این سیاه چاله بیخ گوش زمین است!

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، زومیت نوشت: دو سیاه چاله نزدیک به زمین به نام های Gaia BH1 و BH2 احتمالاً متعلق به دسته کمیابی از سیاه چاله های کمتر دیده شده هستند.

این سیاه چاله بیخ گوش زمین است!

دو سیاه چاله ای که به تازگی در فاصله نزدیکی از زمین کشف شده اند، احتمالاً به گروهی ناشناخته و اسرارآمیز از اجرام سنگین تعلق دارند. گروهی بین المللی از ستاره شناس ها این سیاه چاله ها را با استفاده از داده های مأموریت گایا از آژانس فضایی اروپا (ESA) و مجموعه ای از تلسکوپ های زمینی سراسر دنیا کشف کردند.

به گزارش لایو ساینس، دو سیاه چاله به نام های Gaia BH1 و Gaia BH2 نزدیک ترین سیاه چاله ها به زمین هستند که تا به امروز کشف شده اند. Gaia BH1 در فاصله 1560 سال نوری از منظومه شمسی در صورت فلکی مارافسای قرار گرفته است که تقریباً سه برابر نزدیک تر از رکورددار قبلی است. سیاه چاله Gaia BH2 هم در فاصله 3800 سال نوری در صورت فلکی قنطورس قرار گرفته است. هر دو سیاه چاله نه تا ده برابر سنگین تر از خورشید هستند.

حال این سؤال مطرح می گردد که چرا مدت زیادی طول کشید تا ستاره شناس ها به وجود این سیاه چاله ها پی ببرند؟ در جواب باید بگوییم که سیاه چاله ها عملا نامرئی هستند. در گذشته، دانشمندان سیاه چاله ها را با استفاده از بقایای آخرین وعده های غذایی آن ها شناسایی می کردند؛ بدین صورت که وقتی ستاره یا ابری از گاز میان ستاره ای به درون سیاه چاله می افتد، انفجاری از تابش الکترومغناطیسی بر جای می گذارد که ستاره شناسان می توانند آن را برای استنباط وجود سیاه چاله شناسایی نمایند.

بااین حال برخلاف اکتشافات گذشته، سیاه چاله های Gaiha BH1 و 2 کاملاً تاریک هستند. به نظر می رسد این اجرام هیچ غذایی نمی خورند؛ به همین علت، خواب یا غیرفعال هستند. پژوهشگرها این سیاه چاله ها را درواقع با ردیابی دقیق حرکت دو ستاره همراه خورشیدمانند آن ها شناسایی کردند.

ستاره ها حین حرکت در فضا نوسانی کوچک را نشان دادند. این نوسان حاصل جرمی با گرانش زیاد مثل ستاره ای دیگر بود؛ اما وقتی ستاره شناس ها آن ناحیه را با تلسکوپ آنالیز کردند، نتوانستند پرتوهای حاصل را رصد نمایند. براساس ریاضیات، این حرکت ها تنها درصورتی ایجاد می شوند که سیاه چاله ای در کار باشد.

با اینکه هر دو منظومه سیاه چاله ای در اواخر سال 2022 کشف شدند، ستاره شناس ها به تازگی به ویژگی های منحصربه فرد این غول های نزدیک پی برده اند. براساس پژوهش نو، برخلاف دوتایی های پرتو ایکس یا زوج های سیاه چاله، ستاره ای که در فاصله نزدیکی به دور یکدیگر می چرخند و پرتوهای ایکس و موج رادیویی منتشر می نمایند، سیاه چاله های Gaia BH1 و BH2 در دسته نوی از سیاه چاله ها قرار می گیرند که قبلاً هرگز رصد نشده اند.

کریم البدری، اخترفیزیک دان مرکز اخترفیزیک هاروارد اسمیتسونین و کاشف سیاه چاله های نو، در بیانیه ای گفت که آنچه این گروه نو سیاه چاله ها را از انواع شناخته شده متمایز می سازد، فاصله زیاد آن ها از ستاره های همراهشان است. این سیاه چاله های خواب احتمالاً تاریخچه شکل گیری کاملاً متفاوتی با دوتایی های پرتوی ایکس دارند.

دانشمندان امیدوارند انتشار داده های بعدی گایا که برای سال 2025 برنامه ریزی شده است، از سیاه چاله های غیرفعال بیشتری پرده بردارد و چگونگی شکل گیری آن ها را آشکار کند. پژوهش نو 30 مارس 2023 در مجله Monthly Notices منتشر شد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 2090

به "این سیاه چاله بیخ گوش زمین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سیاه چاله بیخ گوش زمین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید