درد کمر ناشی از سنگ کلیه

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، کمر درد می تواند نشان دهنده تشکیل سنگ در کلیه ها باشد. این مقاله را بخوانید تا با علائم و نشانه های تشکیل سنگ کلیه آشنا شوید. شایع ترین دلیل تشکیل سنگ کلیه کاهش مصرف آب می باشد، هر چند که دلایل دیگری هم در این

درد کمر ناشی از سنگ کلیه

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

کمر درد می تواند نشان دهنده تشکیل سنگ در کلیه ها باشد. این مقاله را بخوانید تا با علائم و نشانه های تشکیل سنگ کلیه آشنا شوید. شایع ترین دلیل تشکیل سنگ کلیه کاهش مصرف آب می باشد، هر چند که دلایل دیگری هم در این رابطه وجود دارد. کمر درد ناشی از این موضوع کاملا متفاوت از کمردرد طبیعی می باشد. علائم و نشانه های احتمال سنگ کلیه و کمر درد در زنان و مردان مشابه می باشد. با این حال، احتمال وقوع آن در مردان بسیار بالاتر از زنان می باشد، این عارضه در بچه ها هم به واسطه رژیم غذایی ناسالم و فقدان مصرف آب کافی اغلب رخ می دهد. در میان تعداد زیادی از بیماری های کلیوی، سنگ کلیه به طور مکرر در میان افراد از تمام گروه های سنی دیده می شود.

علل بروز سنگ کلیه

اصطلاح پزشکی برای سنگ کلیه شامل نفرولیت بوده که بیماری است که به وسیله تشکیل سنگ های کوچک داخل کلیه تشخیص داده می شود. سنگ ها در واقع کریستال های کلسیم اگزالات بوده که به وسیله تبلور اوره درون کلیه تشکیل شده اند. آن ها به طور شایع به واسطه افزایش میزان عناصر خاصی مانند سدیم، کلسیم، اگزالات، پورین و پروتئین تشکیل می شوند. نفرولیت هم حاصل شرایط آب و هوایی خاص می باشد. آب و هوای گرم و مرطوب اغلب باعث آب از دست دهی بدن می شود. فقدان مصرف مایعات منجر به تشکیل سنگ درون کلیه می شود.

در صورتی که این عارضه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، ممکن است با پاک نماینده های کلیه در خانه درمان گردند که معمولا شامل آب لیمو و هندوانه می باشد. کمر درد معمولا با مصرف داروهای مسکن درمان می شوند. در خانه شما می توانید از کیسه های آب گرم برای تسکین کمر درد بهره ببرید. بعلاوه از کرم های موضعی تسکین درد هم برای ماساژ کمر استفاده می شود. با این حال، حذف کامل این نوع کمر درد تنها با حذف سنگ کلیه صورت می گیرد.

درد کمر ناشی از سنگ کلیه

افرادی که از سنگ کلیه رنج می برند، کمر درد عجیبی در تجربه می نمایند. این درد بسیار شدید بوده و عمدتا بخش پایین تر کمر را تحت تاثیر قرار می دهند.

این درد مانند ضربه های کسل نماینده و بی سرانجام به قسمت میانی کمر می باشد و باعث محدود کردن حرکت فیزیکی بدن می شود. موقعیت کلیه در داخل بدن مسئول درد در کمر می باشد.

علائم سنگ کلیه کم و بیش مشابه با عفونت های دستگاه ادرار می باشد. به غیر از کمر درد، بسیاری دیگر از علائم مرتبط هم وجود دارد. در در منظقه شکم همراه با دفع دردناک ادرار نشان دهنده این سنگ کلیه می باشد. با این حال کمر درد همواره مرتبط با بیماری های کلیوی نیست. تهوع، از دست دادن اشتها، استفراغ و گرفتگی عضلات مرتبط با این بیماری می باشد. تکرر ادرار و احساس سوزش در هنگام ادرار هم مشاهده می شود. زنان مبتلا به سنگ کلیه دچار قاعدگی های دردناک همراه با درد شدید در ناحیه شکم و پشت می شوند. در صورتی که این درد به درستی تشخیص داده نشود، ممکن است باعث بروز ادرار خونی و بدبو شود.

جراحی آخرین گزینه ای است که باید در رابطه با تجمع میزان زیاد سنگ در کلیه به آن توجه کرد. با این حال، در صورتی که از درمان های خانگی در مراحل اولیه بیماری به درستی استاده شود، سنگ های موجود در کلیه ذوب شده و به وسیله دستگاه ادراری تخلیه می شوند. در صورتی که هر گونه کمر را احساس کردید، بلافاصله سونوگرافی انجام دهید.

منبع: راسخون
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1693

به "درد کمر ناشی از سنگ کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد کمر ناشی از سنگ کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید