خواص شگفت انگیز لوبیا چیتی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، زندگی آنلاین/لوبیا چیتی مانند تمامی حبوبات دارای خواص بسیار زیادی است که هر یک از آن ها تأثیر بسزایی بر سلامت افراد می گذارد. با تمرکز بر لاغری و کاهش وزن، به چهار مورد از مهم ترین و اصلی ترین خواص لوبیا چیتی برای لاغری عبارتند از:

خواص شگفت انگیز لوبیا چیتی

1. لوبیا چیتی دارای مقدار کمی کالری است

اصلی ترین دلیل چاقی در واقع ایجاد تعادل انرژی منفی است؛ یعنی مقدار انرژی وارد شده به بدن بسیار بیشتر از انرژی مصرف شده یا خارج شده از بدن است. این مقدار انرژی اضافه متعاقباً در بدن به صورت چربی ذخیره شده و باعث افزایش وزن می گردد. بنابراین باید با کاهش ورودی انرژی به بدن و افزایش مصرف انرژی، بر این تعادل انرژی منفی غلبه کرد.

2. لوبیا چیتی سرشار از فیبر است

از اصلی ترین خواص لوبیا چیتی برای لاغری، مقدار فیبر موجود در آن است. لوبیا چیتی بالاترین میزان فیبر ممکن را در بین حبوبات دارد. اما چرا فیبر می تواند برای کاهش وزن این قدر مؤثر و مهم باشد؟ پاسخ این پرسش بسیار ساده است؛ فیبرها با تأثیر بر سیری یا به عبارتی زودتر سیر شدن فرد، به کاهش وزن یاری می نمایند. وقتی که فیبر وارد معده شد، با توجه به اینکه یک ماده انحلال پذیر است درون معده تبدیل به یک ماده گرانرو یا ویسکوز می گردد. بر همین اساس موجب احساس سیری در فرد می گردد که متعاقباً میزان ورودی غذا یا همان انرژی را کاهش می دهد و نقش مؤثری در کاهش وزن ایفا می نماید.

3. سرشار از پروتئین است

مقدار پروتئین یکی از خواص لوبیا چیتی در لاغری است. لوبیا چیتی و به طورکلی تمامی انواع لوبیاها سرشار از پروتئین هستند. تقریباً هر 100 گرم لوبیا حاوی 9 گرم پروتئین است. پروتئین ها نیز مانند فیبر به چند روش مختلف در سیر شدن فرد نقش ایفا می نمایند. اثر کالری سوزی یا ترموژنیک پروتئین ها بالاست و مقدار بالای ترموژنیک اغلب با سیری در ارتباط است.

4. حاوی نشاسته مقاوم است

دیگر خواص لوبیا چیتی در لاغری وجود ماده ای به نام نشاسته مقاوم در آن است. مقدار نشاسته مقاوم در انواع لوبیا مختلف است. نشاسته مقاوم موجود در لوبیا چیتی نقش مؤثری در کنترل اشتها دارد. این نشاسته در معده و روده هضم می گردد و هضم آن تنها در روده عظیم صورت می گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1511

به "خواص شگفت انگیز لوبیا چیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز لوبیا چیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید