غلبه بر ترس از شکست با 13 راه حل ساده

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، برای غلبه بر ترس از شکست باید با ترس هایمان روبرو شده و باور کنیم برای رسیدن به موفقیت و تحقق رویاها شکست اجتناب ناپذیر است و می تواند مانند یک آموزگار پلکانی برای موفقیت ما در آینده باشد.

غلبه بر ترس از شکست با 13 راه حل ساده

تصور کنید می توانستید بدون هیچ احساس ترس و یا احساسات منفی، هر کاری را که می خواهید در دنیا انجام دهید. ترس از شکست در ما از دوران کودکی به وجود آمده است. از همان زمانی که مدام به ما گفته شد این کار را نکن، اینجا نرو و... و این ها باعث شد که به جای اقدام و عمل، محتاط شده و یاد بگیریم که به دنبال اجازه و تائید باشیم. همان طور که عظیم و عظیم تر می شویم این باور، ناخودآگاه و اتوماتیک شده و مانند یک سایه نامرئی ما را کنترل می نماید.

غلبه بر ترس از شکست آسان نیست، اما اگر شما مصمم باشید که در جهت رشد شخصی خود گام بردارید، حتماً پیروز خواهید شد تا بر ترس خود غلبه کنید. هیچ قرص جادویی برای بی تفاوت شدن نسبت به ترس ها وجود ندارد. شما باید با ترس های خود روبرو شوید.

راهکارهای غلبه بر ترس از شکست

1- شناخت علت ریشه ای ترس

ترس از شکست شما از کجا ناشی می گردد؟ آرام بنشینید، چند نفس عمیق بکشید، از خودتان بپرسید که ترس از شکستتان از چه زمانی شکل گرفته است، و به آنچه می بینید، احساس می کنید یا می شنوید دقت کنید. وقتی متوجه شدید ترس از شکست از کجا نشات می گیرد، خواهید دید که ذهنتان تفسیر دقیقی از موقعیت ها و ترس ها نداشته است. متوجه خواهید شد که والدین یا معلم بیش ازحد محتاط شما با نیت خیر و برای مراقبت از شما این نوع تفسیر ذهنی را به شما القا نموده اند. به سادگی می توان دید که چگونه حوادث گذشته بر درک ما از خودمان تاثیر می گذارد. اما اگر بتوانید از بیرون به آن وقایع نگاه کنید متوجه خواهید شد که خیلی از احساسات شما به خود شما ارتباطی ندارند. این در آنالیز افکار منفی بسیار اهمیت دارد، افکاری که تاثیر بسیاری بر زندگی ما می گذارند.

2- ساده کردن

اگر سعی کنید یک کار یا فکر سخت و پیچیده را تجسم کنید احتمالا دچار سرخوردگی خواهید شد. ازآنجایی که نمی دانید از کجا و چگونه آغاز کنید دچار ترس و احساس ناامیدی خواهید شد. اما اگر هدفتان را به هدف های ساده و کوچک تقسیم کنید با وضوح بیشتری به سوی جلو گام برخواهید داشت و دیگر هنگام اقدام به عمل مشکل یا ترسی نخواهید داشت. بازهم اگر نمی دانستید چه باید بکنید از دیگران سوال کنید و یاری بگیرید یا اطلاعات مورد نیازتان را جستجو کنید. شور و شوق خود را پیدا کنید و از مسیری بروید که قبل از آن هرگز نرفته اید.

3- شکست اجتناب ناپذیر است

برای داشتن یک زندگی قابل توجه شکست خوردن اجتناب ناپذیر است. همه ما می خواهیم یک زندگی پر از اشتیاق، معنا و هدف داشته باشیم. اما این میسر نمی گردد اگر شما تسلیم ترس هایتان شوید و در جستجوی راحتی باشید. دیر یا زود شما باید بر ترس از شکست خود غلبه کنید، و در طول زندگی خود ترس های بسیاری هست که باید آن ها را نادیده بگیرید. گاهی اوقات روبرو شدن با ترس ها غافلگیرنماینده، خسته نماینده و ناامیدنماینده است اما هرچه دوره های سختی بیشتری را بگذرانید، بیشتر رشد می کنید. اگر می خواهید رویاهایتان را زندگی کنید باید در بخش هایی از زندگی تان شکست بخورید.

4- شکست بیشتر، پیروزیت بیشتر

رابرت آلن می گوید: هیچ شکستی وجود ندارد، تنها بازخورد است. هر چه بیشتر شکست بخورید بیشتر پیروز خواهید شد. از انتقاد سازنده استقبال کنید چراکه به شما این فرصت را می دهد تا آنچه می خواهید انجام بدهید را بهبود ببخشید.هرگز تصور نکنید همه چیز را می دانید یا هرگز شکست نخواهید خورد. حتی پیروز ترین افراد هم در روزهای مختلف شکست خورده اند. تفاوت بین یک فرد پیروز و کسی که هنوز پیروز نیست، در تحقق این نکته است که فرد پیروز شکست را یک پله می داند نه انتها راه.

5- شکست موقتی است

در ابتدا به نظر می آید شکست دائمی است اما این گونه نیست. هنگامی که شما شکست خوردن را تصور می کنید، احتمالا آن گونه بازی خواهید کرد تا تصورتان محقق گردد و به راستی شکست بخورید. اما زندگی واقعی این گونه عمل نمی نماید. بعضی از فیلم های موردعلاقه خود را در نظر بگیرید. شخصیت اصلی ممکن است مبارزه کند و بارها و بارها شکست بخورد تا یک درس حیاتی بیاموزد. شما نیز نمی توانید آینده را پیش بینی کنید، به این معنی که نمی دانید این شکست شما خوب است یا بد و به نفعتان خواهد بود یا نه. اگر از شکستتان یاد بگیرید و ادامه دهید، شانس پیروزیت شما بیشتر خواهد بود. درواقع شکست شما را به خود ایده آلتان تبدیل می نماید.

شاید بعد از بارها شکست بازهم از آن بترسید اما مهم این است که بدانید ترس از شکست تنها یک تفکر است و احساسات ناشی از آن اغلب غیرواقعی، اغراق آمیز و خارج از کنترل است. این تنها یک فیلم ذهنی است که قبل از اینکه داستان حتی آغاز گردد، باید آن را متوقف کرد. بیشتر مردم هرگز این افکار منفی خود را متوقف ننموده و اشتباه بودن آن را قبول نمی نمایند. اما بدانید این افکار و احساسات منفی می توانند تمام قدرت شما را بگیرند.

6- ذهنتان را آزاد کنید

بودا می گوید: ذهن همه چیز است. شما آن گونه خواهید شد که می اندیشید. ما می توانیم از اسارت افکارمان رها شویم اما چگونه؟ احساسات ما از افکارمان ناشی می گردد. اگر من فکر کنم که به اندازه کافی خوب نیستم، و به این باور برسم، احساس مرتبط با آن را تجربه خواهم کرد. به عبارت دیگر، من احساس می کنم که به اندازه کافی خوب نیستم. اما فقط به این دلیل که به آن اعتقاد دارید مجبور نیستید مطابق با آن عمل کنید. این چگونه می تواند به غلبه شما بر ترس از شکست یاری کند؟ درواقع شما مجبور نیستید مطابق هر اندیشه ای که دارید عمل کنید. اگر افکارتان به شما می گوید که شکست خواهید خورد، مجبور نیستید واکنش نشان دهید، می توانید آن را تماشا نموده و از کنارش عبور کنید. شما می توانید احساس ترس از شکست را تجربه کنید و آن را بپذیرید اما بدانید در عمل چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

مقاله زیر به شما برای شناخت و غلبه بر افکار غیر منطقی که موجب ایجاد احساسات منفی در ما می شوند یاری می نماید:

خطاهای شناختی چه هستند و چگونه اصلاح می شوند؟

7. دیدگاه خود را تغییر دهید

ژاپنی ها می گویند شکست آموزگار پیروزیت است. چه کسی به شما گفته است که شکست چیز بدی است؟ آیا لزوما هر چیزی که احساس بدی ایجاد می نماید واقعا بد است؟ هر عقیده و اندیشه که باعث می گردد ما احساس بدی داشته باشیم باید موردآنالیز قرار گیرد. چه خوب است که بدانیم چه چیزی باعث ترس از شکست در ما می گردد؟

هرگز خودتان را برای اینکه کامل نیستید آزار ندهید. همه ما در ناخودآگاهمان ترس های مخصوص به خودمان راداریم که ریشه درگذشته ما دارند. اما این ترس ها به رشد و پیشرفت ما یاری می نماید. این ترس ها زمانی ظاهر می شوند که به آن ها بها دهیم.

به شکست به عنوان یک برکت پنهانی نگاه کنید. ما به وسیله شکست هایمان و نه از پیروزیت هایمان است که عاقل تر می شویم. شاید این تا حدی ناامیدنماینده است اما به ما نظم و ارزیابی فرایندی که می تواند منجر به نتیجه گردد را می آموزد. پس به دوره های شکست خود به عنوان زمانی برای آموختن نگاه کنید. همین قضیه در خصوص زندگی نیز صدق می نماید. هر زمان که با مسئله ای روبرو شدید، از آن یاد بگیرید و رشد کنید، و بدانید که این نیز می گذرد.

8- رشد شخصی

همه ما یک سری ترس های اولیه و اساسی داریم. درحالی که با بعضی از آن ها به راحتی کنار می یاییم و در بعضی از آن ها گیر می کنیم. از ترس های خود به عنوان نشانه هایی بهره ببرید که به شما می گوید کجا می توانید بهتر رشد کنید.

ترس از شکست چیزی است که هرکسی با آن روبرو می گردد و به خاطر تصورات ذهنی ما ممکن است وحشتناک به نظر برسد. به تصاویر و افکاری که هنگام ترس از شکست در شما ظاهر می گردد فکر کنید. چی می بینید؟ آیا خود را درحالی که شکست خورده اید و گروه عظیمی از مردم به شما می خندند می بینید؟ این تنها یک داستان یا یک فیلم است که می توانید به سادگی آن را کنار بگذارید. به عبارت دیگر شما از عدم پیروزیت نمی ترسید شما از فیلم ذهنی که در آن بازی می کنید می ترسید.

9- استقبال از ترس

هرکسی به یک میزانی دچار ترس می گردد. هیچ کس متفاوت نیست و به نظر می رسد به DNA ما مربوط می گردد. اما هرچه زودتر با ترس هایتان دوست شوید، سریع تر می توانید به جلو حرکت کنید. این ترس نیست که شما را از رفتن به سمت رویاهایتان بازمی دارد، بلکه تصمیماتی است که تحت تاثیر ترس هایتان می گیرید. درواقع شما می توانید شیوه واکنشتان به ترس ها، افکار و نگرانی هایتان را تغییر دهید.

10- اقدام کنید

در حال حاضر دسترسی ما به اطلاعات بیش از گذشته است. شما آسان تر از قبل می توانید یاد بگیرید و انجام دهید. این فوق العاده است اما بازهم اگر ندانیم که چگونه شنا کنیم ممکن است در دریا غرق شویم. کلید این است که به اندازه ای یاد بگیریم که بتوانیم یک گام به جلو برویم. و بدانید هنگامی که عملتان با ندای قلبتان همراه گردد، پیشرفت شما سریع تر و قدرتمندتر خواهد بود. خواهید دید درحالی که بیشتر مردم منتظر رسیدن به لحظه ای هستند که یادگیری شان کامل گردد، شما هم زمان در حال یادگیری، اقدام و رشد خواهید بود. این همان چیزی است که شما را به تحقق رویاهایتان نزدیک خواهد نمود.

11. آینده خود را تصور کنید

گاهی اوقات منفی بودن یاری می نماید. آینده ای را تصور کنید که ترس زندگی شما را کنترل نموده است. به چه شکل خواهد بود؟ به کجا رسیده اید؟ و آیا در لحظات آخر عمرتان احساس پشیمانی می کنید؟ حال زندگی و آینده خود را با توجه به پیگیری علاقه و رویاهایتان باوجود ترس هایتان تصور کنید. زندگی شما آن گونه است که همواره دوست داشتید. به پشت سر خود نگاه می کنید. مطمئنا اشتباهاتی داشته اید، حتی ممکن است یکی دو بار نیز احساس شرمندگی کنید اما تمام آن ها رنگ هایی است که به بوم زندگی تان پاشیده شده و آن را زیباتر نموده است.

می توانیم در خانه بنشینیم و برای خودمان احساس تاسف کنیم اما این هیچ چیز را تغییر نمی دهد. برای داشتن یک زندگی بدون پشیمانی باید به خود اجازه اشتباه کردن بدهید. رنگ ها را به روی بوم بپاشید و ببینید چه اتفاقی می افتد. ممکن است از آنچه که می سازید شگفت زده شوید. این زندگی شماست نه دیگران. این تجربه شماست. از آن لذت ببرید.

12- ماندن در لحظه اکنون

بیشتر ما عادت نموده ایم که مدام یا درگذشته باشیم یا به آینده فکر کنیم. یا پشیمانیم از آنچه که انجام داده یا نداده ایم و یا نگرانیم از آنچه که در آینده ممکن است رخ بدهد. استفاده از گذشته در زمان حال اگر با هدف باشد (مانند آنچه در شماره 11 گفته شد) خوب است اما اینکه فرمان افکارتان را به دست گذشته بسپارید اصلا خوب نیست.

در لحظه اکنون مسئله ای وجود ندارد. اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید، به احتمال بسیار زیادی خوب هستید. سقفی بالای سر، غذایی در یخچال و احساس خوبی دارید. شما بدون داشتن سقف بالای سر هم می توانید خوب باشید. آنچه باعث می گردد احساس خوبی نداشته باشید ذهنتان و داستان هایی است که از موقعیت شما برایتان می سازد. آنچه لحظه اکنون به شما هدیه می دهد را بپذیرید؛ نفس کشیدن، بوییدن، شنیدن و لذت بردن از کسی که هستید. شما از قبل کلید خوشبختی تان را در اختیار دارید.

13- به ندای قلبتان گوش کنید

هنگامی که تصمیم می گیرید به دنبال علاقه تان بروید، احتمال بیشتری دارد که ترس هایتان عظیم و عظیم تر شوند اما راه دیگری برای تحقق رویاهایتان وجود ندارد. شاید در جای دیگر بیشتر احساس امنیت کنید اما هرگز شاد و راضی نخواهید بود. پیروی از قلب و احساساتتان است که می تواند واقعا شما را هیجان زده کند. راهی جالب برای زندگی که پیشنهاد می کنم حتما آن را امتحان کنید.

غلبه بر ترس از شکست به اندازه ای سخت است که خودتان آن را سخت می کنید. هنگامی که شما با ترس های خود روبرو می شوید، متوجه خواهید شد که آن ها به اندازه ای که فکر می کردید، بد و ناجور نیستند. درنهایت چه چیزی وجود خواهد داشت؟ ترس های شما یا رویاهایی که تحقق پیدانموده اند؟ پس از سواری لذت ببر

از شما درخواست می گردد در پایین همین مقاله نظرات و تجربیات خود در خصوص ترس ها و راهکارهای غلبه بر آنها را با ما و دیگر مخاطبین این مقاله به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: wakeupcloud

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1266

به "غلبه بر ترس از شکست با 13 راه حل ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلبه بر ترس از شکست با 13 راه حل ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید