نانوپلتفرم هیدروژلی برای درمان بیماری های عصبی ارائه شد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، محققان با استفاده از هیدروژل، نانوپلتفرمی ارائه کردند که می تواند در تمایز سلول های بنیادی نقش مهمی داشته باشد و در نهایت در درمان بیماری های عصبی به کار گرفته شود.

نانوپلتفرم هیدروژلی برای درمان بیماری های عصبی ارائه شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، برای درمان بیماری های عصبی، تمایز سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان (BMSCs) به سلول های عصبی عملکردی، اهمیت فوق العاده ای دارد. با این حال، تمایز عصبی محدود BMSC ها همچنان یک چالش بزرگ است.

مطالعات اخیر نشان می دهد که miRNA ها ممکن است نقش مهمی در تنظیم تمایز عصبی سلول های بنیادی به عنوان مولکول های سیگنال دهی موثر ایفا کنند. به دلیل ویژگی های فیزیکوشیمیایی منحصربه فرد، miRNA ها نمی توانند به طور موثر در شرایط آزمایشگاهی و درون تنی به محل مورد نظر تحویل داده شوند، بنابراین کاربرد miRNA ها بسیار محدود می شود.

پنگ لیهوا در کالج علوم دارویی دانشگاه ژجیانگ، تحقیقات پیشرفته ای را در مورد اگزوزوم های مشتق شده از جینسنگ (G-Exos) به عنوان نانوحاملی برای انتقال miRNA در تمایز عصبی BMSC ها انجام داده است. یافته های این گروه در یک مقاله تحقیقاتی با عنوان Exosomes Plant as Novel Nanoplatforms for MicroRNA Transfer Stimulate Neural Differentiation of Stem Cells in vitro and in vivo در مجله Nano Letters منتشر شده است.

در این مطالعه، محققان Exos را از آب جینسنگ جداسازی کرده و کموکاین و G-Exos را روی هیدروژل بارگزاری کردند و با این کار یک ژل پانسمان و بازسازی زخم چند منظوره راحت، ایمن و کارآمد ساختند. این ژل به جذب هدفمند و القای عصبی و تمایز سلول های بنیادی کمک می کند.

این مطالعه نشان داد که G-Exos، می تواند محدودیت های راهبردی انتقال RNA مرسوم را دور بزند و ممکن است به یک نانوپلتفرم موثر در انتقال miRNA های مشتق شده از گیاه به سلول های بنیادی پستانداران برای تمایز عصبی در شرایط آزمایشگاهی و درون تنی تبدیل شود؛ بنابراین این فناوری پتانسیل درمانی بالایی در پزشکی احیاکننده عصبی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1739

به "نانوپلتفرم هیدروژلی برای درمان بیماری های عصبی ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوپلتفرم هیدروژلی برای درمان بیماری های عصبی ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید