آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، وزیر بهداشت درباره اقدامات ایران در زمینه تولید واکسن کرونا توضیح داد.

آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه تولید واکسن کرونا، گفت: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم اجرا شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.

وی اضافه کرد: در 2 تا 3 هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این زمینه منطبق بر استاندارد های بین المللی و پروتکل های سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می شود.

وی با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، خاطرنشان کرد: گام های موثری برای دسترسی به واکسن بر می داریم، اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و... در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می شود.

وی اضافه کرد: علی رغم تمام تحریم های ظالمانه در زمینه ساخت دارو هایی که حتی تاثیر کمی در درمان کرونا داشتند مانند فاویپیراویر و رمدسیویر فعال بودیم و اکنون تولیدات خود را مصرف می کنیم. در مورد واکسن نیز چنین است و امروز بعد از ظهر در جلسه دوم اِمروز، نتایج تحقیقات خود را اعلام می کنیم. در مورد واکسن پلتفرم های متعددی دنبال شده است و حدود 7 گروه تحقیقاتی بر تولید واکسن کار می کنند که از روز اول بر فرایند های اجرا شده نظارت داشتم.

وی درباره واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: به دلیل مسائل تحریم ها و آگاهی که از میزان تولید واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه واکسن را از اسفندماه سال قبل آغاز کردم. سال قبل 400 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شده بود و امسال با توجه به افزایش تقاضا ها این عدد به 700 میلیون دوز رسید. با اقدامات زودهنگام برای تهیه واکسن آنفلوآنزا، قول تهیه 16 میلیون دوز واکسن را از شرکت های سازنده گرفتم که بخشی از آن فراهم شد.

نمکی ادامه داد: امسال به دلیل تحریم ها سخت ترین سال ارزی کشور است، اما با تلاش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از 15 شهریور ماه فراهم شد، اما در این بین بدقولی شرکت های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم های آمریکا در مقابل ما قرار داشت. تا به امروز حدود یک میلیون و 700 هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه های بهداشت به گروه های پرخطر تزریق می شود. نوبت بعدی دریافت واکسن هم در راه است. گرچه می خواستیم واکسن برای 15 شهریور در دسترس باشد، اما امروز می بینیم سایر کشور ها نیز تزریق واکسن را از 15 اکتبر آغاز کرده اند.

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی شیوع آنفلوآنزا کاهش یافته است و باید این آگاهی وجود داشته باشد که واکسن ایمنی 100 درصدی ایجاد نخواهد کرد. حداکثر محافظت علیه آنفلوآنزا 30 تا 35 درصد است، اما در تلاش هستیم واکسن برای گروه های پرخطر تامین شود. خودمان واکسن را با ارز 4200 تومانی تامین کردیم و به داروخانه ها هم اجازه خواهیم داد با ارز نیمایی واکسن تهیه کرده، اما بر فرایند قیمت گذاری نظارت خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه موج جدید کرونا سنگین تر از امواج قبلی بود، شرح داد: به محض خنثی شدن یک موج بیماری میزان رعایت نکات بهداشتی کاهش می یابد و همین موضوع سبب می شود تا شاهد فرایند تصاعدی بیماری باشیم. ابهاماتی در زمینه داشتن تخت خالی در بیمارستان ها وجود دارد، اما نکته مهم آن است که مردم نباید به دلیل خالی بودن تخت ها خود را به بیماری مبتلا کنند. جلسه ای روز های قبل در تهران برگزار شد و خوشبختانه در این استان آمادگی کامل وجود دارد. با دستور رهبر معظم انقلاب تخت های بیمارستان های نیرو های مسلح در اختیارمان قرار گرفت و با دستور وزیر رفاه تخت های بیمارستان های تامین اجتماعی نیز قرار است در صورت نیاز در اختیارمان باشد.

وی اضافه کرد: ممکن است بخش های کرونا در بیمارستان ها پر شده باشد که با خالی کردن سایر بخش ها، تخت به بیماران اختصاص می دهیم. مردم بدانند در حال استفاده از ذخایر استراتژیک هستیم و بیماران الکتیو که در نوبت انجام اعمال حراحی بودند در نوبت مانده اند. این در حالی است که در آمد بیمارستان ها نیز کاهش یافته است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1119

به "آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید