ضرورت قانون گذاری برای شبکه های اجتماعی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه دیدار کرد، اعضای این انجمن که به تازگی در انتخابات برگزیده شدند، روز یکشنبه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گرد آمدند و گزارشی از فعالیت های گذشته این تشکل ارائه دادند.

ضرورت قانون گذاری برای شبکه های اجتماعی

به گزارش خبرگزاری مهر،دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه ای از ضرورت مقررات گذاری برای شبکه ها و ارتباطات اجتماعی گفت.

آنچه در ادامه می خوانید گزارش مشروح این دیدار است:

  • درخواست انجمن سواد رسانه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی

حسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای این نشست اعلام کرد: با توجه به اهمیت سواد رسانه ای و اطلاعاتی در کشور، انتظار می رود شواری عالی انقلاب فرهنگی به نوعی سرپرستی تحقق این جریان در سطح کشور را عهده دار گردد تا شاهد نیل به هدف مشترک یعنی بسط و توسعه نهضت سواد رسانه ای باشیم.

وی برنامه ریزی برای گفتمان سازی، اجتماعی کردن موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی، اسلامی سازی و بومی سازی سواد رسانه ای را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: از این روزنه می توانیم بسکمک از مسائل آموزشی در کشور را مرتفع کنیم.

  • جدی گرفته نشدن؛ مشکل امروز سواد رسانه ای و اطلاعاتی

بشیر توضیح داد: جدی گرفته نشدن، مشکل امروز حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی در کشور است و امید است با توجه به اهمیت استراتژیک موضوع رسانه و فضای مجازی، این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

کمک انجمن به شورای عالی انقلاب فرهنگی

سیدمرتضی موسویان، مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران در این جلسه اظهار کرد: انجمن سواد رسانه­ ای ایران با حکم وزیر کشور فعالیت خود را بیش از دو سال و نیم است که شروع نموده و تا امروز 16 دفتر نمایندگی در استان­های کشور را فعال نموده است و در افق پیش رو در تمام استان های کشور نمایندگی فعال خواهد داشت.

وی اضافه کرد: انجمن­ سواد رسانه­ ای ایران می ­تواند بازوی کمک گر مناسبی برای نهادهایی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد و به عنوان یک سازمان مردم نهاد، نیازمند حمایت دستگاه ها در زمینه پیشبرد اهداف مشترک است.

  • سواد رسانه ای مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست

در ادامه این جلسه عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک و گرامیداشت میلاد امام هادی(ع) و عید غدیرخم گفت: مهمترین ظرفیت این انجمن حضور اعضای آن است که در این زمینه کوشش جدی و تخصص لازم را دارند. مفهوم سواد رسانه­ ای که توسط یونسکو توسعه یافت و ذیل آن سواد اطلاعاتی و مجازی مطرح شد امروزه با چنان گستره ­ای همراه شده است که فراتر از مفهوم صرف سواد رسانه­ ای است.

وی اضافه کرد: مباحثی چون خدمات هوشمند ، اینترنت اشیا و یا نانو-بایو دیوایس­ ها (Nano-Bio Devices) که در آن تمامی پدیده ­های هستی در مقیاس نانو متصل به دیوایس می شوند و امکان ارتباطات شبکه ای جدیدی را خلق می نمایند.

عاملی گفت: در واقع سواد رسانه ای پوشش دهنده سواد مرتبط با فضای دوم زندگی که مجموعه ای از پدیده های مرتبط با حکمرانی، کسب و کار، خدمات پزشکی از راه دور و البته خدمات رسانه ای را شامل می گردد نیست و سواد رسانه ای به هیچ وجه مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست و شاید بهتر بود انجمن به سواد سواد مجازی و اطلاعاتی یا سواد مجازی و رسانه ای حرکت می کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره 35 ساله ­ای را پشت سر گذاشته است که بیشتر دستور جلسات آن در قالب طرح بوده و در آن نقش آفرینی مستقیم ذی نفعان کم رنگ بوده است.

وی با اشاره به جلسه دیدار با مدیران و صاحبنظران رسانه ها عنوان نمود: در آن جلسه تشکیل کمیسیون مشخص رسانه ­ای با مشارکت متولیان رسانه طرح شد که با توجه به ظرفیت غیردولتی و مردم نهاد بودن انجمن سوادرسانه­ ای می ­توان از ظرفیت این انجمن نیز در تشکیل آن کمیسیون استفاده کرد.

  • انجمن سواد رسانه ای در تدوین سند کمک کند

عاملی اعلام کرد: در زمینه تدوین اسناد سیاستی مرتبط با حوزه سواد رسانه ­های اجتماعی نیز انجمن می­تواند به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.

وی اضافه کرد: در تدوین این اسناد بایستی 5 لایه سواد شامل سواد اطلاعاتی، سواد دانشی، سواد معرفتی، سواد حقوقی و سواد تحلیلی مورد توجه قرار گیرند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به قابلیت­ها و چالش های فضای مجازی و ارتباط آن با عرصه زندگی اجتماعی اعلام کرد: همه مواردی که در فضای واقعی ماهیت جرم دارد در فضای مجازی نیز دارای همان ماهیت جرم هستند منتهی روش و چگونگی آن تغییر می نماید.

  • ضرورت مقررات گذاری های جدید برای فضای رسانه ای

وی توضیح داد: به عنوان مثال دزدی که در فضای مجازی از راستا هک کردن و نفوذ در سیستم های رایانه ای اتفاق می افتد؛ دسترسی به حساب اقتصادی یک فرد یا نهاد را فراهم می نماید و در نتیجه مقررات گذاری های جدید برای فضای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای یک ضرورت جدی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: ما اکنون وارد جامعه شبکه­ ای شده­ ایم که اعضای آن در سطوح مختلف به صورت همزمان تأثیر و تأثر دارند اما در این زمینه مقررات گذاری نشده است.

عاملی با اشاره به تفاهم ­نامه­ ای که میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی امضا شده است خاطر نشان کرد: در زمینه ایجاد رشته­ های جدید دانشگاهی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نقش محوری دارند و شورای عالی فضای مجازی در این زمینه نقش همکار را ایفا می­ کند.

وی با اشاره به اینکه همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ظرفیت همکاری در ارائه رشته­ های جدید دانشگاهی را دارند، اضافه کرد: انجمن سواد رسانه­ ای می­ تواند در زمینه زندگی شبکه­ ای همکاری کند و با توجه به مسائلی چون توسعه پایدار و سلامت اجتماعی می­ توان نگاه اسلامی را در تشکیل جامعه اسلامی تعمیم داد.

  • همکاری انجمن در رشته های تخصصی

عاملی ادامه داد: انجمن سواد رسانه ­ای می ­تواند در زمینه رشته ­های تخصصی نیز همکاری ­های بسزایی را انجام دهد چنانکه در حوزه پزشکی در حدود 24 تله (Tele) به وجود آمده و نیازمند آنالیز تخصصی در زمینه ترویج سواد اطلاعاتی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسئولیت محوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری و فرهنگ اعلام کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی 3 سند مرجع، 85 سند سیاستی و حدود 2269 مصوبه دارد که سه سند مرجع نقشه جامع علمی کشور، سند مهندسی فرهنگی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هرکدام دارای برنامه اقدام­ های متعددی هستند.

  • سند مهندسی فرهنگی حدود 304 برنامه اقدام دارد

وی اضافه کرد: سند مهندسی فرهنگی حدود 304 برنامه اقدام دارد که با توجه به برگزاری اولین جلسات ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور مباحث مربوط به رسانه را می ­توان در بعضی جلسات این ستاد پیگیری کرد.

لازم به ذکر است در این دیدار حسن بشیر ـ رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای، سیدمرتضی موسویان ـ مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای، حمیدرضا کاقتصادی ـ نایب رییس انجمن سواد رسانه ای، امیدعلی مسعودی ـ عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه ای، معصومه نصیری ـ عضو هیات مدیره و خزانه دار انجمن سواد رسانه ای و محمدصادق افراسیابی مدیرعامل سابق انجمن سواد رسانه ای حضور داشتند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 220

به "ضرورت قانون گذاری برای شبکه های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت قانون گذاری برای شبکه های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید