پیغام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی، شاهنامه نامه ماندگاری مرز پرگهر ایران است

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پیامی به مناسبت 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی، شاهنامه را دانشنامه فرهنگ و تاریخ ایرانیان و از بزرگ ترین شاهکارهای ادبیات دنیا توصیف کرد.

پیغام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی، شاهنامه نامه ماندگاری مرز پرگهر ایران است

به گزارش خبرنگاران متن پیغام دکتر علی اصغر مونسان به این مناسبت به توضیح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد/ کزین برتر اندیشه برنگذرد.

25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی، روز گرامی داشت نگاهبان و پدر زبان فارسی، مناسبتی که در تقویم ملی به نیکی روز پاسداشت زبان فارسی نیز نام گذاری شده است. حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی توسی بزرگ ترین حماسه سرای ایران و یکی از برجسته ترین حماسه سرایان دنیا است و بی تردید از باب چنین شکوه و عظمتی است که رهبر فرزانه مان فردوسی را خدای سخن و بر فراز قله ادبیات پارسی توصیف می نمایند.

شاهنامه حکیم توس گنجینه ای از حکمت و اخلاق، فرهنگ و اندیشه، داشته های معرفتی و باورهای اعتقادی ایرانیان است که با ناب ترین واژه ها و زیباترین داستان ها روایت شده است. در اهمیت شاهکار بی بدیل حماسه سرای خراسان اگر بگوییم شاهنامه دانشنامه فرهنگ و تاریخ ایرانیان است سخن به اغراق نگفته ایم و فردوسی خود نیز به اهمیت کار بزرگش واقف بوده و به درستی نتیجه رنج سی ساله و ماحصل تمام اندوخته های مادی و معنوی خویش را این گونه سروده است: پی افکندم از نظم کاخی بلند/ که از باد و باران نیابد گزند.

فردوسی هرچند زاده خراسان، اما گستره فرهنگی شاهنامه اش به وسعت ایران شهر و اندیشه های والایش ورای مرزهای جغرافیایی و عرصه ای به فراخنای دنیا شهر است.

اما فراتر از غنای محتوایی و موضوعی شاهنامه، این زبان و کلام فردوسی است که اثرش را جاودانه نموده است، تا جایی که پس از 10 قرن، هنوز و همچنان بر دل وجان مخاطب امروز می نشیند و دغدغه های فرهنگی ایرانیان را به روشنی و زیبایی بازگو می نماید. ازاین روست که دیوان نگاهبان بزرگ زبان فارسی، در کنار آثار حافظ و سعدی و مولانا همیشه مهمانِ خانه و کاشانه یکایک ایرانیان بوده است، و نسخه ای از آن نیز هم نشین شاهکارهای تاریخ ادبیات بشر در بزرگ ترین کتابخانه های دنیا.

شاهنامه فردوسی نامه ماندگاری مرز پرگهر ایران است و جاودانگی پهلوانان و پاکانی که نام و نشان خود را میراث هر ایرانی نموده اند تا دنیا بر آستان قامت راسخ و پرغرور آنان سر تعظیم و ستایش فرود آورد.

آنچه فردوسی را در ذهن و دل ایرانیان مسلمان ماندگار نموده، عشق زلال او به ایران زمین و ارادت خالصانه او به اهل بیت (ع) بوده است: منم بنده اهل بیت نبی/ ستاینده خاک پای وصی؛ و آنچه شاهنامه را در دنیا جاودانه ساخته، غنای شگفت انگیز و منحصربه فرد کلامی و محتوایی آن است. بی تردید در سایه چنین گنجینه هایی، فرهنگ و تاریخ سرزمین وسیعمان ایران، هیچ گاه دستخوش فرسودگی و پژمردگی، سکون و سکوت، ایستایی و میرایی نخواهد شد. ایران اسلامی با نام فردوسی و سعدی، حافظ و مولوی، و دیگر ستارگان علم و ادب این مرزوبوم فرهنگ پرور زنده و پویاست و همین آموزه های معرفتی درآمیخته با معنویت و دین مداری، دژی مستحکم در صیانت از هویت اصیل و ماندگار ایرانیان به وجود آورده است.

25 اردیبهشت، روز بزرگداشت فخر شعر و ادب پارسی حکیم ابوالقاسم فردوسی بر همه ایرانیان فرهنگ دوست و هنرپرور سراسر دنیا گرامی باد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 181

به "پیغام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی، شاهنامه نامه ماندگاری مرز پرگهر ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی، شاهنامه نامه ماندگاری مرز پرگهر ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید