خاتمه سامان دهی سفالینه ها در تخت جمشید

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: یکی از برنامه های مهم پژوهشی و حفاظتی در پایگاه تخت جمشید، سامان دهی فیزیکی و اطلاعاتی سفال های تاریخی بوده که تا به امروز دنبال شده است.

خاتمه سامان دهی سفالینه ها در تخت جمشید

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، حمید فدایی امروز 20 آذرماه 1400 اظهار کرد: بانک سفال مجموعه ای از قطعات سفال تاریخی و واجد ارزش مطالعاتی است که از آنالیز ها و کاوش های باستان شناسی منطقه و بعلاوه طی استعلام باستان شناسان در سطح شهرستان مرودشت از دهه 20 خورشیدی تا به امروز جمع آوری و با مطالعه، طبقه بندی و ارائه آن ها در قالب بانک سفال در تخت جمشید امروزه می توان سابقه تمدنی دشت را در دوره های مختلف تاریخی تا به امروز پیگیری کرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید دستاورد این طرح را استحصال و بهره برداری در زمینه های مختلف دانست و ادامه داد: با مستندنگاری و شناسنامه دار شدن سفالینه ها علاوه بر اینکه بانک اطلاعاتی ویژه ای فراهم شده است و داده های آن در دسترس متخصصان مربوطه خواهد بود، بعلاوه اطلاعات مربوطه در زمینه طبقه بندی، سامان دهی و بهینه سازی شرایط نگهداری آثار مورد استفاده قرار می گیرد.

سجاد طهماسبی مسئول دفتر فنی پایگاه و مسئول آماده سازی انبارهای تخت جمشید به منظور انجام سامان دهی فیزیکی سفالینه ها گفت: برای اجرایی شدن و به ثمر نشستن این پروژه و به همت کارشناسان دفتر فنی، ابتدا طرح بازسازی و تعمیر فضای داخلی و بیرونی انبارهای مورد نظر که در بخش غربی کاخ ملکه واقع بودند تهیه شد و در همین زمینه اقدامات اجرایی انبارها از قبیل تعمیرات کف، اندود دیواره ها و سقف، طراحی و نصب درب های ایمن فلزی انجام شد و سپس مراحل طراحی، ساخت و نصب قفسه های فلزی متناسب با فضای انبارها، انجام شد.

فضل الله حبیبی باستان شناس و مسئول بانک سفال و از متصدیان این پروژه افزود: تا به امروز حجم زیادی از سفالینه ها در قالب 120 جعبه و 665 کیسه مورد سامان دهی فیزیکی و اطلاعاتی قرار گرفته است.

حبیبی افزود: این سفال ها از برنامه های آنالیز و کاوش در محوطه های تخت جمشید، شهر استخر، نقش رستم، تل موشکی، تل جری، تل باکون به دست آمده اند که پس از سامان دهی در جعبه های چوبی ویژه ای که به همین منظور ساخته شده اند با نصب پلاک حاوی اطلاعات مربوطه بر روی هر جعبه، طبقه بندی شده اند.

او ادامه داد: بانک اطلاعاتی شامل داده هایی از مکان کشف، دوره تاریخی، کاوشگر محوطه به انضمام مستندنگاری قطعات سفال اعم از طراحی فنی و عکس هر قطعه سفال است.

وحید بارانی از دیگر کارشناسان باستان شناس پایگاه و مسئول تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت یادآور شد: قدمت سفال های نگهداری شده در بانک سفال مربوط به دوران پیش ازتاریخ تا دوره قاجاریه است که در تکمیل اطلاعات نقشه باستان شناسی منطقه و دشت مرودشت حائز اهمیت فراوانی است و می تواند توالی گاه نگاری منطقه را به ما ارائه دهد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1793

به "خاتمه سامان دهی سفالینه ها در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه سامان دهی سفالینه ها در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید