بروساژ دندان چیست و چگونه انجام می گردد؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، بروساژ دندان یکی از روش های از بین بردن زردی و جرم های موجود بر روی دندان است که به برق انداختن دندان ها یاری می نماید. معمولا بروساژ دندان یا پولیش دندان بعد از جرمگیری انجام می گردد.

بروساژ دندان چیست و چگونه انجام می گردد؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا از بروساژ دندان چیزی می دانید؟ بهداشت دهان و دندان تنها توسط مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و جلا دادن به دندان ها با خمیردندان های سفید نماینده حفظ نمی شود. جرم های تشکیل شده بر روی سطوح دندان ها، بوی نامطبوعی داشته و می توانند سلامت دندان ها را تهدید نمایند. یکی از متداول ترین روش های برطرف زردی و لکه های دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان، جرم گیری با بروساژ است. اما بروساژ دندان چیست و چه کاری برای زیباکردن دندان ها انجام می دهد؟ در این مقاله به بروساژ دندان پرداخته ایم. با ما همراه باشید تا با دریافت اطلاعاتی در این زمینه زیبایی و اعتماد به نفس خود را دو چندان کنید.

جرم دندان چیست و چگونه تشکیل می شود؟

جرم در واقع همان به جامانده مواد غذایی، میکروب های به جامانده در سطح دندان، مواد حاصل از تجزیه کربوهیدرات ها چربی ها، پروتئین ها و ... است که اگر از سطح دندان تمیز نگردند به مرور زمان آغاز به معدنی شدن نموده و به اصطلاح روی دندان جرم یا رسوب تشکیل می دهند.

همچنین دندان های شما به طور مداوم با بزاق دهان در تماس است. بزاق دهان حاوی مقادیر بالایی از کلسیم و سایر موادی است که به تقویت و حفاظت از دندان ها یاری می نمایند. هر چند این امر می تواند برای سلامتی دندان ها یک مزیت عظیم باشد، اما در عین حال باعث می شود که رسوبات کلسیم به طور مداوم بر روی سطح دندان ها تشکیل شود. رسوبات کلسیم به مرور زمان به شکل موادی شبیه به گچ یا همان رسوباتی که در لوله آب یا در ته کتری می بینید، تبدیل می شود. از آنجا که رنگ این رسوبات شبیه به رنگ خود دندان است شاید به اشتباه فکر کنید که این ها جزئی از ساختار مینای دندان است، اما رنگ این رسوبات ممکن است بعد از مدتی به قهوه ای یا سیاه تبدیل شود. این جرم ها در جا هایی که امکان رسوب بیشتری وجود دارد تشکیل می شود؛ در شیار بین دندان های نامرتب و در دندان های خلفی که امکان دسترسی کمتری وجود دارد و فرد به سختی قادر به پاکسازی آن است.

نکته مهم این است که ما مقدار کمی از جرم را می توانیم مشاهده کنیم و به طور عمده جرم در زیر لثه حجم بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

بروساژ دندان چیست؟

بروساژ دندان، روشی تکمیلی برای جرم گیری دندان است. پس از اینکه دندان پلاک ها و جرم ها از روی دندان پاک شد، پولیشینگ یا بروساژ، انجام می شود. در این روش از ابزاری دستی مجهز به یک غلتک لاستیکی در سر آن و ماده ای خمیر مانند با نام پروفیلاکسیز یا پروفی استفاده می شود. این خمیر که ذرات ساینده بسیاری را در خود دارد به وسیله ابزار غلتک مانند بر روی دندان کشیده شده و لکه های آن را از بین می برد.

مراحل بروساژ دندان

  • معاینه دندان بیمار توسط دندانپزشک برای آنالیز مسائل لثه و دندان فرد
  • حذف پلاک ها و اجرام روی دندان با ابزار های دستی جرم گیر به نام اسکیلر
  • جرم گیری عمقی دندان با بروساژ؛ به این ترتیب که پس از آغشته کردن دستگاه به پروفیلاکسی که خمیر بروساژ بوده و دارای ذرات ساینده است، این دستگاه بر روی سطح دندان ها توسط دندانپزشک حرکت داده می شود و تمامی رنگدانه ها و رسوبات موجود به طور کامل از بین رفته و دندان سفید و زیبا می شود.
  • کشیدن حرفه ای نخ دندان و شستشوی دندان با فلوراید یا همان فلوراید تراپی توسط پزشک به منظور درخشش و تمیزی دندان ها

تفاوت بروساژ و جرم گیری چیست؟

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن پلاک های میکروبی و جرم موجود بر روی دندان می شود، این پلاک ها سفت و زرد رنگ بوده و به راحتی با مسواک زدن از بین نمی فرایند. اما بروساژ روشی است که در آن لک های موجود بر روی دندان که در اثر مصرف بعضی مواد غذایی ایجاد می شود نیز برطرف می شود.

مراقبت های بعد بروساژ دندان

  • تا یک روز بعد از بروساژ دندان به دلیل حساس شدن مینای دندان غذای های نرم و آبکی مصرف کنید.
  • تا سه روز بعد از بروساژ دندان نمک را در آب گرم حل نموده و با آن روزی سه باز دهان خود را بشویید.
  • اولین بار بعد از انجام بروساژ دندان مسواک زدن به آرامی انجام شود.

بیشتر بدانید: آنچه باید درباره سفید کردن دندان و جرم گیری دندان بدانید

اهمیت انجام جرم گیری و بروساژ دندان

با عمل جرم گیری و بروساژ دندان می توان پلاک های میکروبی را از روی دندان ها حذف کرد تا سطح دندان ها کاملاً تمیز و صیقلی شود. این کار همچنین از چسبیدن باکتری ها به پلاک های قدیمی و به سطح دندان جلوگیری می نماید، زیرا وقتی سطح دندان ها زبر و چسبنده باشد، باکتری ها به راحتی می توانند بر روی آن بچسبند و جرم های سخت دندانی را فراوری نمایند. همچنین در صورتی که لک های روی دندان که در اثر مصرف موادی همچون قهوه، شکلات و ... بر روی دندان ایجاد شده است با بروساژ برطرف نشود باعث بدرنگی دندان ها می شود. اما در صورت معاینه مرتب توسط دندانپزشک مخصوصا از همان کودکی، پزشک در صورت مشاهده جرم و لک روی دندان اقدام به برطرف آن ها می نماید تا دندان ها با گذشت زمان دچار پوسیدگی و بدرنگی نشود.

سخن آخر

بروساژ دندان معمولا بعد از جرم گیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می شود. یادتان باشد دندانپزشک شما هنگام جرم گیری و بروساژ، رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده روی دندان ها را برمی دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می کنید، ولی در بلیچینگ دندان ماده ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ نموده و باعث اکسید شدن رنگدانه ها و در نتیجه سفید شدن دندان ها می شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری و بروساژ دندان یک اقدام درمانی است.

اگر تجربه ای در این زمینه دارید آن را به وسیله بخش ارسال نظر با ما و سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1335

به "بروساژ دندان چیست و چگونه انجام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروساژ دندان چیست و چگونه انجام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید