بازتاب وسیع رزمایش ایران، روسیه و چین در رسانه های عربی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران-گروه بین الملل: روز گذشته رزمایش بزرگ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند شروع شد. معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی رزمایش ایران، روسیه و چین در این خصوص گفت: منطقه شمال اقیانوس هند، منطقه بسیار با امنیتی است که این امنیت پایدار با اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در دریا برقرار شده است.

بازتاب وسیع رزمایش ایران، روسیه و چین در رسانه های عربی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

رزمایش بزرگ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند بازتاب گسترده ای در رسانه های عرب زبان داشته است که به بخشی از آنها اشاره می گردد؛

روزنامه عرب زبان رأی الیوم چاپ لندن با انتشار مطلبی به آنالیز ابعاد مختلف رزمایش سه جانبه ایران، چین و روسیه پرداخت و آن را مهم توصیف کرد. این روزنامه در مطلب خود آورده است: رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین حامل پیامی مهم به ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی است که در ماه گذشته ایجاد دو ائتلاف دریایی متشکل از عربستان، امارات و دیگر کشورهای عربی را گفتند.

این روزنامه چاپ لندن در مطلب خود همچنین آورده است: رزمایش مذکور دارای ابعاد روانی نیز هست چراکه می تواند فشار تحمیلی به ایران از سوی ایالات متحده آمریکا را حداقل از بُعد روانی بکاهد. رأی الیوم در مطلب خود در مورد رزمایش سه جانبه یادشده همچنین تأکید می نماید: این رزمایش نشان می دهد که ایران در دنیا منزوی نیست و دوستانی استراتژیک در وزن دو ابرقدرت، یعنی چین و روسیه، دارد.

رأی الیوم در ادامه افزوده است منطقه خلیج فارس و به ویژه تنگه هرمز دیگر همچون یک قرن پیش در انحصار آن نیست. ایران از صنایع نظامی پیشرفته برخوردار است درحالی که کشورهای عربی سرمایه های هنگفت خود را در راستا سرسپردگی به آمریکا و غرب هزینه می نمایند.

این درحالی است که روزنامه الأهرام مصر نیز به پوشش مانور سه جانبه ایران، چین و روسیه پرداخته است. این روزنامه عرب زبان ضمن بزرگ توصیف کردن رزمایش مذکور، در مطلبی اعلام نموده است: این اولین مانور مشترک دریای میان ایران، روسیه و چین به شمار می رود. درهمین حال، رسانه های مصری دیگر نظیر الجمهوریه و الشروق مواضعی مشابه روزنامه الأهرام را در قبال رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین اتخاذ کردند.

در همین حال، روزنامه الرایه قطر نیز جزو رسانه هایی است که به پوشش رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند و دریای عمان پرداخته است. این روزنامه ضمن حائز اهمیت توصیف کردن رزمایش مذکور اعلام نموده است: قرار است رزمایش میان ایران، چین و روسیه 4 روز به طول انجامد.

از سوی دیگر، شبکه الجزیره نیز با انتشار مطلبی در مورد رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین، گفت: این رزمایش در منطقه بسیار مهمی برگزار می گردد، چراکه اقیانوس هند، سومین اقیانوس بزرگ در دنیا به شمار می رود که کشورهای بسیار مهمی مُشرف بر آن هستند.

درهمین حال، سی ان ان عربی نیز مطلبی را در مورد رزمایش فوق منتشر نموده است. این شبکه عرب زبان در مطلب خود در مورد رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین تأکید نموده است: رزمایش ایران، روسیه و چین در منطقه مهمی به نام دریای عمان برگزار می گردد؛ منطقه ای که از لحاظ مالی نمی توان آن را نادیده گرفت.

سی ان ان عربی در ادامه گزارش خود در این خصوص تأکید نموده است: رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین درحالی برگزار می گردد که تنش ها میان ایران و آمریکا بیش از پیش افزایش یافته است.

از سوی دیگر، شبکه های روسیا الیوم، الیوم السابع، المصری الیوم و ده ها رسانه عرب زبان دیگر به پوشش خبری گسترده از رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین پرداختند و سخنان فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را منعکس کردند.

این درحالی است که رسانه های ضد ایرانی نظیر العربیه ضمن انتشار خبری کوتاه از شروع رزمایش مشترک سه جانبه میان ایران، روسیه و چین کوشش می نمایند تا ابعاد گسترده رزمایش مذکور و اهمیت آن از دیدگان افکار عمومی پنهان بماند.

لازم به ذکر است، رزمایش دریایی مرکب ایران، روسیه و چین (CHIRU 2019) از دیروز آدینه شروع شده و تا روز دوشنبه نهم دی ماه در منطقه شمال اقیانوس هند و دریای عمان ادامه خواهد یافت. در این رزمایش تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرارگرفته و تیراندازی علیه اهداف تعیین در دریا توسط یگان های سه کشور انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 478

به "بازتاب وسیع رزمایش ایران، روسیه و چین در رسانه های عربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب وسیع رزمایش ایران، روسیه و چین در رسانه های عربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید