معابر شهری بندرعباس مناسب معلولان نیست

مرضیه خسرویان - خبرنگار: هرمزگان بیش از 35 هزار معلول جسمی، حرکتی، ذهنی، ضایعات نخاعی و ناشنوا دارد.

معابر شهری بندرعباس مناسب معلولان نیست

افزایش امکانات سبب جلوگیری از انزوا و خانه نشینی معلولان می گردد؛ برای همین ضروری است دغدغه های این قشر که بخشی از جامعه هستند برطرف گردد. این در حالی است که جدا از نیازهای دیگر معلولان، هنوز زیرساخت های شهری پاسخ گوی آن ها نیست.

به گزارش خبرنگاران، یکی از معلولان بندرعباس گفت: معلولان در این شهر به سختی می توانند از عابربانک و وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایند. معلولان دغدغه های بسیاری دارند که باید مسئولان اجرایی استان به فکر برطرف مسائل ما م باشند.

باسط رودانی اضافه نمود: مناسب سازی شهر یکی از خواسته های ماست. باید پارک ها نیز برای معلولان مناسب سازی شوند تا ما هم بتوانیم از امکانات ورزشی استفاده کنیم؛ زیرا ما نیز از شهروندان محسوب می شویم. این در حالی است که وضعیت شهری راضی نماینده نیست.

  • انزوا

یک روان شناس نیز با اشاره به وضعیت مبلمان شهری بندرعباس و حق استفاده معلولان از امکانات شهری گفت: درست است اصلاحاتی در بعضی معابر و مبلمان شهری دیده می گردد، اما هنوز وضعیت شهر برای دسترسی معلولان زیرساخت های شهری مناسب نیست. مسئولان ذی ربط باید به مسئولیت اجتماعی خود بیش از گذشته عمل نمایند. زیرا نبود امکانات شهری معلولان را منزوی و گوشه گیر می نماید. این در حالی است که بسیاری از آن ها توانایی خوبی در زمینه های مختلف دارند. اما وقتی نتوانند وارد جامعه شوند سرخورده می شوند.

محمد شیخی اضافه نمود: شهرداری می تواند فضاهای سبز و مناطق تفریحی را برای معلولان مناسب سازی کند، همه مکان هایی که ساخته می گردد باید به گونه ای باشد که همه بتوانند از آن استفاده نمایند. از سویی دیگر معلولان برای هزینه های درمانی خود به اندازه کافی مشکل دارند، وقتی اتوبوسی برای این افراد مناسب سازی نشده باشد چطور می توان انتظار داشت با این مسائل اقتصادی بخواهند برای هر تردد خود از تاکسی های دربستی استفاده نمایند؟ این موضوع می تواند بر روحیه آن ها تاثیر منفی بگذارد و به انزوای آن ها بیفزاید. در حالی که حق همه افراد است که از امکانات عمومی شهر استفاده نمایند.

  • پیگیری برای مناسب سازی شهر

معاون عمرانی شهردار بندرعباس نیز گفت: پیگیری های خوبی برای مناسب سازی شهر بندرعباس اجرا شده است. در گذشته 400 هزار متر مربع پیاده روسازی، مناسب سازی و اصلاح تقاطع ها را انجام دادیم که واقعاً کم است و باید سرعت خود را در این زمینه بیشتر کنیم. عبدالرضا بهادر اضافه نمود: در حال کوششیم تا در پارک های شهر هم مناسب سازی انجام دهیم تا همه آحاد جامعه به ویژه معلولان بتوانند از امکانات استفاده کند.

  • ایجاد فضای مناسب نیازمند عزم همه جانبه

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی هرمزگان نیز گفت: زیرساخت های شهری بندرعباس نه تنها برای رفت و آمد آسان و بی خطر معلولان، بلکه برای شهروندان عادی نیز مناسب نیست. ابراهیم رستم گورانی اضافه نمود: همه اقشار جامعه باید بتوانند در شهرها آزادانه و بدون خطر در محیط های پیرامون خود از جمله ساختمان ها و همچنین اماکن عمومی و معابر شهری تردد نمایند. وی گفت: آنچه در اماکن عمومی و معابر شهری شاهد آن هستیم چیز دیگری است و این در حالی است که 10 تا 15 درصد جمعیت را افراد معلول و کم توان جسمی حرکتی تشکیل می دهند.

این مسئول ادامه داد: ساخت و سازهای شهری، محصور کردن پیاده روها توسط کسبه، زیرسازی نامناسب پیاده روها، نبود اصلاح هندسی در معابر و همچنین نصب نشدن تابلوها از مسائلی است که در بندرعباس با آن روبرو هستیم. وی یادآور شد: ایجاد فضای مناسب نیازمند عزم همه جانبه است و مهم تر از آن، مستلزم تغییر دیدگاه مدیران شهری نسبت به معلولان.

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی هرمزگان خاطرنشان شد: اگر دیدگاه سازندگان در هر پروژه ای به گونه ای باشد که محیط برای استفاده تمام مردم مناسب باشد، شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود. وی گفت: در پروژه ها و همچنین ارائه خدمات، به همه اقشار جامعه توجه نمی گردد که امیدواریم با ارائه طرح های مناسب، شهر بندرعباس بتواند این مشکل را حل نماید و شهری مناسب برای همه باشد.

  • چندگانگی مدیریتی

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز درباره مناسب سازی خیابان ها برای معلولان گفت: باید قبل از هرکاری قوانین و اختیارات شهرداری ها و انجمن ها اصلاح گردد. هماهنگی بین دستگاه ها بسیار مهم است؛ چندگانگی های مدیریتی مسائل بسیاری ایجاد می نماید. شهرداری مناسب سازی می نماید و ارگان های دیگر با حفاری کار را خراب می نمایند. آبتین امیری ادامه داد: پیشنهاد می دهم به صورت نمادین یک پارک مخصوص معلولان ایجاد کنیم. با نظارت جامعه معلولان نقشه ای کشیده گردد تا چیزی که مد نظر آن هاست ایجاد کنیم.

  • حمایت از معلولان

استاندار هرمزگان گفت: جامعه معلولان این استان که شمار آن ها به 32 هزار نفر می رسد، همچون سایر نقاط کشور توانسته اند توانایی های خود را در حوزه های مختلف نشان دهند که حمایت از این قشر، از اولویت های مهم مدیریت عالی و اجرایی استان است. فریدون همتی اضافه نمود: مجموعه مدیریت عالی هرمزگان کوشش می نماید به خواسته های به حق معلولان این استان جامه عمل بپوشاند و شرایط بهتر و مناسب تری برای زندگی این قشر فراهم کند.

وی گفت: مناسب سازی محیط شهری، استخدام در اداره ها و دستگاه های اجرایی، اجرای طرح های کارآفرینی و اختصاص بسته های حمایتی ویژه در حوزه نیازهای درمانی و پزشکی از حقوق قانونی جامعه معلولان است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد تا شرایط بهتری برای زندگی آن ها در جامعه فراهم گردد. وی اضافه نمود: مناسب سازی محیط و اماکن شهری، تامین مسکن، اشتغال، توان بخشی، ورزش و آموزش از نیازهای افراد معلول است که باید به جد مورد پیگیری قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 13 آبان 1398 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 331

به "معابر شهری بندرعباس مناسب معلولان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معابر شهری بندرعباس مناسب معلولان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید