پولشویی با کدهای بورسی، شایعه یا واقعیت؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، به گزارش خبرنگاران، طبق ماده یک قانون مبارزه با پولشویی اصل بر صحت و اصالت معاملات است و اگر کسی با هویت فرد دیگری اقدام به معامله کند جرمی را مرتکب شده است و مجازات دارد. با توجه به این موضوع چندی پیش در فضای مجازی توییت هایی مبنی بر ساختن کدهای بورسی جعلی به وسیله کارگزاری ها مطرح شد که ادعا می کرد کارگزاری ها اقدام به ساختن کدهای بورسی برای افرادی که هویت آنها معلوم نبود می کردند و معاملات گسترده ای را با این کدها انجام می دادند.

پولشویی با کدهای بورسی، شایعه یا واقعیت؟

در سال های گذشته به علت جذابیت عرضه های اولیه بازار کدهای بورسی اجاره ای داغ شده بود. و افراد در پی گرفتن کدهای بورسی مختلف برای سودآوری بیشتر بودند. به اسم مثال در سال گذشته عرضه اولیه های شستا و آریا ساسول سودهای خوبی را نصیب خریداران خود کردند اما مدتی است با تغییر شرایط بازار و کوچک شدن عرضه های اولیه دیگر سهامداران از کسب سودهای عظیم از عرضه های اولیه ناامید شدند. اما ساخت کدهای جعلی بورسی از سمت کارگزاری ها برای دستکاری در بازار یا پولشویی مساله دیگری است که این روزها در فضای مجازی از سمت کاربران زیادی مورد توجه قرار گرفته که باید دید این ادعا صحت دارد یا نه ؟

پولشویی با کدهای بورسی جعلی صحت دارد؟

از سال 97 گرفتن کد بورسی با سخت گیری هایی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار روبرو شد و افراد برای ساخت کد بورسی باید شماره موبایل و حساب بانکی به نام خود داشته باشند تا بتوانند کد معاملاتی دریافت نموده و در بازار سرمایه امکان خرید و فروش سهام را پیدا نمایند.

قبل از شکل گیری سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) شکایاتی مبنی بر استفاده کارگزاری ها از کدهای بورسی افراد و انجام معاملات به واسطه آنها به سازمان بورس و اوراق بهادار شده بود اما با شکل گیری این سامانه جلوی این تخلف گرفته شده است.

مهدی نعمتی، مدیر روابط عمومی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در همین رابطه گفت: افرادی که بخواهند کد بورسی داشته باشند باید در سامانه سجام ثبت نام نمایند و با احراز هویت در این سامانه کد معاملاتی خود را دریافت نمایند، در غیر این صورت و با نداشتن کد ملی، شماره موبایل به نام فرد حقیقی و شماره حساب افراد نمی توانند در بازار فعالیتی داشته باشند. چرا که با انجام تراکنش ها پیغام کوتاهی به حساب فردی که کد بورسی به نام او ثبت شده است فرستاده می گردد. پس امکان ساخت کد بورسی بدون اطلاع شخص وجود ندارد.

جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار هم درباره کدهای بورسی جعلی به خبرنگاران گفت: تا به حال شکایتی در این مورد از سوی افراد حقیقی به سازمان بورس نشده است اما اگر این اتفاق بیفتد جرم تلقی شده و با افراد حقیقی و حقوقی که این کار را نموده اند مقابله می گردد زیرا در سال های اخیر سازمان بورس نسبت به مصادیق پولشویی در بازار سرمایه به شدت حساس و ریزبینانه عمل می نماید.

ساخت کدهای بورسی جعلی منطقی نیست

کارشناسان بازار سرمایه هم متعقدند ساخت کدهای بورسی جعلی منفعت خاصی برای کارگزاری ها ندارد. ولید هلالات در همین رابطه گفت: ساخت کدهای بورسی جعلی و انجام معاملات با کدهای بی نام ونشان سود و منفعتی را برای کارگزاری ها و حتی اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد نمی نماید و به بهم خوردن وجهه این افراد فعال در بازار می انجامد پس برای این کار علت منطقی وجود ندارد.

آخرین اخبار بازار سرمایه را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1630

به "پولشویی با کدهای بورسی، شایعه یا واقعیت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پولشویی با کدهای بورسی، شایعه یا واقعیت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید