افزایش سرعت محاسبات رایانشی با نرم افزار ایرانی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک به نقل از دانشگاه تورنتو، مریم مهری دهنوی یکی از استادیاران علوم رایانشی در دانشگاه تورنتو به همراه کاظم چشمی یکی از دانشجویان مقطع دکترا مشغول انجام پژوهشی در تحلیل های عددی، رایانش موازی و کامپایلرها هستند.

افزایش سرعت محاسبات رایانشی با نرم افزار ایرانی

دهنوی درباره این محاسبات با عملکرد بالا می گوید: بسیاری از پژوهش های ما در حوزه ماتریس انجام می گردد. از خود می پرسیم این چه نوع ماتریسی است؟ این چه نوع محاسبات جبر است؟ الگوریتم های موازی کدامند؟ بیشتر اوقات همه ماتریس ها شناخته شده نیستند تا بتوانند عملکرد مورد نظر را ارائه نمایند. مشکل همین جا است.

دهنوی و کاظم چشمی یک نرم افزار با عملکرد بالا با کاربردهای مختلف در زمینه هایی مانند گرافیک های رایانشی، مصارف رباتیک و یادگیری ماشینی ساخته اند.

دهنوی و چشمی با همکاری یکی از محققان شرکت ادوب و میشل میلز استراوت استاد علوم رایانشی در دانشگاه آریزونا تحقیقParSy: Inspection and Transformation of Sparse Matrix Computations for Parallelism را در کنفرانس بین المللی ابررایانش ارائه کردند.

در این کنفرانس بیش از 11 هزار نفر از صدها شرکت و مرکز تحقیقاتی از سراسر جهان شرکت کردند.

ممکن است افراد تصور نمایند کدها یا الگوریتم ها پس از نوشته شدن خیلی ساده کار می نمایند اما مشکل اینجاست که سخت افزار سریع تر از نرم افزار عمل می نماید.

دهنوی در این باره می گوید: کامپایلرها شبیه مغز انسان هستند و امکان تصمیم گیری در شرایط سخت را به طور اتوماتیک فراهم می نمایند. البته این فرایند مرحله به مرحله است و به همین دلیل کاربرد فوری ندارد.

دهنوی در این باره اضافه نمود: ما قصد داریم این برنامه را در مهندسی عملکرد الگوریتم ها و کدها استفاده کنیم. این سیستم ها قابلیت عملکرد اتوماتیک دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 758

به "افزایش سرعت محاسبات رایانشی با نرم افزار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سرعت محاسبات رایانشی با نرم افزار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید