شیوع مسائل دیسک کمر و گردن در جوانان ، عارضه ای با 30 نوع علامت

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، گفت: تغییر سبک زندگی و رفتارهای هیجانی در بین جوانان باعث شده تا مسائل دیسک های بین مهره ای در ستون فقرات کمر و گردن در بین افراد 16 تا 22 سال به شدت شیوع پیدا کند.

شیوع مسائل دیسک کمر و گردن در جوانان ، عارضه ای با 30 نوع علامت

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، علی محمدی مقدم، گفت: استفاده طولانی مدت نوجوانان و جوانان از سیستم های الکترونیکی نظیر تلفن همراه، تبلت و رایانه باعث شده تا نوع ایستایی و شکل ستون فقرات در دراز مدت تغییر نموده و مهره های کمر و گردن تحت فشار قرار گیرد که البته همین امر سن کمردرد و فتق دیسک بین مهره ای را پایین آورده است به طوری که طی چند سال اخیر شاهد شیوع این عارضه در بین افراد زیر 22 سال هستیم.

وی توضیح داد: رفتارهای هیجانی نظیر انجام حرکات دینامیکی ورزشی بدون آمادگی و یا وزنه زدن های سنگین در باشگاه ها باعث شده تا این روزها جوانان زودتر از افراد مسن زیر تیغ جراحی فرایند.

محمدی مقدم با بیان اینکه فشارهای کم دائمی می تواند باعث فتق دیسک بین مهره ای گردد؛ اضافه نمود: اعمال فشارهای کم اما مکرر مانند سال ها پشت میز نشینی و یا استفاده بیش از اندازه موبایل می تواند به تدریج دیسک کمر را تحریک کند به همین دلیل گاهی علت فتق دیسک را باید در سبک زندگی جستجو کرد ممکن است فرد بدون ورزش و تحرک ساعت ها نشسته باشد پس نمی توان به طور قطعی گفت که علت بیرون زدن دیسک فقط به بلند کردن وسایل سنگین خلاصه گردد.

دیسک کمر، علائم و راه های درمان

وی، استرس زیاد و بالا رفتن سن را از دیگر عوامل فتق دیسک بین مهرهای در ستون فقرات کمری عنوان نمود و اضافه نمود: با افزایش سن اغلب موارد دیسک مایعات را از دست داده و خشک می گردد با این کار، دیسک اسفنجی بین مهره ای فشرده شده و ممکن است به شکستن حلقه و بیرون زدگی منجر گردد، همچنین از آنجا که دیسک در حال خراب شدن است با استرس مداوم روی ستون فقرات، نوکلئوس پولپوزوس (هسته داخلی) ممکن است به خاطر پارگی آنولوس (ناحیه حلقوی)،از محل طبیعی خود خارج گردد.

محمدی مقدم ادامه داد: هر کمر دردی نشانه فتق دیسک نیست بلکه دردی که انتشار آن در پاها نیز وجود داشته باشد حائز اهمیت است البته علائم فتق دیسک کمر در پاها نیز بسیار متغیر است و حدود 30 نوع علامت مختلف دارد که از آن جمله می توان به احساس ناتوانی یا گرفتگی در پاها و به خصوص درد پشت زانوها، بی حسی و ضعف عضلانی، احساس گزگز و خواب رفتگی اشاره نمود.

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: کم تحرکی و ضعف عضلات ناحیه کمر و شکم باعث ضعیف شدن دیسک می گردد و با یک حادثه و فشار به اعصاب موجب بروز کمر درد و درد ساق پا، ران می شوند.

وی ابراز کرد: جراحی و لیزر آخرین مرحله درمان فتق دیسک محسوب می شوند همیشه توصیه می گردد تا افراد ابتدا با استراحت و انجام بعضی از حرکات ورزشی این عارضه را در منزل درمان نمایند ولی اگر چنین نشد فیزیوتراپی و کاهش وزن برای افراد چاق توصیه می گردد و در نهایت اگر این موارد نتوانست به بیمار یاری کند روش های جراحی کمتر تهاجمی را پیگیری می کنیم.

محمدی مقدم گفت: کمر درد به همراه از دست دادن کنترل روده یا مثانه یکی از خطرناک ترین عارضه فتق دیسک بین مهرهای است که طی آن ریشه های عصبی در مهره های کمر فشرده شده و تمام احساس و حرکت را قطع می نمایند. در صورتی که اگر به پزشک مراجعه نگردد می تواند به فلج شدن و از دست دادن کامل کنترل بر مثانه و روده منجر گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1020

به "شیوع مسائل دیسک کمر و گردن در جوانان ، عارضه ای با 30 نوع علامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع مسائل دیسک کمر و گردن در جوانان ، عارضه ای با 30 نوع علامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید