مردم منطقه ها سیل زده از سکونت در خانه های دچار آبگرفتگی خودداری کنند

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، وزیر نیرو گفت: مردم منطقه ها سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان خصوصا کُنارک از سکونت در خانه های دچار آبگرفتگی خودداری کنند.

مردم منطقه ها سیل زده از سکونت در خانه های دچار آبگرفتگی خودداری کنند

خبرنگاران از زاهدان - علی اکبر محرابیان وزیر نیرو گفت: بارش باران طی چهار روز گذشته باعث آبگرفتگی و خیس خوردن برخی خانه های قدیمی کُنارک شده است گفت: باتوجه به اینکه اماکن مناسبی برای اسکان موقت مهیا شده است، مردم منطقه ها سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان خصوصا کُنارک از سکونت در خانه های دچار آبگرفتگی خودداری کنند.

علی اکبر محرابیان گفت: در منطقه کُنارک مجموعا 334 میلی متر بارش باران رخ داد که با چهار سال بارندگی این منطقه برابری می کند. در واقع چهار سال بارش طی چهار روز انجام شد و نکته حائز اهمیت این است که دیروز عصر به مقدار 108 میلی متر باران طی مدت زمان 20 دقیقه باریده است که این مقدار بارش موجب حجم آب گرفتگی در شهر کنارک شد.

وی با اشاره به بازدید هایی که از محله های دچار آبگرفتگی داشت، گفت: حدود 2 هزار خانواده کُنارکی در شرایط آبگرفتگی به سر می برند.

وزیر نیرو که با دستور رییس جمهور به کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان سفر کرده است گفت: باید هرچه سریع تر شرایط را برای امدادرسانی بهتر فراهم کنیم و با حجم وسیع پمپ های کف کِش بتوانیم آب را از داخل خیابان و منازل مردم بیرون بکشیم که البته در این خصوص اقداماتی در حال انجام بود.

وزیر نیرو گفت: پیش بینی کرده ایم که امشب حداقل 100 دستگاه پمپ کف کِش به منطقه ارسال می شود و فردا شاهد تخلیه و انتقال آب از منازل و خیابان ها به بیرون شهر خواهیم بود.

وی گفت: موضوع بعد امداد رسانی به مردم است که خوشبختانه با دستوراتی که استاندار در منطقه صادر کرده است، سایت ها و مکان های بسیار خوبی برای اسکان موقت مردم تشکیل شده است. بخشی از این سایت ها از طریق مردم در حال استفاده بوده و بخش قابل توجهی از آن ها هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.

محرابیان با بیان اینکه یک نگرانی وجود دارد گفت: برخی از خانه هایی که به صورت خشتی و گِلی ساخته شده اند و استحکام قابل توجهی ندارند بر اثر این بارش ها و مقدار آبی که در حیاط و کوچه ها انباشته شده است دیوارهایشان خیس خورده اند و نگران ریزش احتمالی این دیوار ها هستیم و باید برای جلوگیری از حوادث احتمالی، توصیه های لازم به اطلاع مردم برسد.

وی گفت: از مردم عزیز این منطقه خواهش کردیم و خواهش می کنیم که این منازل را ترک کنند تا به زودی عملیات مقاوم سازی انجام شود تا خدایی نکرده جان فردی به خطر نیفتد.

وزیر نیرو گفت: در موضوع امدادرسانی، در حوزه های آب و برق کار های خوبی اجرا شده، در جنوب سیستان و بلوچستان حدودا 300 روستایی را داشته ایم که قطع برق شده بود و تامین برق نبود و حالا تعداد آن روستا ها به پنج روستا کاهش پیدا کرده است و در حوزه آب کُنارک هم مسئله ای خاصی نیست.

وی گفت: باید لوازم زندگی مردم، اقلامی همچون پتو، موکت و وسایل ضروری زندگی فراهم شود.

او در بحث اسکان موقت یادآور شد: محل هایی که برای اسکان مردم پیش بینی شده مناسب هستند و ما از این مکان ها بازدید کردیم و از همه گروه های جهادی که در این زمینه کمک کردند قدردانی می کنیم.

محرابیان با بیان اینکه از مردم می خواهیم که از ظرفیت های اسکان استفاده کنند گفت: در این راستا خوردرو هایی در نظر گرفته شده تا مردم راحت به مکان های اسکان منتقل شوند، از حدود 2 هزار خانواده کمتر از 500 خانواده استقبال کردند و البته برخی از خانواده ها ترجیح دادند به خانه های اقوام و حتی روستا های اطراف منتقل شوند، اما خواهش ما این است که در منازل نا ایمن زندگی نکنند و حتما این منازل را ترک کنند.

حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز گفت: آب های جمع شده باران که به تردد در معابر شهر کنارک را سخت کرده است با لوله به دریا پمپاژ و منتقل می شود.

وی گفت: نقشه توپوگرافی شهر کنارک به همراه شبکه فاضلاب و مسیل ها و جهت ها و معابر را بررسی کردیم و اکنون حدود 48 پمپ تازه وارد شهرستان شده است. همچنین اکیپ عملیاتی از تهران اعزام می شود و همه توان را برای جمع آوری آب های سطحی به کار خواهند گرفت.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1815

به "مردم منطقه ها سیل زده از سکونت در خانه های دچار آبگرفتگی خودداری کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم منطقه ها سیل زده از سکونت در خانه های دچار آبگرفتگی خودداری کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید