیری از خودکشی برای افراد در معرض خطر، آموزش کارکنان مراقبت های اولیه بهداشتی برای پیشگیری از خودکشی، ارتقا و حمایت از خطوط تلفنی بحران ها، برقراری کارگاه های آموزشی برای بهورزان محلی، بهبود خدمات بهداشت روان و درمان افسردگی و الکلیسم، فراهم کردن شرایط برای حمایت از بازماندگان خودکشی و جمع آوری دقیق رفتارهای خودکشی است.

منبع: انتخاب
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 449

به "مسمویت های دارویی شایع ترین نوع خودکشی میان پزشکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسمویت های دارویی شایع ترین نوع خودکشی میان پزشکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید