ستاری: تجاری سازی علوم انسانی یکی از بحث های جدی معاونت علمی است که در قالب توسعه صنایع خلاق و فرهنگی دنبال می کنیم

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از نمایشگاه فناوری های نرم، صنایع فرهنگی و خلاق بازدید کردند.

ستاری: تجاری سازی علوم انسانی یکی از بحث های جدی معاونت علمی است که در قالب توسعه صنایع خلاق و فرهنگی دنبال می کنیم

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،در این نمایشگاه دستاوردهای شرکت های خلاق و خانه های خلاق و نوآوری در حوزه صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی به نمایش عایدی.

نمایشگاهی که در آن حدود 20 شرکت خلاق و 10 خانه خلاق و نوآوری از همدان، کاشان، اصفهان، تهران، سیستان و بلوچستان، تبریز و یزد دستاوردهای خود را ارائه کردند. در این نمایشگاه محصولات صنایع خلاق که تاثیر مستقیم در احیای میراث فرهنگی ما دارند نمایش داده شد. دستاوردهای گوناگونی از حوزه های فنارهای نرم و نرم افزار و انیمیشن تا پوشاک سنتی و گردشگری و کسب وکارهای دیجیتال صنایع دستی و بسته بندی خلاق.

این دستاوردها در نمایشگاه محصولات دانش بنیان و خلاق ایران ساخت سالنA 37 به نمایش عایدی.

توسعه فعالیت 1400 شرکت خلاق

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم توسعه اکوسیستم خلاق کشور را یکی از برنامه های اصلی معاونت علمی و فناوری دانست و گفت: حدود 1400 شرکت خلاق در خانه های خلاق و نواوری در کشور فعال هستند که بعضی عنوان دانش بنیانی را نیز دارند. حوزه فناوری های نرم وصنایع خلاق در واقع تجاری سازی حوزه علوم انسانی است. در این حوزه ایران یک قدرت در دنیا است. چرا که ما تمدنی بیش از 5 هزار ساله و سابقه قدیمی در دنیا اسلام داریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: بحث علوم انسانی یکی از موضوعات جدی در توسعه صنایع خلاق در تمام بخش های آن همانند طراحی لباس، صنایع دستی و انیمیشن ورزش وتندرستی رسانه های شنیداری ودیداری طراحی است. پس بازارسازی برای این شرکت ها بحثی مهم است.

معاون علمی وفناوری رییس جمهوری با اشاره به انتصاب رییس ستاد اجرایی سازی سند فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق بعلاوه بیان نمود: ما در حال اجرایی سازی این سند هستیم تا این صنایع قدرتمند شوند و بتوانند بازار را در اختیار بگیرند و امروز شرکت هایی در این نمایشگاه حضور دارند که در حوزه صنایع دستی گردشگری و میراث فعال هستند اما از فناوری های روز مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا نیز برای توسعه محصول خود استفاده نموده اند یا از تکنیک های تازه یا آلیاژهای نو بهره برده اند.

ضرورت همکاری با وزارت میراث فرهنگی برای توسعه اکوسیستم خلاق

ستاری با بیان اینکه تجاری سازی علوم انسانی از مباحث جدی معاونت علمی است که در قالب صنایع خلاق در حال رخ دادن است، گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز برای توسعه این موضوع یاری بزرگی کرد و امیدواریم توسعه اکوسیستم خلاق را نیز با همکاری این وزارتخانه بیشتر ببینیم.

ضرورت اصلاح فرایند عرضه محصولات خلاق و صنایع فرهنگی

در ادامه این مراسم عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز بیان نمود: فعالیت های متنوع و خوبی در معاونت علمی در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی صورت گرفته است. نقطه قابل توجه این اقدامات کاربردی و تجارس سازی و عملیاتی بودن آن ها است.

ضرغامی ادامه داد: در این نمایشگاه شرکت های خلاق و محصولاتی را دیدم که در حوزه های مختلف که احتیاج امروز وزارتخانه است فراوری می گردد و بعضی حلقه مفقوده این بخش ها است که با استفاده از توانمندی نیروی جوان و خلاق در این حوزه ها به خوبی کار شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعلاوه اضافه نمود: آشنایی امروز با این فناورهای نرم و بخش ها می تواند موثر در ادامه فعالیت های ما در وزارت خانه باشد. ما داشته ها و ظرفیت های فراوانی در کشور داریم که یکی از مسائل عرضه درست آنها است. پس تسهیل در عرضه و تقویت تقاضا در همه حوزه ها از جمله صنایع دستی باید حل گردد و استفاده از فناوری های تازه و ایجاد زیرساخت ها باید انجام گردد تا دغدغه ارتباط با مشتری و مخاطب نداشته باشیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1718

به "ستاری: تجاری سازی علوم انسانی یکی از بحث های جدی معاونت علمی است که در قالب توسعه صنایع خلاق و فرهنگی دنبال می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: تجاری سازی علوم انسانی یکی از بحث های جدی معاونت علمی است که در قالب توسعه صنایع خلاق و فرهنگی دنبال می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید