کشف فسیل 20 میلیون ساله یک کرم بزرگ الجثه

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، دانشمندان فسیل 20 میلیون ساله یک نوع کرم را کشف نموده اند که طعمه خود را با مخفی شدن در گودالی در زیر زمین به دام می انداخته و شکار می نموده است.

کشف فسیل 20 میلیون ساله یک کرم بزرگ الجثه

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، اگر درباره کرم بزرگ الجثه ای بشنوید که تا زمان شکار طعمه خود در حالی که هنوز زنده است، در زمین پنهان می گردد، احتمالاً فکر می کنید که از یک فیلم ترسناک ایده گرفته شده است اما بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Scientific Reports منتشر شده است، این نوع کرم ها در واقعیت مدت ها است که وجود دارند.

رفتار تغذیه ای این شکارچی کمین گر موسوم به کرم بابیت با نام علمی Eunice aphroditois خارق العاده است.

این کرم ها در حفره های خود پنهان می شوند تا وقتی که شکار آنها از بالای سر آنها عبور کند سپس آنها در کسری از ثانیه بیرون می جهند و با فک قدرتمند خود طعمه غافلگیر شده را شکار می نمایند سپس طعمه را که هنوز زنده است به لانه خود می برند.

اما چرا این موضوع اکنون مطرح شده است؟ زیرا محققان یک گونه اجدادی باستانی و احتمالاً منقرض شده از این کرم ها را کشف نموده اند که حتی وحشتناک تر از گونه های فعلی هستند.

کشف این فسیل کاملاً یک موفقیت محسوب می گردد، چرا که بدن این کرم عمدتاً از بافت نرم تشکیل شده که فسیل شدن آنها را سخت می نماید.

محققان اظهار داشتند که برای شناسایی این فسیل کرم 20 میلیون ساله از داده های ریخت شناسی، رسوب شناسی و ژئوشیمیایی از لایه های میوسن در شمال شرقی تایوان استفاده نموده اند.

محققان به طور تعیین تر، گودال های L شکل این گونه را کشف کردند که طول آنها حدود 6.5 فوت(2 متر) و قطر آنها تقریباً یک اینچ(دو تا سه سانتی متر) بود.

طول گونه های امروزی این کرم ها معمولاً بین 2 تا 4 فوت(60 تا 120 سانتی متر) کاهش یافته است، در حالی که بعضی از گونه ها تا 10 فوت (3 متر) نیز رشد می نمایند.

آنها فسیل کرم تازه کشف شده خود را پنیچنوس (Pennichnus) نامیدند و شرح دادند که چگونه 319 نمونه کمیاب را که در رسوبات ماسه سنگی در سراسر ژئوپارک Yehliu در تایوان حفظ شده بودند، مطالعه و آنالیز کردند.

آنها در نهایت کشف کردند که این کرم باستانی دارای بعضی از عادات شکار و تغذیه متمایز و نسبتاً غیرمعمول بوده است.

محققان نوشتند: این گودال های L شکل رفتارهای شکار کرم های بابیت را نشان می دهد. آنها بعد از هر بار شکار، دوباره حفره ای ایجاد می کردند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1305

به "کشف فسیل 20 میلیون ساله یک کرم بزرگ الجثه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل 20 میلیون ساله یک کرم بزرگ الجثه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید