کهیر و درمان آن

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، کهیر عبارت است از لکه های آلرژی موضعی که در لا به لای جلد (پوست) به وجود می آید یا به تعبیر دیگر دانه های درشتی است که از تمام سطح پوست بیرون می ریزد، ابتدا یک قسمت از بدن به خارش می افتد، پس از این

کهیر و درمان آن

نویسنده: احمد حاجی شریفی

کهیر عبارت است از لکه های آلرژی موضعی که در لا به لای جلد (پوست) به وجود می آید یا به تعبیر دیگر دانه های درشتی است که از تمام سطح پوست بیرون می ریزد، ابتدا یک قسمت از بدن به خارش می افتد، پس از این که زیاد آن را بخارانند مانند شله گلی می گردد و بعد در همان قسمت از بدن که قرمز شده است دانه های فراوانی بیرون می ریزد که مشابه دانه های گند تاول می باشند، تفاوت این دانه ها با دانه های گند تاول این است که در کهیر دانه ها آبدار نیستند ولی در گند تاول دانه ها آبدارند. هنگامی که دانه های کهیر آغاز به بیرون آمدن می نمایند، هر ساعت به ساعت پیشرفت نموده و زیادتر می شوند، گاهی سر و صورت، دست و پا و خلاصه ممکن است تمامی سطح بدن را فرا گیرند. دلیل آن اکثراً در اثر خوردن گوشت های مانده و کهنه و فاسد و خراب خواهد بود، چون به دلیل مصرف این گونه خوراکی ها کلیه و کبد تنبل می شوند و در نتیجه سمومات را آن طور که باید نمی توانند دفع نمایند، لذا چون دلیل اصلی این بیماری مصرف چنین غذاهایی است به محض خوردن گوشت فاسد و... این حالت دست می دهد که آن را کهیر می نامند. برای درمان کهیر هم باید با آب نیم گرم بدن را بشویید، بعد روی آن ها آب غوره یا گلاب یا سرکه یا روغن گل سرخ بمالید. در این مورد اول پاک کردن معده و هم چنین پاکسازی خلط غالب ضروری است. مصرف داروهای ضد حساسیت (آلرژی) در کاهش بیماری یاری می نماید. هم چنین پرهیز از برخی غذاها لازم و مؤثر خواهد بود که عبارتند از: نمک، ادویه جات، انواع فلفل، گوشت، چربی جات، ماهی، تخم مرغ، گوجه فرنگی، خرما، ارده، شکلات، پنیر، توت فرنگی و غذاهای شور و شیرین و مقوی، هم چنین پرهیز از تزریق پنیسیلین، کار زیاد، فکر زیاد، ترس، ناراحتی و عصبانیت، در ضمنً خوراکی هایی که به بهبودی کهیر یاری می نمایند را باید زیاد مصرف کنید، مانند: خرفه، گشهم، برگ چغندر، هندوانه، کاهو، آب انگور، شیر شیره همدان، خیار، ماست کم چربی، قدومه شیرازی، لعاب اسپرزه، تربچه (صبح ناشتا)، ترنجبین (صبح ناشتا)، آب دم نموده رقیق شاه تره، خاکشیر جوشانده شده و آب فراوان و مایعات.

به اسم درمان باید روی آن ها سرکه بمالید.

بیشتر بخوانید:پیرامون آلرژی بیشتر بدانیم

* با آب دم نموده چوبک روی آن ها را شستشو دهید.

* روزی چند مرتبه موضع را در آب سرد نگه دارید و یا زیر دوش آب سرد بروید.

* میزانی جوش شیرین را با ماست مخلوط کنید و روزی سه مرتبه بمالید.

* گل و برگ همواره بهار تازه را بکوبید و بر آن ضماد کنید.

* روزی دو تا سه مرتبه کمی آب شاه تره را با میزانی آب تمرهندی مخلوط کنید و میل فرمایید.

* هر روز صبح قبل از صرف صبحانه 75 گرم خاکشیر شن شور شده را با یک سیر سکنجبین مخلوط کنید و بخورید.

* هر صبح، ظهر و شب یک قاشق غذاخوری گل گاوزبان را در یک لیوان آب جوش دم کنید و آب آن را بنوشید.

* صد گرم شیره انگور را با آب مخلوط کنید و آن میزان را در سه مرتبه در طول روز بنوشید.

* هر روز آب لیمو و آب نارنج و آب غوره از هرکدام 100 گرم را با هم مخلوط کنید و بنوشید. اول کهیر شدت می یابد و بعد فروکش می نماید.

کهیر از غلبه خون:

اگر کهیر به دلیل غلبه خون باشد، ابتدا باید خون گیری انجام گردد و از آب انار، آب غوره، آش انار، آش آلو، آش آب غوره و آش عدس با سرکه زیاد مصرف کنید و از خوردن گوشت، چربی جات، غذاهای شور یا شیرین یا مقوی، تخم مرغ، ماهی، خرما، ارده، حلوا ارده، شکلات و توت فرنگی پرهیز کنید. در ضمنً پرهیز گردد از تزریق پنیسیلین، کار زیاد، فکر زیاد، ترس، ناراحتی و عصبانیت.

برای درمان آن هم باید با آب نیم گرم بدن را بشویید، بعد روی آن ها آب غوره یا گلاب یا سرکه یا روغن گل سرخ بمالید.

کهیر از غلبه بلغم:

اگر کهیر به دلیل غلبه بلغم ایجاد شده است، اول خلط غالب را پاکسازی کنید و در حمام گرم بنشینید تا خوب عرق کنید. بعد سبوس جو، کرفس و تخم کرفس را در سرکه بجوشانید و صاف کنید، و آن سرکه صاف نموده را بمالید، عسل و سرکه و سکنجبین را در هم بجوشانید و صبح، ظهر و شب، هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

بیشتر بخوانید:طبع چیست؟ مزاج چیست؟

منبع مقاله :

حاجی شریفی، احمد، (1395)، دائرة المعارف گیاه درمانی ایران، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ پازدهم.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1695

به "کهیر و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهیر و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید