قانونگذار انگلیسی: نقش لندن در جنگ یمن، رسوایی ملی است

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک قانونگذارانگلیسی با انتقاد از یاری دولت های آمریکا و انگلیس به ائتلاف متجاوز به یمن گفت، این امر باعث بدترین بحران انسانی در دنیا شده است.

قانونگذار انگلیسی: نقش لندن در جنگ یمن، رسوایی ملی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک قانونگذار انگلیس در سخنرانی در مجلس این کشور از حمایت های نظامی انگلیس از ائتلاف تحت حمایت سعودی در نبرد علیه مردم مظلوم و بی دفاع یمن به شدت انتقاد کرد.

زهرا سلطانا قانونگذار حزب کارگر انگلیس در یک سخنرانی در مجلس این کشور به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم یمن گفت، نقش انگلیس در ائتلاف سعودی در یمن یک رسوایی ملی است. این قانونگذار انگلیس اضافه نمود، این امر باعث بدترین بحران انسانی در جهان شده و انگلیس عمیقا در این ماجرا شریک است.

زهرا سلطانا در بخش هایی از سخنرانی خود در مجلس انگلیس گفت: در این جنگ پنج ساله بیش از 100 هزار نفر کشته شدند. این جنگ بدترین بحران انسانی را در جهان بوده است. چندی قبل سازمان ملل هشدار داد که 20 میلیون یمنی از جمله 10 میلیون کودک در خطر گرسنگی هستند. هم اینک بر اساس برآورد ها یک میلیون یمنی به کرونا مبتلا شده اند.

این قانونگذار انگلیسی در ادامه سخنان خود گفت: حمایت های انگلیس از سعودی ها باید یک رسوایی ملی باشد. این فجایع بدون یاری انگلیس و آمریکا ممکن نبود. کارشناسان گفته اند که بمب های پرتاب شده از جنگنده های سعودی ساخت انگلیس و آمریکا بودند و خلبانان آن ها نیز توسط آمریکایی ها و انگلیس آموزش دیده بودند. این جنگنده ها با یاری آمریکا و انگلیس پرواز کردند. این نبرد بدون یاری این دو کشور امکان پذیر نبود و این حجم مرگ و میر و فجایع انسانی بدون حمایت های این دو کشور رخ نمی داد. از زمان شروع جنگ دولت انگلیس مجوز صادرات فروش سلاح به سعودی به ارزش 5.3 میلیارد یورو را صادر کرد. دولت های آمریکا و انگلیس می توانستند با عدم حمایت از سعودی ها و فروش سلاح به آن ها، قطع آموزش خلبانان آن ها و بازآماد جنگنده ها این نبرد را متوقف نمایند، اما اقدامی انجام ندادند. دولت های آمریکا و انگلیس از فروش سلاح به سعودی سود برده اند.

وی در انتها با انتقاد از دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفت که دولت انگلیس کاملا در این نبرد مشارکت داشته و پیغام او این است که فروش سلاح به عربستان باید متوقف گردد.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین 1394 با ادعای کوشش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد. این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار همراه شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1318

به "قانونگذار انگلیسی: نقش لندن در جنگ یمن، رسوایی ملی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونگذار انگلیسی: نقش لندن در جنگ یمن، رسوایی ملی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید