طرز تهیه رشته پلو مجلسی شب عید؛ با گوشت قلقلی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، رشته پلو، یکی از غذاهای سنتی و اصیل ایرانی است که در مناسبت هایی همانند نوروز، چهارشنبه سوری و در برخی استان ها در شب یلدا سرو می شه. پس رشته پلو می تونه شام شب عید هم باشه. از قدیم تا امروز این غذا با ترکیبات و طبع نسبتا گرم غذایی، مناسب برای شب های طولانی و سرد زمستان بوده و هست.

طرز تهیه رشته پلو مجلسی شب عید؛ با گوشت قلقلی

رشته پلویی از ترکیب آب، آرد گندم و نمک درست می شه و نازک تر از رشته معمولی و یا همون رشته آش هست. رشته پلو معمولا با گوشت قلقلی یا مرغ سرو می شه که امروز در خبرنگاران بلاگ آموزش رشته پلوی مجلسی با گوشت قلقلی مخصوص شب عید رو خدمتتون ارائه می دیم.

مواد لازم رشته پلو:
برنج3 پیمانه
رشته پلویی 150 گرم
گوشت چرخ نموده 200 گرم
آرد نخودچی 1-2 قاشق غذاخوری
پیاز 3 عدد بزرگ
کشمش1 پیمانه
گردو 1 پیمانه
دارچین 1 قاشق چایخوری
گلاب 2 قاشق غذاخوری
زردچوبه 1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به مقدار لازم
ادویه پلویی به مقدار لازم
روغن حیوانیدر صورت دلخواه
نان لواش برای ته دیگ
زعفران دم نموده 4 قاشق غذاخوری

طرز تهیه رشته پلو مجلسی:

1- برنج را خوب می شوریم و بعد آن را در مقداری آب و یک قاشق غذاخوری (سر خالی) نمک خیس می کنیم. مدت زمان خیس کردن برنج بسته به نوع برنج شما میتواند از یک ساعت تا دو ساعت باشد.

بعد از این زمان نصف یک قابلمه میانه را با آب پر کنید و روی حرارت می زاریم تا به جوش بیاد. یک قاشق غذاخوری سر خالی نمک را به آب در حال جوش درون قابلمه اضافه می کنیم و برنج ها را در قابلمه می ریزیم و سپس صبر می کنیم تا به جوش بیاد.

2- وقتی برنج در حال جوش است، رشته ها را باید تفت بدهیم برای اینکار، رشته ها را از وسط نصف می کنیم و داخل ماهیتابه ای کمی روغن می ریزیم و آن ها را تفت می دهیم. باید حتما حرارت کم باشد تا رشته ها نسوزند و آن ها را به آرامی جا به جا کنید تا خرد نشوند.

بعد از تفت دادن رشته ها وقتی برنج چند قل جوشید و در حدود 5 دقیقه آخر جوشیدن قبل از آبکش کردن، رشته ها را به آن اضافه می کنیم و آن را آرام هم می زنیم تا ترکیب شوند. و اجازه می دهیم رشته ها هم حدود 5 دقیقه همراه با برنج بجوشند.

برای تست یک دانه برنج بین انگشتان خود فشار می دهیم. اگر اطراف آن نرم و مغز آن کمی سفت بود یعنی برنج آماده آبکشی است. برنج و رشته را آبکشی کنید. کمی آن را می چشیم و اگر نمک آن زیاد بود کمی آب روی آن می ریزیم.

3- قابلمه را روی حرارت کم قرار می دهیم و 3،4 قاشق غذاخوری روغن داخل آن می ریزیم و نان را به مقدار کف قابلمه برش می زنیم و برای ته دیگ کف قابلمه قرار می دهیم.

4- حدود 2 کفگیر از برنج را داخل ظرفی می کشیم و به آن 2 - 3 قاشق غداخوری زعفران دمنموده اضافه می کنیم و به آرامی آنرا هم می زنیم.

از برنح سفید کمی داخل قابلمه می ریزیم و آنرا پخش می کنیم و روی آن مقداری ادویه پلویی می پاشیم. و بعد از برنج زعفرانی روی آن می ریزیم و اینکار را لایه لایه تا بالا تکرار می کنیم. یعنی برنج سفید ادویه پلویی و بعد برنج زعفرانی.

بعد از ریختن همه برنج داخل قابلمه به یاری انتهای یک قاشق چند سوراخ داخل برنج ایجاد می کنیم تا به بهتر دم کشیدن آن یاری کند و روی انرا را دمکنی قرار می دهیم و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا برنج دم بکشد.

5- وقتی برنج در حال دم کشیدن است مواد روی رشته پلو را آماده می کنیم.

1 پیاز را رنده می کنیم و آن را فشار می دهیم تا آب آن را بگیریم. حتما باید اینکار را انجام دهید تا گوشت قلقلی ها هنگام پخت وا نروند. گوشت چرخنموده را همراه با آرد نخودچی به پیاز اضافه می کنیم و ورز می دهیم تا با هم ترکیب شوند.

6- پودر سیر، زردچوبه و نمک و فلفل را به گوشت اضافه می کنیم و مجددا ورز می دهیم تا حسابی ترکیب و یکدست شوند. بعد از گوشت به مقدار دلخواه (گردوی کوچک) برمیداریم و آن را گرد می کنیم و به این صورت همه قلقلی ها را آماده می کنیم.

در این مرحله قبل از سرخ کردن گوشت قلقلی ها بهتر است برای مدت نیم ساعت آنرا داخل یخچال قرار دهید تا عطر و طعم مواد یکی گردد و بافت آن منسجم تر گردد.

7- پیازها را بصورت خلالی خرد می کنیم و در روغن تفت می دهیم تا طلایی شوند. بعد از رنگ گرفتن و آماده سازی پیاز داغ آنرا از ماهیتابه خارج می کنیم. و گوشت قلقلی ها را در روغن تفت می دهیم.

در این مرحله برای خوش طعم تر شدن گوشت ها می توانید از مقداری روغن حیوانی یا کره هم بهره ببرید. با حرارت ملایم رو به بالا گوشت ها را تفت می دهیم. بعد از سرخ شدن یک سمت آرام آنها را برمیگردانیم تا همه سطح آن سرخ گردد.

8- نصف پیاز داغ ها را به گوشت های سرخ شده اضافه می کنیم و کمی با همدیگه تفت می دهیم و برای خوشمزه تر و خوش عطر شدن آن حدود 1 قاشق غذاخوری زعفران دمنموده به آن اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم و بعد گوشت قلقلی را از ماهیتابه خارج می کنیم.

9- باقی پیاز داغ ها را داخل ماهیتابه می ریزیم و بعد گردو را به آن اضافه می کنیم و با حرارت ملایم گردوها را همراه با پیاز داغ کمی تفت می دهیم.

و بعد کشمش را به آن اضافه می کنیم. در صورت احتیاج می توانید مقداری کره به کشمش ها اضافه کنید. تا خوشمزه تر شوند.

10- بعد از تفت خوردن کشمش ها دارچین را به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم می توانید نوک قاشق چایخوری نمک هم به مخلوط کشمش و گردو اضافه کنید اینکار باعث تعدیل طعم ها می گردد.

بعد از اضافه کردن دارچین، گلاب را به ان اضافه می کنیم که اضافه کردن گلاب سلیقه ای است ولی باعث خوشمزه تر شدن مخلوط می گردد.

اواخر دم کشیدن پلو می توانید مقداری کره یا روغن حیوانی را آب کنید و روی برنج بریزید تا خوش عطر و طعم گردد و بعد از دم کشیدن پلو آن را داخل دیس می کشیم و همراه با گوشت قلقلی های آماده شده و مخلوط کشمش و گردو سرو می کنیم.

نکات تهیه رشته پلو

  1. تفت دادن رشته ها باعث خوش عطر شدن آن می گردد. اما باید دقت کنید حتما حرارت ملایم باشد چون رشته سریع رنگ می گیرد و می سوزد.
  2. رشته خیلی زود نرم و له می گردد، پس دقت کنید که بیش از حد در آب جوش نماند.
  3. رشته پلویی معمولا کمی شور است. پس مراقب مقدار نمکی که اضافه می کنید باشید تا غذا شور نگردد.
  4. در صورت دلخواه می توانید گوشت قلقلی و مخلوط کشمش و گردو را لابه لای برنج بریزید و همه مواد را باهم بصورت پلو برای دم بگذارید.
  5. هماهنطور که گفته شد رشته پلو با گوشت قلقلی یا مرغ سرو می گردد که برای سرو آن با مرغ می توانید از سینه مرغ حبه ای که همراه با پیاز و ادویه ها و زعفران تفت داده اید بهره ببرید. یا رشته پلو را همراه با مرغ ریش ریش شده و تفت داده شده سرو کنید.
  6. در برخی شهرها رشته پلو را بدون کشمش و گردو و همراه با خورشت هایی چون قیمه یا قورمه سبزی سرو می نمایند.
  7. می توانید بجای کشمش از خرمای هسته گرفته نیز بهره ببرید و به همان صورت همراه با پیاز و گردو آنرا تفت دهید.
  8. در برخی شهرها همراه با کشمش و گردو مقداری برگه زردآلو را خرد و تفت می دهند و روی برنج سرو می نمایند.

طرز تهیه رشته پلو خالی

می توانید رشته پلو را بدون مخلفاتی مثل گوشت و گردو آماده کنید. رشته پلو خالی و به تنهایی نیز غذای کاملی محسوب می گردد ولی ساده است و برای مهمانی توصیه نمی گردد.

رشته پلو را اگر خالی درست کردید بعدا می توایند آن را با خورشت و سسی که مطابق سلیقه تان است سرو کنید.

بعلاوه می توانید رشته پلو را با مرغ و یا عدس نیز درست کنید.

امیدوارم از طرز تهیه رشته پلو مجلسی لذت برده باشید. این غذا را برای ناهار می توانید سرو کنید.

منبع: اُکالا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1763

به "طرز تهیه رشته پلو مجلسی شب عید؛ با گوشت قلقلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه رشته پلو مجلسی شب عید؛ با گوشت قلقلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید