آیا مبتلایان به تیروئید می توانند روزه بگیرند؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، مبتلایان به پرکاری تیروئید که تحت درمان قرار نگرفته و در فاز پرکاری شدید تیروئید هستند و علایمی مثل عطش شدید، تپش قلب، تعریق زیاد و گرسنگی شدید دارند، تا برطرف این علایم ممکن است مجاز به روزه داری نباشند.

آیا مبتلایان به تیروئید می توانند روزه بگیرند؟

به گزارش، روزه داری منجر به تشدید بیماری یا بزرگ شدن غده تیروئید در مبتلایان به کم کاری یا پرکاری تیروئید نمی گردد و بیماران مبتلا بهتیروئید مجاز به روزه داری اند.

بیشتر مبتلایان به تیروئید می توانند روزه بگیرند اما بیماران مبتلا به پرکاری شدید کنترل نشده تیروئید و مبتلایان به کم کاری شدید تیروئید ابتدا باید بیماری خود را کنترل و سپس اقدام به روزه داری نمایند.

مبتلایان به پرکاری تیروئید که تحت درمان قرار نگرفته و در فاز پرکاری شدید تیروئید هستند و علایمی مثل عطش شدید، تپش قلب، تعریق زیاد و گرسنگی شدید دارند، تا برطرف این علایم و کنترل بیماری طبق نظر پزشک معالج ممکن است مجاز به روزه داری نباشند. اما پس از شروع درمان، معمولا بعد از چند هفته، پرکاری تیروئید در بیشتر بیماران کنترل می گردد و پس از کنترل کامل بیماری، مبتلایان تحت درمان می توانند روزه بگیرند.

مبتلایان به پرکاری تیروئید قبل از ماه رمضان باید اقدام به کنترل و درمان بیماری خود می کردند تا در ماه رمضان بتوانند روزه بگیرند ولی آنهایی که به هر دلیل قبل از ماه رمضان اقدام به این کار نکرده اند، می توانند پس از درمان، قضای روزه خود را به جا بیاورند. در کم کاری تیروئید نیز بیشتر بیماران مجاز به روزه داری هستند، مگر کم کاری شدیدتیروئید داشته باشند که با نظر پزشک ممکن است بیمار نتواند روزه بگیرد. به طورکلی در کم کاری تیروئید، بیشتر بیماران می توانند با مصرف داروهای خود در وعده افطار و سحر روزه بگیرند. روزه داری سبب تشدید بیماری یا بزرگ شدن غده تیروئید در مبتلایان به کم کاری یا پرکاری تیروئید نمی گردد.

تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار گرفته است. این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) را فراوری و به داخل خون ترشح می نماید. این هورمون ها فراوری انرژی را در بدن برعهده دارند.

تیروئید افراد سالم به میزان کافی هورمون می سازد و در اعمال مهم بدن اثر می گذارد. این هورمون ها سوخت وساز بدن ازجمله آن که چه مقدار کالری مصرف و چه مقدار احساس گرما کنیم را تنظیم می نمایند.تیروئید همچنین وزن افراد را تنظیم می نماید.

اگر فعالیت غده تیروئید زیاد گردد یا تنظیم نماینده های غدهتیروئید مانند هیپوفیز، به این غده فشار بیاورند و باعث فراوری زیاد هورمون شوند، پرکاری تیروئید بروز می نماید.

پرکاری تیروئید بیماری ای است که باعث می گردد مقدار زیادی هورمون به بافت های بدن برسد. علل متفاوتی برای پرکاری تیروئید وجود دارد اما علایم و نشانه های آن مشابه است. به علت افزایش سوخت وساز بدن بیماران احساس گرمای بیشتری می نمایند و اغلب با وجود مصرف غذای زیاد کاهش وزن دارند.

اگر فعالیت غده تیروئید کم گردد، کم کاری تیروئید به وجود می آید. کم کاریتیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید میزان هورمون تیروئیدی به خصوص هورمون T4 را کمتر از حد طبیعی فراوری کند. نتیجه این اتفاق کاهش بسیاری از فعالیت های بدن است. هورمون T4 عملکردهای اساسی بدن را از قبیل ضربان قلب، هضم غذا، رشد جسمی و ذهنی تنظیم می نماید.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 114

به "آیا مبتلایان به تیروئید می توانند روزه بگیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مبتلایان به تیروئید می توانند روزه بگیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید