ساخت و تحویل یک میلیون و 700 هزار خانه

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، برنامه بخش مسکن تا انتها دولت، شامل 3 طرح مسکن ملی، مسکن محرومان و اتمام مسکن مهر است. با تکمیل این 3 طرح تا سال آینده یک میلیون و 700 هزار واحد مسکونی، ساخته و عرضه می گردد و به این ترتیب بر اساس آنچه در طرح جامع مسکن آمده، ساخت یک میلیون خانه نهایی می گردد.

ساخت و تحویل یک میلیون و 700 هزار خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این سه برنامه در بخش مسکن، تاکید نمود تمام واجدان شرایطی که در این طرح ها متقاضی مسکن هستند، تا سال 1400 خانه دار می شوند.

در خصوص ساخت وساز مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم، آیا برنامه ای به جامانده که ممکن است تا خاتمه دولت به اتمام نرسد؟

مهم ترین برنامه دولت در حوزه ساخت، طرح اقدام ملی مسکن است. اقدام ملی ساخت 400 هزار واحد مسکن را دربر می گیرد که در سراسر کشور در دست اجرا است. برای این کار بعد از ثبت نام متقاضیان، واجدین شرایط را احصا کردیم. اکنون این واجدین شرایط با تشکیل پرونده در حال افتتاح حساب بانکی هستند. به محض واریز وجه و تکمیل فرآیند، متقاضیان به پروژه ها متصل می شوند و عقد قرارداد می نمایند. این شرایط برای کسانی است که به صورت مجتمع سازی صاحب مسکن می شوند. در این طرح مسکن های دیگری هم ساخته می گردد به این صورت که در تعدادی از شهرهای کوچک زمین را به صورت گروهی به افراد واگذار می کنیم. این طرح با مشارکت بنیاد مسکن است که در آن نسبت به احداث خانه هایی که معمولا 2 طبقه است، اقدام می گردد. این دو اقدام حاصل پیگیری های طرح ملی مسکن است. سقف ساخت در طرح اقدام ملی 400 هزار واحد است.

با توجه به محدودیت 400 هزار واحد، اگر افراد بیشتری درخواست مسکن داشته باشند، درخواست آنها رد می گردد؟

البته تا به امروز 460 هزار نفر واجد شرایط در مسکن ملی تایید شده اند که ما برای همه آنان پروژه تعریف نموده ایم. هر تعداد از ثبت نامی ها که واجد شرایط باشند، ما به آنان پروژه تخصیص می دهیم و کسی را در این مرحله حذف نمی کنیم. البته آنان که واجد شرایط دریافت مسکن هستند، در اولویت واگذاری قرار دارند. برای متقاضیان بعدی در بعضی شهرها پروژه های جدیدی تعریف شده است. بنیاد مسکن یا ادارات کل راه و شهرسازی، از بین واجدین شرایط قرعه کشی می نمایند و اولین پروژه ها به آنان واگذار می گردد تا عدالت رعایت گردد به این ترتیب افراد واجد شرایط برای پروژه های اول معرفی می شوند. پروژه های دوم و سوم که آغاز گردد افراد به جامانده به آن پروژه ها معرفی می شوند به نحوی که همه متقاضیان پوشش داده شوند.

علاوه بر این، با همکاری دستگاه های اجرایی برای تامین مسکن کارکنان، بازنشستگان و افراد تحت پوشش آن دستگاه ها تفاهمنامه هایی امضا شده است. مثلا روز شنبه تفاهمنامه ای برای ساخت مسکن کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با این وزارتخانه امضا نموده ایم که بر اساس آن وزارت جهاد زمین های بایر در اختیار خود را برای ساخت به وزارت راه و شهرسازی محول می نماید. به موجب انعقاد این تفاهم نامه مقرر شد، در مدت 3 سال 100 هزار واحد مسکونی برای کارکنان شاغل، بازنشسته و ایثارگر جهاد کشاورزی با همکاری وزارت راه و شهرسازی احداث می گردد. قبل از آن هم با وزارت دفاع و وزارت رفاه تفاهم نامه های مشابهی امضا شده بود.

همچنین با برنامه صندوق پس انداز یکم، تا حالا 166 هزار تسهیلات خرید یا ساخت مسکن پرداخت شده و 330 هزار نفر دیگر هم در این صندوق، در مرحله پرداخت تسهیلات قرار دارند که به مجموع طرح های حوزه مسکن اضافه می شوند. در واقع تعهد ما ساخت 400 هزار واحد در قالب برنامه اقدام ملی است. مسکن های دیگر هم در حال اضافه شدن است که برای سنوات بعد اجرا می گردد.

در طرح مسکن ملی، متقاضیان باید آورده اولیه داشته باشند و اجرای این برنامه برای دهک های میانی تعریف شده است. برای خانه دار شدن دهک های پایین، اقدام خاصی انجام می گردد؟ خانه دار شدن اقشار ضعیف با کدام برنامه پیش می رود؟

برای گروه های کم درآمد پروژه ای در حال مطالعه است که بزودی عملیاتی می گردد و برای دهک های اول تا سوم است. ساخت مسکن محرومان برای 3 دهک اول در نظر گرفته شده است. سازمان برنامه و بودجه منابع آن ساخت مسکن محرومان را تأمین می نماید به میزانی که سازمان برنامه و بودجه اعتبار تامین کند پروژه های محرومان هم ساخته می گردد که سقف آن 200 هزار واحد است. تمام ارگان هایی که مسئولیت حمایت از محرومان را برعهده دارند، در مسکن محرومان مشارکت می نمایند. با همکاری دستگاه های حمایتی کوشش می کنیم طراحی و اجرای ساخت مسکن محرومان با شیوه ای جدید باشد تا گروه های اول تا سوم معیشتی صاحب مسکن شوند. طرح جدید ویژگی دیگری غیر از طرح اولیه دارد که در حال نهایی شدن است و بزودی اعلام می گردد. کمیته امام(ره)، بهزیستی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس، سازمان اوقاف، بنیاد مسکن و خیرین مسکن ساز نهادهایی هستند که در پروژه ساخت مسکن محرومان مشارکت می نمایند تا با شرایط آسان تری این دهک ها صاحب مسکن شوند. این طرح تا 2 ماه آینده نهایی می گردد.

دولت بر تکمیل مسکن های مهر به جامانده تا سال آینده تاکید نموده است. آیا این تعهد تا یک سال دیگر اجرا می گردد؟

هیچ مسکن مهر به جامانده ای در سال آینده نخواهیم داشت. این تعهد به استثنای مسکن مهرهایی است که پرونده قضایی دارد و خارج از کنترل ما است و ارتباط قراردادی و حقوقی هم با وزارت راه و شهرسازی ندارد. مسکن های مهر مشکل دار یا خودمالکی یا به صورت تعاونی است. این مسکن ها هم به محض اینکه در دادگاه مشخص تکلیف شوند، در مدار فراوری قرار می گیرند. 60 تا 70 هزار واحد مسکن مهر در حال تکمیل است که با واگذاری آن پرونده مسکن مهر تا خاتمه سال جاری بسته می گردد. مجموع مسکن مهر که در دولت قبل آغاز شد، 2 میلیون و 200 هزار واحد بود. تا آغاز دولت یازدهم، 700 هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل شده بود. امروز عدد تحویلی به 2 میلیون و 30 هزار واحد رسیده است. در واقع تا به امروز، یک میلیون و 330 هزار مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل و واگذار شده است. به جامانده هم در حال کار است. 40 هزار واحد مسکن مهر بزودی تحویل می گردد. هدف گذاری ما تکمیل مسکن مهر و طرح 2 سالانه مسکن ملی تا 1400 است.

در روزهای اخیر بعضی مسئولان وزارت راه و شهرسازی از احتمال افزایش وام خرید مسکن خبر داده اند. آیا پیشنهادی را در این خصوص در دولت مطرح نموده اید؟

ما پیشنهادی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن ارائه نموده ایم. البته بسته تامین اقتصادی آن باید توسط بانک مرکزی تدوین و ارائه گردد و تا این بانک نظر خود را اعلام نکند، نمی توانیم در خصوص افزایش تسهیلات تصمیم گیری کنیم. افزایش تسهیلات مسکن به این بستگی دارد که آیا بانک مرکزی می تواند منابع آن را تامین کند یا خیر. البته باید به این نکته اشاره کنم با توجه به مشکلاتی که شیوع کرونا ایجاد کرد، برای حمایت از مستاجران نیز در زمان کرونا برنامه هایی مصوب شده که پرداخت تسهیلات یاری ودیعه مسکن و همچنین محدودیت سقف افزایش اجاره از آن جمله است. به همین منظور، به متقاضیان وام ودیعه مسکن مهلت دوباره ای داده شده تا تقاضای خود برای دریافت این وام را ثبت نمایند. متقاضیان جامانده وام ودیعه مسکن که تا 25 شهریورماه پیروز به ثبت نام وام ودیعه مسکن نشدند، از 13 مهر به مدت 17 روز برای ثبت نام دوباره و دریافت وام ودیعه مسکن مهلت دارند. این تصمیم ستاد ملی کرونا است ما و همچنین بانک ها موظف به اجرای آن هستیم. رقم ودیعه مسکن برای مستاجران تهرانی 50 میلیون تومان، برای سایر کلانشهرها 30 میلیون تومان و برای شهرهای کوچک 15 میلیون تومان است، سود این تسهیلات 13 درصد مشخص شده است.

منبع: روزنامه ایران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1062

به "ساخت و تحویل یک میلیون و 700 هزار خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت و تحویل یک میلیون و 700 هزار خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید