ممنوعیت استفاده از کورتون ها بخشنامه شد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت از ابلاغ بخشنامه به پزشکان درخصوص تجویز نکردن کورتون ها برای بیماران به دلیل افزایش خطر مرگ در پی آن برای مبتلایان کرونا اطلاع داد.

ممنوعیت استفاده از کورتون ها بخشنامه شد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک به نقل از ایلنا، مینو محرز عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در ارتباط با تجویز کورتون ها (به ویژه دگزامتازون) برای بیماران که مشکوک به آنفولانزا یا آنفولانزا هستند، گفت: پزشکان عادی، این دارو را برای آنفولانزا استفاده می کردند. این تجویز خطرناک است. همین خطر برای بیماران کرونا در صورت تجویز دگزامتازون نیز وجود دارد.

وی در ادامه گفت: این تجویز غلط است. بسیاری از پزشکان، به صورت روتین برای مراجعانی که علائم تب یا سرماخوردگی دارند، دگزامتازون تجویز می نمایند. البته این تجویز حتی برای سرماخوردگی اشتباه است.

محرز گفت: این موضوع در کمیته ملی مقابله با کرونا آنالیز شده است. هم اکنون، بخشنامه به تمام پزشکان ابلاغ شده است که از تجویز کورتن ها به ویژه دگزامتازون اجتناب نمایند.

وی اضافه نمود: باید به پزشکان آموزش داد که از تجویز کورتن ها اجتناب نمایند. البته این جزو آموزش های پزشکان بوده است، اما بعضی از آنها زمانی که وارد کار می شوند، این موضوع را فراموش می نمایند.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت گفت: در این شرایط مردم باید از هرگونه خوددرمانی پرهیز نمایند. نه تنها دگزا، استفاده از قرص های استامینوفن، آسپرین و از این قبیل قرص ها که در خانه ها پیدا می گردد، می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.به طور مثال، اگر به بچه ها مبتلا به آنفولانزا، آسپرین داد، سندروم ری ایجاد می گردد. بنابراین به هیچ عنوان آسپرین به عنوان تب بر توصیه نمی گردد.

محرز همچنین تاکید نمود: این موارد نباید وسواسی ایجاد کند تا بیماران از انجام توصیه ها و اجرای پروتکل درمانی پزشکان خودداری نمایند. ممکن است، بیماران حساس شوند و اجازه ندهند که پزشکان درمان را پیش ببرند. در این صورت سلامت یا جان خودشان به خطر می افتد. این یک توصیه به پزشکان است و به آن رسیدگی سریع و کامل خواهد شد. بنابراین جای نگرانی برای بیماران نیست.

وی اضافه نمود: بهترین رفتار در شرایط کنونی این است که مردم به دلیل عدم آگاهی به تداخلات داروئی، از مصرف هرگونه دارو پرهیز نمایند. عدم اعتماد به توصیه های درمانی پزشکان به همان اندازه مصرف داروهای مذکور خطرساز است. آگاهی مردم و اقدامات وزارت بهداشت می تواند نتیجه کاملا ثمربخشی داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 704

به "ممنوعیت استفاده از کورتون ها بخشنامه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت استفاده از کورتون ها بخشنامه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید