دو نکته مهم برای گریز از زیان بورس، دروغی شاخ دار مانند سهام بدون ریسک!

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران: امروز فشار فروش بیشتری در سهام مشاهده شد. در این میان اتفاقا نمادهایی که با شائبه حباب قیمتی همراه هستند بیش از دیگر نمادها معامله شدند اما آیا واقعا این موضوع نشان از ارزندگی این نمادها دارد. در این گزارش دو نکته کلیدی برای جلوگیری از زیان در سهام اشاره شده است که می تواند مبنای خوبی برای خرید و فروش سهام باشد.

دو نکته مهم برای گریز از زیان بورس، دروغی شاخ دار مانند سهام بدون ریسک!

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، به نقل از دنیای بورس؛ در گزارش پیشین دنیای بورس با عنوان سهام کدام شرکت ها را نخریم؟ به این موضوع اشاره شد که از هر گونه خرید گروهی که متمرکز بر یک راس هرم است خودداری گردد زیرا در چنین خریدهایی زیان سنگین می تواند سهام را تهدید کند. هر چه خریداران متمرکزتر باشند احتمالا زیان نیز سنگین تر خواهد بود. بر این اساس حتی اگر روی موج خریدهای گروهی حرکت می کنید این موضوع را در نظر داشته باشید که زمان خروج راس اصلی معین نیست.

معامله گران به خصوص تازه واردهای سهام چند نکته در ظاهر ساده اما کاربردی در نظر داشته باشند. نکته نخست این که سهام بدون ریسک معنا پیدا نمی نماید. بر این اساس هر شخصی که عنوان داشت که سهمی را در نظر دارد که خالی از ریسک است و قطعا رشد می نماید با احتمال بالا بدانید که این موضوع یک دروغ بزرگ است. موضوع بعد این که صعود ابدی سهم نداریم و هر مکانی که تنها به تبلیغات سهم مشغول است احتمالا در حال فریب عموم یا عدم آگاهی از واقعیت ها است.

افسانه ای به نام سرمایه گذاری بدون ریسک

هر سهمی دارای یک سری ریسک ها و یک سری فرصت ها است که می تواند در کنار یکدیگر و بر اساس برآورد تحلیلی جهت آینده قیمت را رقم بزند. در بازار سهام ما اما این موضوع بسیار مشاهده شده است که بعضی از عدم آگاهی سایرین استفاده می نمایند و با عنوان سهم بدون ریسک بسیاری از فعالان به خصوص تازه واردان را به خود جذب می نمایند. بر این اساس قطعا باید در نظر داشت که هر سهمی ریسک هایی را شامل می گردد.

برای مثال حتی سهام ارزنده کنونی از نگاه بنیادی مانند فملی یا فولاد نیز ریسک هایی از رکود اقتصاد جهانی یا داخلی را دارا هستند و نمی توان تنها به فرصت های آن ها اشاره نمود. به صورت کلی نیز ریسک ها و فرصت ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و در نهایت در مورد خرید و فروش سهام تصمیم گرفته می گردد. بر این اساس بار دیگر تاکید می گردد که اگر عده ای تاکید دارند که سهمی بدون ریسک یا هر موقعیت سرمایه گذاری در هر جا بدون ریسک را می شناسند و قصد جذب شما را دارند با احتمال بالا بدانید که این موضوع یک دروغ بزرگ است. تنها بانک ها و بعضی از اوراق هستند که با عنوان بدون ریسک مطرح هستند آن هم به این دلیل که این مقاصد سرمایه گذاری در اقتصاد کشور گره خوردند و گرچه ریسک های زیادی را دارا هستند اما تبلور این ریسک ها می تواند ضربه سنگین به اقتصاد کشور را به دنبال داشته باشد بر این اساس سیاست گذار تمام کوشش خود را برای پنهان و حل این مسائل به کار می گیرد.

بر این اساس هر سهمی را می بینید در کنار فرصت ها و تبلیغاتی که در کانال های تلگرامی یا سایت های بورسی به وفور مشاهده می کنید خود به دنبال ریسک های سهم بگردید تا از زیان آینده در امان باشید. زیرا این ریسک ها واقعیت دارند و حتی اگر شما به آن ها بی توجه باشید زمانی می توانند ضربه سنگین را به سرمایه شما وارد نمایند.

سهم همواره سبز نداریم

اما نکته دوم که هر گاه معامله گری با آن روبرو شد ضروری است به خود و سهام پرتفوی خود شک کند، صعود همیشگی سهام است. در این خصوص نیز اگر گروهی، رسانه ای یا به هر دلیل دیگری همواره از رشد سهام حمایت کردند باید گفت با احتمال زیاد در این جا نیز بوی فریب به مشام می رسد. تنها در حالتی سهام صعود همیشگی را دارا است که اقتصاد کشور به بی ثباتی کامل برسد و در چنین شرایطی با ضعف روافزون ارزش پول ملی می توان انتظار رشد سهام را داشت؛ که البته تفاوت چندانی با نابودی اقتصاد ندارد. البته بعضی تحولی عظیم را نیز دلیلی برای این شکل گیری موج عظیم قیمتی می دانند.

برای مطالعه کامل این مطلب به وسیله لینک زیر اقدام کنید:

دو نکته کلیدی برای فرار از زیان بورس/ دروغ بزرگی با عنوان سهام بدون ریسک

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 537

به "دو نکته مهم برای گریز از زیان بورس، دروغی شاخ دار مانند سهام بدون ریسک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو نکته مهم برای گریز از زیان بورس، دروغی شاخ دار مانند سهام بدون ریسک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید