اقتصاد محیط زیست و گام برداشتن در راستا فراوری پایدار

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران/بوشهر مدیرکل محیط زیست بوشهر در پیامی به مناسبت روز جهانی محیط زیست نوشت: محیط زیست در خطر است و باید چاره ای اندیشید. نمی توان نسبت به مسائل بهداشت و محیط زیست فقط در چاردیواری داخلی کشور اندیشید بلکه ویروس ها، باکتری ها و آلاینده های آب و خاک و هوا از مرزهای قراردادی کشورها عبور نموده و سلامتی و حیات را نشانه می گیرند.

اقتصاد محیط زیست و گام برداشتن در راستا فراوری پایدار

فرهاد قلی نژاد در این پیغام ضمن گرامیداشت روز دنیای محیط زیست عنوان کرده است:

پنج ژوئن روزی است که سران کشورها در سال 1972 در استکهلم گرد هم آمده و در کنفرانس انسان و محیط زیست بر حفاظت از محیط زیست تاکید کردند، کنفرانس استکهلم اولین کنفرانس و یا اولین کنوانسیون زیست محیطی بین المللی نبود بلکه اهمیت این روز و این کنفرانس این بود که سران کشورها به باوری مشترک رسیده بودند که محیط زیست در خطر است و باید چاره ای اندیشید و انسان نیز محور حفاظت از محیط زیست محسوب می گردد.

بنابراین روز دنیای محیط زیست گرامیداشت باور مشترک در مورد اهمیت محیط زیست و حفاظت از آن است و یادآوری نماینده این که محیط زیست متعلق به همه نسل ها، همه کشورها، همه نژادها و قومیت ها با هر رنگ و هر عقیده است و حق بر محیط زیست فقط متعلق به نسل امروز نیست و نسل های آینده هم حق استفاده از محیط زیست سالم را دارند.

روز دنیای محیط زیست سال جاری در حالی فرا رسیده که بیماری کووید 19 دنیا را با یک بحران جدی روبرو ساخته و این بیماری بار دیگر به بشر گوشزد کرد که انسان ها و موجودات در طبیعت مسائل مشترک فراوانی دارند و نمی توان نسبت به مسائل بهداشت و محیط زیست فقط در چاردیواری داخلی کشور خود اندیشید بلکه ویروس ها، باکتری ها و آلاینده های آب و خاک و هوا از مرزهای قراردادی کشورها عبور می نمایند و سلامتی و حیات را نشانه می گیرند. بنابراین همه باید با هم برای حفاظت از منابع با منافع مشترک از جمله محیط زیست کوشش کنیم و کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته همه باید برنامه ها و سیاست های زیست محیطی را جدی بگیرند.

موضوع حفاظت از محیط زیست در کشور ایران طی سالهای اخیر یکی از موضوعات مهمی بوده که همواره سیاست های حفاظت از محیط زیست را در برنامه های توسعه ای کشور متبلور و مصوب کرده است و همواره موضوع محیط زیست و حفاظت از آن مورد تاکید مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

امید است پس از این نیز همه ارگان های متولی در جهت حفاظت از محیط زیست، و اجرای سیاست ها و برنامه های قانونی مصوب در جهت تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی کشور کوشش نمایند و در سال جهش فراوری مفهوم نوین توسعه پایدار که همانا توسعه همراه با حفظ محیط زیست است را محقق کرده و با هدف پیاده سازی مفهوم اقتصاد محیط زیست در راستای فراوری پایدار گام برداشته گردد تا بتوانیم از منابع طبیعی کشورمان بدون آلودگی و تخریب در راستای رشد و توسعه و شکوفایی مالی کشور بهره وری کرده و از منابع و ثروت های ژنتیکی کشور با تکیه بر دانش های سنتی و بومی برای تقویت اقتصاد جوامع محلی استفاده کرده و همواره تنوع زیستی را که همانا ثروت و میراث طبیعی سرزمین ایران است را برای استفاده و رفاه نسل حاضر و آینده به عنوان منابع رشد مالی و توسعه ای حفاظت نماییم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 899

به "اقتصاد محیط زیست و گام برداشتن در راستا فراوری پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد محیط زیست و گام برداشتن در راستا فراوری پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید