مهلت 3 ماهه به مالکان واحدهای خالی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: با اتمام شناسایی واحد های مسکونی خالی تا 20 مرداد، سه ماه به مالکان مهلت عرضه این واحد ها را می دهیم و اگر این کار را انجام ندهند، فهرست آن ها را اعلام عمومی می کنیم.

مهلت 3 ماهه به مالکان واحدهای خالی

به گزارش تسنیم، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما گفت: تأیید نهایی داده های سامانه املاک و اسکان کشور بر اساس خوداظهاری مالکان انجام می گردد یعنی وزارت راه و شهرسازی کار شناسایی خانه های خالی را انجام و اطلاعات آن را به صورت پیامک به مالکان این خانه ها ارسال می نماید که اگر مالک اظهار کند واحد مسکونی مستأجر دارد باید مدارک آن را ارائه کند، اما اگر مدارک ارائه نکند یا تأیید کند خانه، خالی است؛ آن واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی می گردد.

وی اضافه کرد: هشت میلیون و 300 هزار واحد مسکونی شناسایی و اطلاعات آن ها بررسی شده است و به زودی پیامک آن برای مالکان ارسال می گردد.

محمودزاده گفت: با توجه به اینکه سالانه باید 900 هزار واحد مسکونی فراوری می شد، اما بخش خصوصی در سال های اخیر فقط حدود 300 هزار واحد در سال ساخته است، بیش از دو میلیون واحد مسکونی خالی می تواند چهار سال کمبود فراوری مسکن را جبران کند.

وی اضافه کرد: حدود 35 درصد واحد های خالی زیر 100 متر و بقیه بالای 100 متر هستند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: با اتمام شناسایی واحد های مسکونی خالی تا 20 مرداد، سه ماه به مالکان مهلت عرضه این واحد ها را می دهیم و اگر این کار را انجام ندهند، فهرست آن ها را اعلام عمومی می کنیم.

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این برنامه گفت: همه آمار های کشور باید ثبت گردد و بر اساس قانون برای تصمیم های حاکمیتی در اختیار همه ارکان حاکمیت قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه محرمانگی اطلاعات نباید وجود داشته باشد اضافه کرد: این مشکل اصلی حوزه مسکن و حوزه های دیگر و مهمترین ویژگی طرح جدید مالیات بر خانه های خالی؛ ورود به این بحث است.

پارسا گفت: مالیات بر خانه های خالی با هدف کسب درآمد برای دولت نیست بلکه می خواهیم خانه های خالی وارد چرخه عرضه شوند.

وی وزارت راه و شهرسازی را متولی ایجاد سامانه املاک و اسکان کشور اعلام و اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی اطلاعات خود را به طور کامل برای ثبت در این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده است، اما این وزارتخانه باید اطلاعات خود و اطلاعات دیگر دستگاه ها را در این سامانه قرار دهد تا فهرست خانه های خالی کشور معین گردد و سازمان امور مالیاتی بر اساس آن اقدام کند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 995

به "مهلت 3 ماهه به مالکان واحدهای خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلت 3 ماهه به مالکان واحدهای خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید